Nuorena kun lähti naisiin niin riitti kun otti kortonki paketin mukaan ja yleensä se oli tyhjä aamuun mennessä........
Vanhempana kun lähti naisiin niin kortsujen lisäksi piti vielä sininen pilleri napata huuleen...............
Nykyään kun seksikumppanitkin ovat ikääntynet niin kortonkien ja Viagran lisäksi on mukaan otettava vielä liukuvoiudettakin! Niin se mailma muuttuu omalta kohdalta;-)
Mitenkäs muilla aktiiveilla, sukupuoleen katsomatta?
Vanhempana kun lähti naisiin niin kortsujen lisäksi piti vielä sininen pilleri napata huuleen...............
Nykyään kun seksikumppanitkin ovat ikääntynet niin kortonkien ja Viagran lisäksi on mukaan otettava vielä liukuvoiudettakin! Niin se mailma muuttuu omalta kohdalta;-)
Mitenkäs muilla aktiiveilla, sukupuoleen katsomatta?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Mihinkä sinä niitä kortsuja mummojen kanssa ?
Ei niitä nuorena kortsuja tarvinnut, ihanaa se oli ilman .- Joskus tuli tippari , tekevälle sattuu.- https://youtu.be/6D8Agw2FmQo
Nii-in, nii-in, ne kortsut ne kortsut käytössä, olis kun sanois rukkaset kädessä päivää !
Turvallisuus syistä on hyvä heilua kumin kanssa ikämiehenäkin, nykyään kun mailmaa kierretään. Aika noloa ois saada joku parantumaton tauti.
Antibiootit auttavat tipi-tii tauteihin janiitä on. Lekuri vain toteaa, oletpa ukkeli vielä täyttä rautaa.........
Noinhan asia ikävä kyllä on.
Lohdullinen puoli sentään on, että kumppanin löytää yhä helpommin.
Tutkimukset ovat osoittaneet, että sukupuolitaudit ja -sairaudet ovat viime vuosina lisääntyneet roimasti vanhusikäisten, siis mm.70 , parissa.
Syynä on ollut luonnollisesti suojaamaton seksi.
Pitäen lähtökohtanaan periaatetta "eihän sitä koskaan tiedä" moni valveutunut 70 -nainen kuljettaa mukanaan laukussa tai taskussa kyseisiä kumituotteita. Voisi ollakin syytä liittyä joukkoon.
Onhan noita hildalgoja pyörinyt ympärillä tähän ikään asti. Enpä ole Viagra tai kortsuvarastoaan viitsinyt vähentää.
Itsetyydytyksellä saan upeimpia nautintoja yhä, mitäpä muuta tässä tarvitseekaan, vain itsestään huolehtia enää.
Eihän sitä koskaan tiedä. Pidin varmuuksia käsilaukussa aina kun menin tansseihin siis iskupaikkoihin. Kun mies tuntui kiinostavalta haki useamman kerran , lopuksi kiittelin, ah niin ihanasta tangosta, puoli huolimattomasta pistin hänen käteensä varmuus suojan.
Tavatessa hiukan myöhemmin herra ja hidalgo kertoi ettei todellakaan tajunnut mitä
tarkoitin kun laiton hänen kämmeneen suojan, kyllä huvitti. Tiesin hänen sähköpostin ja laitoin linkin:
https://www.youtube.com/watch?v=h8KqftrK1PA
Vastaus tuli alta aikayksikön kutsu lounaalle ja vielä samana päivänä. Hauskaahan meillä oli tanssireissun tiimoilta. Huom. olimme vapaata riistaa kumpikin tahoillamme, vaan miten nyt !!!!
Hauska tarina, jonka todenperäisyyttä ei ole syytä asettaa kyseenalaiseksi.
Herää vain kysymys, mistä tuo Nadja--nikki tuli. Kyseessähän on palstan lähes päivittäinen kirjoittaja, jolla on täällä myös vakio nikki.
Ketjun aloittajanhan taas tietää. Sehän on ilmi selvästi täällä viime aikoina usein esiintynyt Matti.
Kai on ukilla reppu selässä tarvikkeita varten, kun lähtee liikenteeseen. Pysyy kädet vapaana, että voi ajaa polkupyörää tukevasti. Nyt on myynnissä sähköpyöriä, niillä ajavalla ei voimat lopu hitaimmissakin ylämäissä.
En oikein ymmärrä noita ikäihmisten seksi kirjoituksia. Oletteko todella niin vailla seksiä, että kannattaa kuljettaa kaikki kumit ja penselit mukana? Eiköhän 70 v. tarpeet jo ole olleet ja menneet. Taitaa ne "hilavitkuttimet ollaa menneen vuosikymmenten kaluja. Ei siihen taida tuottaa tulosta sen enempää viagra tai muukaan mielikuvitus. Voi sanoa, että vitkutin on kun paleltunut nakki, joten
nostamaan tarvitsee varmaan olla neljät kädet ja toimiiko sittenkään.
Eikö tähän ikään tulleille ihmisille riitä toisen normaali läheisyys ja henkinen yhteys?
Taitaa olla niin, että sänkyhommista jää vain paha maku ja todellinen nautinto on kaukana.
Älä havittele sitä, mikä on mennyt, äläkä sellaista etsi, mihin voimasi eivät riitä.
Tuollaisesta kirjoituksesta ("vanhuusjaviisaus") jää kyllä paha maku suuhun.
Kirjoittaja toteaa happamesti, ettei "ymmärrä noita ikäihmisten seksi kirjoituksia". On kai itse elellyt vähän tuollaisten nautintojen ulkopuolella muutenkin.
Kyllä se on pakko uskoa, että ikäihmiselläkin on tuon alan tarpeensa. Ei täällä muuten niistä niin innokkaasti kirjoitettaisi.
"...toisen normaali läheisyys ja henkinen yhteys..." Eihän sellaisen takia tarvitse naimisissa olla.
Ha,ha - kyllä 70:en vielä kykenee vaikka mihin. Ykskin mies haki Venäjältä vaimon. Ei mennyt kuin pari vuotta niin miehestä tuli isä 79 vuotiaana.
"Älä havittele sitä, mikä on mennyt, äläkä sellaista etsi, mihin voimasi eivät riitä."
Yhdyn täysin kyseiseen tulkintaan. Yleensä me luulemme, että pystymme toimimaan kun parhaassa voimissa olleena. Näinhän se ei ole. Meille miehille se on kovempi paikka tunnustaa, että kaikki ei enää pelaa. Luomme vain paineita itsellemme. Eikä niiden lääkkeiden käyttö ole kovinkaan turvallista jos on jo muitakin vaivoja. Olen kertonut kumppanilleni, että en pysty harrastamaan seksi, koska en ala syömään pillereitä. Olemme päässeet yhteisymmärykeen ja nautimme toistemme seurasta todella paljon. Läheisyys, henkinen yhteys , yhteiset arvot ja toistemme tukeminen pitävät meidät yhdessä.
Toivoisin, että naiset kertoisivat myös rehellisesti heti alkuun jos eivät halua enää seksi elämää, vältyisimme monelta väärin käsitykseltä.
En sano, että tämä sopii kaikille, mutta kun rakentaa suhteen rehelliselle pohjalle
yrittämättä olla enempi mitä on ei tule turhaa painetta.
Jos mielii saada ilosta kaiken irti, täytyy olla joku jonka kanssa jakaa se.
Minkä nuorena oppii, sen vanhanakin taitaa. Ajattelemisen aihetta (mahdollisille) epäilijöille, kun ovat kyseessä vanhusikäisen kyvyt:
http://www.iltamakasiini.fi/artikkeli/384091-71-vuotias-isoaiti-harrasti-seksia-yli-200-nuoren-miehen-kanssa-talta-nayttaa
Näyttää siltä että lapsellisiksi olette tulleet puheista päätellen. 'ehtoopuolella oleva' toivoi, "että naiset kertoisivat myös rehellisesti heti alkuun jos eivät halua enää seksi elämää, vältyisimme monelta väärin käsitykseltä."
Mihin pappa noita käsityksiään tarvitsee, voi herran pieksut ukon murheita, hah,hah haa
Kohta "... kertoisivat myös rehellisesti heti alkuun jos eivät halua enää seksi elämää ..." viittaa tämänikäisten seurusteluun.
Taisikin osua kipeään kohtaan kyseinen "papan" esittämä vaatimus.
Tähän ketjuun sen aloittaja joutava on tosiaankin saanut puhuttelevan aiheen.
Olipa mukava lukea kusnetshov;n kommentti, kun tulit niin hyvälle mielelle kirjoituksestani, että ihan nauratti hah,hah, haa....
Et tainnut oikein ymmärtää asian ydintä, kun kirjoitin, että naisetkin kertoisivat rehellisesti jos seksielämä ei enää kiinnosta. Tarkoitin tällä meidän ikäluokkaan kuuluvia ihmisiä. Seksi on vain yksi alue meissä jos se ei enää toimi ei maailmamme siihen kaadu. Rehellisyys ja avoimuus kumppania kohtaan on kaiken yhdessä olemisen edellitys.
Kirjoituksesi perusteella sain sen käsityksen, että ole hautaan kaatuva ukko.
Näin ei kuitenkaan ole. Toimin edelleen monissa luottamus tehtävissä ja sain hoitaa työssäni erittäinkin vaikeita asioita.
Koskaan en ole ollut "karjuva leijona", mutta asiat on tullut hoidettua.
Toivotan kaikille palstaa lukeville hyvää kevättä ja lämmintä elämän myönteistä
kesää!
Itse poistun kahdeksi kuukaudeksi Roomaan.
"Seksi on vain yksi alue meissä jos se ei enää toimi ei maailmamme siihen kaadu. Rehellisyys ja avoimuus kumppania kohtaan on kaiken yhdessä olemisen edellitys."
- Seksin toimimattomuuteen ei tietenkään maailma kaadu, noin kuvainnollisesti sanottuna, mutta parisuhteelle niinkin voi käydä. Ei sellaisessa tilanteessa nimittäin enää ole paljoakaan aihetta olla rehellinen enempää kuin avoinkaan kumppania kohtaan.
Alla hiukan tutkittua tietoa seksistä.
Seksi on nautinnollista ja hauskaa ja myös hyödyllistä ikä ihmisillekkin, sillä se tukee yleistä hyvinvointiamme.
1. Vähentää miehen riskiä sairastua eturauhassyöpään
Harvard Medical Schoolin tutkimuksen mukaan miehillä, jotka saivat enemmän siemensyöksyjä, oli 22 prosenttia pienempi riski sairastua eturauhassyöpään.
2. Flunssa ei tartu yhtä helposti
Vähintään kaksi kertaa viikossa seksiä harrastavien keho vapautti Wilkesin yliopiston tutkijoiden mukaan enemmän antigeenejä, kuten immonoglobuliini A:ta, joka auttaa elimistöä taistelussa vilustumista ja flunssaa vastaan. Miksi ei pyrkisi vielä tehokkaampaan tulokseen?
3. Seksi tekee nuorekkaaksi ja itsevarmemmaksi
Skottitutkija David Weeks toteutti tutkimuksen, jossa arvioitiin 3500 eurooppalaisen ja yhdysvaltalaisen naisen ja miehen ikiä. Lopputulos oli, että ihmiset, joiden ikä arvioitiin 7-12 vuotta alakanttiin, harrastivat seksiä kolme kertaa viikossa, kun taas kontrolliryhmällä seksikerrat jäivät kahteen viikossa. Nuorekkaammat ja enemmän seksiä harrastavat olivat myös seksuaali-identiteettinsä suhteen itsevarmoja.
Tuo oli hyvin vakuuttavaa tietoa.
On hyvin todennäköistä, että kirjoittaja, joka käyttää nikkiä sokeri sulaa vielä, on tähän alaan erikoistunut ja kokenutlääkäri.
Puheenvuoroon voi siis luottaa varauksetta.
Kannattaa ottaa oppia! Älkää enää kirjoitelko tänne hölmöjä tuosta aihepiiristä (varoittavana esimerkkinä ylempänä nimim. kusnetshovin puheenvuoro)!
Ennen kesti vesihinkin kantaa keski-jalalla nyt ei kestä polvet.