Varokaa kusetusta

Tiiriön Cittarin kauppias myy mukamas lappujen mukaan Jaffa-appelsiinejä Israelista eurolla kilo. Todellisuudessa aplarit ovat Egyptistä ja aivan saatanan ruttusia ja kuivia kilon mötiköitä. Raikkaita ja aitoja Jaffoja löysin naapurikaupasta. Eikös alkuperämaatakaan enää tarvitse ilmoittaa. Ja mikä vitun jono taas sille yhdelle kassalle.
16351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tahnapää appelsiinit on Israelista ja laatikot Egyptistä. Älä käy cittarissa.

Äänestä

Kiiveissäkin on Kiivit Uudesta-Seelannista ja laatikot Italiasta?

Äänestä
  • Ei voi olla. Ei hedelmiä vieraaseen laatikkoon millään saa. Eihän.

    Olisi kiva nähdä ihan omin silmin mm. avaaja. Näkisi vitun tyhmän.

    Äänestä

  • Pullonavaajanhan oletkin jo nähnyt tarpeettoman usein.

    Äänestä

Suomalainen kuluttaja ei välitä mistään mitään. Sille voi myydä ihan mitä vaan.

Itse havaitsin saman Jaffa-huijauksen Citarissa. Tuotteissa on eroa kuin yöllä ja päivällä. Israelista tulee appelsiinit ja Egyptistä kovettuneet koripallot.

Äänestä
  • Mistä näitä hulluja tulee?

    Äänestä

  • Åpiywqa kirjoitti:

    Mistä näitä hulluja tulee?

    No Israelista ja Egyptistä, vuoronperään kummastakin maasta .... ! :)

    Äänestä

Kaupoissa olin töissä kouluaikoina. Ihan yleistä että hedelmiä koottiin vanhoihin laatikoihin. Kotimaa löytyy AINA hintalapusta!

Äänestä
  • Jaffa aplareista löytyy kyljestä myös vihreä logotarra.

    Äänestä

Eipä hätää, Cittarissa käypi parhaillaan painokoneet kuumana ja uusia oikeita lappuja painetaan.

Äänestä

Egyptiläiset, Kyproslaiset, Espanjalaiset, Marokkolaiset ja etelä Amerikkalaiset ovat olleet ok. appelsiineja. ISRAELILAISET tuppaavat olemaan järjestään VERI-APPELSIINEJA. Jotenkin katkeria, niissä maistuu sellainen jonkinlainen orjatyön hiki, riisto ja suoranainen fasismi.

Äänestä
  • Toi on niin totta, Jaffat ovat hyviä, mutta ne on tuotettu keskitysleirityövoimalla. Uskonnon voimalla saa pitää orjia.

    Äänestä

  • Juurikin näin. Täytyy olla aika tietämätön israelin touhuista, jos ostaa jotain, mikä on sieltä tuotua.

    Äänestä

Egyptissä käytetään runsaasti torjunta aineita ja kastelut suoritetaan lietelanta vesillä ym. Israelissa systeemit on eurooppalaisella tasolla. Israelin väestöhän on Euroopasta tulleita juutalaisia. Kibbutseilla appelsiinit kasvatetaan ja porukkaa Suomestakin siellä on ollut töissä.

Äänestä

Voi jessus, mitäpä jos seuraavalla kerralla sanoisit asiasta myyjälle, ennenkuin alat syyttämään kauppiasta kusetuksesta. Ihan hyvin tässäkin voinut käydä moka ja hintalappu jäänyt vaihtamatta uuteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


GyrbiintynytJälleenKerra kirjoitti:

Tiiriön Cittarin kauppias myy mukamas lappujen mukaan Jaffa-appelsiinejä Israelista eurolla kilo. Todellisuudessa aplarit ovat Egyptistä ja aivan saatanan ruttusia ja kuivia kilon mötiköitä. Raikkaita ja aitoja Jaffoja löysin naapurikaupasta. Eikös alkuperämaatakaan enää tarvitse ilmoittaa. Ja mikä vitun jono taas sille yhdelle kassalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu