Työttömyys Keuruulla

Aika jännittävää,miten Keuruulle käy,kun hallitus kiristää työttömyyspolitiikkaa.Voi olla Keuruulle tappiollinen väestön määrän kannalta mikäli esimerkiksi työmatkat pitenevät ja kaupungilla on koko ajan teollisuuskin vähentynyt voimakkaasti.Aikamoinen kolaus oli myös varuskunnan ja Juurikkaniemen sairaalan lopettaminen. Eipä täällä pelkillä kauppaliikkeillä pärjää. :))
6236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kohtahan entisen varuskunnan korkeastikoulutetut islamistit perustavat lukuisia hyvin työllistäviä yrityksiä Keuruulle.

Äänestä

Taitavat joutua työttömät ilmaiseksi tekemään töitä yrittäjille.Eikä ole minkäänlaista toivoa työllistyä saatika sosiaaliturvaa(kerrytäeläkettä,lomapäivä korvausta ja työterveys ei myöskään ole oikeutta).Taidon näyte esitys ja ulos ,seuraava tilalle kiireapulaisia kiertoon.Tämä on arvioni tästä kultasuonesta.

Äänestä
  • Näin taitaa käydä, pelkään minäkin. Työministeri hikeentyi eduskunnan kyselytunnilla, kun joku kyseli, mistä näitä aivopieruja tulee.

    Äänestä

  • Tuo on muuten hyvä pointti.Toisaalta voi olla myöskin niin, että jos jossain toisella paikkakunnalla on todellista kysyntää jonkin alan työntekijöistä ja täällä teetetään orjatyönä kaikki,niin tältä paikkakunnalta lähdetään,että hiekka pöllyää.Kukapa tänne ilmaista työtä jää tekemään? :) Kuitenkin suuntaus on koko ajan Keuruulla se,että tämä on nettomuuttajakunta/kaupunki.

    Äänestä

  • Eikö tuota työtä kannattaisi nyt jo lähteä etsimään muualta päin. Onko tarkoitus montakin vuotta notkua työmarkkinatuella ja muilla sossun tuilla ja odotella aikaa jolloin tultaisiin kotoa pyytämään töihin. Silloin taitaa jo olla eläkepäivät edessä ja sama tukiviidakko jos enää on mitään tukia jaettavaksi

    Äänestä

  • odotellaan kirjoitti:

    Eikö tuota työtä kannattaisi nyt jo lähteä etsimään muualta päin. Onko tarkoitus montakin vuotta notkua työmarkkinatuella ja muilla sossun tuilla ja odotella aikaa jolloin tultaisiin kotoa pyytämään töihin. Silloin taitaa jo olla eläkepäivät edessä ja sama tukiviidakko jos enää on mitään tukia jaettavaksi

    Mutta eikö sellainenkin vaihtoehto ole olemassa, että työnantajat eivät ota enää palkkatyöhön ketään, vaan päinvastoin irtisanovat enemmän ja ottavat "työkokeiluun" työttömän. Ja kun kokeiluaika on ohi, niin tätä raukka saa kenkää ja otetaan seuraava "kanditaatti" sisälle. Kyllä sijoittajat ja yrittäjät riemuitsevat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HalollaKeuruuta kirjoitti:

Aika jännittävää,miten Keuruulle käy,kun hallitus kiristää työttömyyspolitiikkaa.Voi olla Keuruulle tappiollinen väestön määrän kannalta mikäli esimerkiksi työmatkat pitenevät ja kaupungilla on koko ajan teollisuuskin vähentynyt voimakkaasti.Aikamoinen kolaus oli myös varuskunnan ja Juurikkaniemen sairaalan lopettaminen. Eipä täällä pelkillä kauppaliikkeillä pärjää. :))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu