SSD-kovalevy tilttaa kannettavan
Tarkoitus oli asentaa Samsung SSD-kovalevylle Windows uudelleen puhtaana asennuksena. Kun alustin Windows asennus DVD:llä kovon ennen uudelleenasennusta niin sen jälkeen kannettavan käynnistys ei enää etene BIOS-alkukuvasta minnekään jos kyseinen SSD-levy on kiinni kannettavan jommassa kummassa SATA-liitännässä. Edes Boottilevyt esim. SSD-levyn firmware päivytyslevy tai Windows-asennus DVD eivät käynnisty tai BIOS setup ikkunat. Kone käynnistyy ja jämähtää heti siihen BIOS alkukuvaan eikä sen jälkeen mikään näppäinpainallus ym. auta saamaan konetta eteenpäin. Muilla kovalevyillä käynnistys toimii.
SSD-levy ei kuitenkaan ole rikki, sillä sen saa näkyviin SATA-USB-adapterilla ja se toimii ihan normaalisti näin USB-liitännän kautta.
Mikä tuohon levyyn on tullut ja saako sen jotenkin kuntoon niin että myös kannettavan SATA-portti löytäisi sen ja antaisi asentaa Windowsin uudelleen. SSD:ltä käyttis ja koko kone kuitenkin toimi paljon nopeammin kuin normaalilla 7200rpm SATA-levyllä.
SSD-kovalevy tilttaa kannettavan alkuunsa
SaakoEnääKuntoon
3
157
Vastaukset
- bios_päivitys
Pitää ehkä koneen bios päivittää uusimpaan versioon.
- vuuhubnub
Jos kyseisen SSD aseman saa kerran tunnistumaan USB:n kautta, niin silloin voi kokeilla myös Samsung Data Migration softalla järjestelmän täydellistä kloonausta, esim. HDD → SSD.
- digi-info
Ei selvinnyt minkä kokonen SSD on kyseessä? Eikä sekään onko se ehjä edes..... Onko sitä testattu muussa kokoonpanossa toimivaksi?
TIEDÄN NIMITTÄIN ETTÄ RISA KOVALEVY voi jumittaa ja tehdä vaikka mitä .... sata portissa mutta toimia täysin usb portilla telakassa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k375096- 823616
- 302993
- 612985
- 92896
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562343- 411838
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91780- 181721
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1351659