Patolevyn puuttuminen

patolevytön

Meillä on 80-luvulla rakennettu erillistalo. Talon salaojat on uusittu n. 10 vuotta sitten, ja samalla talon ympärille on osittain asennettu patolevy.

Kyseessä on erillistalo ja patolevyjen asentamisen osalta työnjako sovittiin aikoinaan sellaiseksi, että yhteisesti laitetaan patolevyt talon niille sivuille, jotka ovat yleisen kulkuväylän varrella. Meillä tämä tarkoittaa, että yhtiö huolehti patolevyjen asentamisesta julkisivun ja autotallin puolelle, mutta pihanpuoleiset sivut jäivät talomme edellisen omistajan tehtäväksi.

Edellinen omistaja ei kuitenkaan asentanut patolevyjä pihan puolelle. Hän muistelee, että tähän oli jokin syy, minkä vuoksi asennus ei ollut tarpeen, mutta ei muista kuitenkaan mikä se syy olisi ollut. Salaojat on myös pihan puolella.

Pihan yksi sivu on alarinteen puolella, joten mahdollinen sulamisvesi tms. valuu poispäin talosta. Toinen pihan sivuista on rinteen suuntaisesti eli sulamisvedet valuisivat käsittääkseni talon seinän suuntaisesti, mutta ei seinää kohti.

Jos selviäisi peruste, minkä vuoksi patolevy ei olisi pihan puolella tarpeen, niin jättäisin levyt mielellään laittamatta. Mutta en tiedä, kuinka asiaa lähtisin selvittämään. Jos kutsun tänne jonkun remonttifirman, niin tietenkin heidän kantanssa on, että kaikki on pantava uusiksi ja maksaa paljon.

2

1436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monestitehnyt

      No, jos siinä on kuitenkin sorat seinän vieressä salaojaputkien takia, niin eihän sieltä juuri kosteutta tule seinään. Etenkin, kun kaato on poispäin. Monesti on ihan kuivat perustukset, jos on hyvää materiaalia seinän vieressä ja joskus olisi selvinnyt pelkällä sadevesiputkien laitolla syvissäkin perustuksissa. Siitä voit olla tosiaan varma, että patolevy laitettaisiin, jos joku firma tekee.

    • patolevytön1

      Kiitos! Soraa on tosiaan seinän vieressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2678
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1134
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      907
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      797
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      120
      753
    Aihe