Viilentävät ikkunat

KerrosTalo_NMT-GSM

Haluan nukkua kesäisin alle 20C makuuhuoneessa.

Onko tämä ratkaisu?
"Nelinkertaisissa ikkunoissa on metallipinnoite, joka lämmöneristyksen lisäksi auttaa pitämään auringon porotuksen ulkona kesäkuumalla"

"Markkinoille on tullut uusia sälekaihtimia, jotka sopivat myös tämän talon ikkunoihin".

http://yle.fi/uutiset/tallaista_on_asua_lahes_nollaenergiatalossa_kannykka_patkii_ikkunoista_ei_veda_eika_liikenteen_melu_kuulu/8803129

Voiko näitä kansanedustajia ja ministereitä jotenkin neuvoa, että Helsingissä ja Turussa viilennys on lämmitystä tärkeämpää ja jos kesällä joutuu huudattamaan jäähdyttävää ilmastointia, talo ei ole nollaenergiatalo:
"Vuonna 2021 astuu voimaan EU-direktiivin vaatimus, jonka mukaan kaikkien uusien rakennusten pitäisi olla lähes nollaenergiataloja. Ympäristöministeriössä mietitään nyt, mitä tämä tarkoittaa Suomessa ja lakiluonnos asetusehdotuksineen julkaistiin kuukausi sitten. Lain pitäisi astua voimaan vuoden 2018 alussa".

9

1655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huijjausta
    • Totuuden_torvi_soittaa

      kuvien perusteella talossa on aivan tavalliset kolmelasiset ikkunat. Tuloilma ventiilin ympärillä oleva musta rinkula on nimenomaan suurimmaksi osaksi likaa joka tulee ilmastoinnista. Se on helppo tarkistaa laittamalla putkeen suodattimen.
      Muistakaa että ikkunoiden karmiin ei saa laittaa mitään venttiiliä.
      Jos Suomessa haluaa kesällä nukkua 20 asteisessa huoneessa, niin se ei onnistu muuten kuin laittamalla huoneeseen jäähdytyksen tai huone on rakennettava kellariin maan alle.

      • mop737_iherb_alekoodi

        Ylläpito sensuroi varsin ahkerasti tätäkin palstaa....


    • mahdotonta_teoriassakin

      Mitkään ikkunat tai kaihtimet eivät auta, kun ulkolämpötila on päivällä yli 30 astetta ja yölläkin 20 astetta. Keskilämpötilaksi tulee pitkälti yli 20 astetta.
      Vain koneellinen jäähdytys pystyy alittamaan ulkolämpötilan tason.

    • markku.lievonen

      Jos ikkunoiden /rakenteen avulla saisi sisätiloja viilennettyä, niin olisi samalla keksitty se ikuliikkuja. Energian tekemisestä siis oisi jo kyse.

      Mutta, se on todellisuutta, miten tämän päivän selektiivilaseilla varusteut ikkunat pitävävät yllättävän tehokkaasti aurinkoenergian lasin ulkopuolella. Asian voi havainnoida ilman mittareita ja taas tällä tekijällä on vaikutuksensa sisäilman lämpötilaan eli aurinko ei mahdollistu tehokkasti nostamaan huoneiston sisälämpötilaa. Toimii kuin paksut seinäeristeet.

      • Ikkunat rikki talvella, niin tupa varastoi kylmää sisään ei ole kesällä kuuma


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2888
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      6
      1623
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1315
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1184
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1049
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      912
    Aihe