Pitääkö kameraan hankittu uusi muistikortti(SD) formatoida kamerassa ennen käyttöä??
Formatointi
kuka oikeassa?
6794
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pitää formatoida, ja hyvä tapa on tyhjentää kortti kuvista aina formatoimalla.
Eikös niissä ohjeissa yleensä sanota että kannattaa formtoida muistikortti siinä kamerassa jos se on uusi? Joku kerran väitti minulle jotain että se jotenkin tunnistaa sen tai jotain sinnepäin.. :D En ole kovin perehtynyt asiaan vaikka itsellänikin on HP Photosmart 635 ja siihen Kingstonin 64 Mb SD-muistikortti.
Periaatteessa se ei ole pakollista, yleensä kortit on tehtaalla alustettu joten niitä voisi käyttää suoraankin.
Mutta suosittelen, että formatoit, koska näin saat kortin toimimaan saumattomasti kameran kanssa, eikä sitä voi koskaan olla varma mihin muotoon tehtaalla kortti on formatoitu jos edes on.
Sekä jos kortilla on paljon kuvia, niin nopeintapa poistaa ne on, et formatoit vain kortin, varsinainen kuvien poisto toiminto poistaa kuvat yksitellen siks kestää.
Sekä ajottainen formatoiminen parantaa kortin toimivuutta, koska näin kortille ei voi jäädä kummittelemaan rikkinäisiä eikä muitakaan tiedostoja.
ikinä formatoinnut en näe tarpeelliseksi, mutta ei kai haittaakaan
Formatointi kannattaa, mutta jos formatoi tietokoneella niin muista ettet formatoi tiedostojärjestelmää FAT32:ksi vaan normaaliksi FAT:ksi.
Minun xD korttien ohjeessa ainakin luki että formatoida pitäisi aina uutta korttia ekaa kertaa käyttäessä. Myös kameran ohjekirjassa näin luki, jos siihen siis perehty enemmän kuin luki muutamat ekat sivut, sillä pika ohjeessa formatoinnista ei ollut tietoakaan... :)