Kuinkahan monta pylvästä nostaa 8 tuntiin? Meinaan pitäisi laskea kpl hinta urakkaan.
Sähköpylvään nostaminen
Nuori konemies
189361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
100-125 kpl
5-7 kpl riippuen maastosta ,kalliopylväät kantsii hinnoitella erillishintana
Pylvään pystytystä kokonaisuutena, niin tuskin tavallisella kaivinkoneella hommaa pystyy riittävän rivakasti tekemään.
Normaalisti nuo pystyskaivurit on varustettu pylväsnosturilla normaalin kaivuuvarustuksen lisäksi.
Hintaa pienjännitepylvään pystytyksellä on veroineen n.30€.
Siitä voit laskeskella montako täytyy päivässä pystyttää.
Meilläpäin konemiehet nostavat keskimäärin 10kpl päivään ja samaansysyyn harukset, kulmapuut, jne
korkeanpuolen linjaa.
Suurta hulluutta enää pystyttää pylväitä. Myrsky aiheuttaa aina ongelmia avolinjoilla. Me ollaan siirretty kalusto kaapelinvetopuolelle. Ei haittaa myrskyt ja liksa hommassa hyvä. Maksavat 7000 - 8500 ecua kilometriltä koska kilpailua ei ole.
näät unta, tiedän tuon homman hinnat ja kilsa on noin 1000-1500 egee. Taidat elää vielä markka-ajassa.
olet oikeassa. paras kirjoittaa halvemmista hinnoista. emme kaipaa kaapelinvetoon lisää väkeä, emmehän ?
monta asiaa esille, mutta ei yhtään kunnollista, jos ei tämäkään ole täydellinen.
1. nostetaako pylväät ilman esim valaisinta?
2. minkälaiseen maastoon, onko paljon tavaraa jo ennestään maassa?
3. onko pylväät jo jaettu asennuspaikoilleen?
4. puu vai metallisia "jalustinpylväitä"?
5. minkälaisella varustuksella kone, onko laseria jne.?
6. onko apumiestä?
7. pitääkö "jäljet" mullata ja siivota?
8. onko paikat "tikutettu"?
9 jne, jne.....
Revi tästä.
Mikä on kokonais kappale määrä ja mikä on aikataulu?
Ellet ole ikinä ennen tehnyt, mene jollekkin apumieheksi, joka on. Alkaa kummasti selviimään noi hinnat. Tai maksa parit oppirahat.
1400 tolppaa pitää vuoden loppuun nostaa. Ontin könttähinnan pylvästä kohti, orren laitto kuuluu myös urakkaani, taittaa jäädä kesäloma väliin:)
paljonko sait urakkahinnaksi tingattua ?
Niin ja onnea urakasta, siitä se lähtee
pylväs orsineen 38Euroa, haruksista pikkasen lisää, saa nähdä miten käy.
eipä täällä kukaan hintojansa kerro,tai jos kertoo,on sitä keltasta päässä ja rajusti...
sama, kuin sinulle, mutta apumies sähköyhtiön toimesta, näin Pirkanmaalla.
joo elikkä aloitin nostohommat viikolla ja nyt on pikkasen ongelmia, pitäisi saada kalliopora on meinaan kalliokkoa maastoa. Mistähän kannattaisi kysellä?
Jos käytössäsi on traktori niin osta tuollainen Hydorin traktorikompura ja siihen poravasara. Tarvitset sitä vielä urakkasi kestäessä monesti. Hintaluokka 1500-3000 euroa.
Miten kävi tässä urakassa? Tuliko puolet voittoo?
No hyvin kävi, nythän tuosta on jo aikaa ja firma on kasvanut kolmeen koneyksikköön joilla toimimme sähköyhtiöissä. Tuo oli hyvä päänavaus aikoinaan.
No kiva kuulla! =) Monessa sähköyhtiössä on tuo koneurakointipuoli mennyt vähän järjettömäksi huudattamiseksi ja kilpailuttamiseksi. Kilpailu on hyvä asia niinkauan kun siinä on hyvä maku kummallakin puolen, mutta kun mennään sillepuolen ettei kukaan voi sanoa enää rehelliseksi kilpailuttamiseksi...