Kuinkahan monta pylvästä nostaa 8 tuntiin? Meinaan pitäisi laskea kpl hinta urakkaan.
Sähköpylvään nostaminen
18
8932
Vastaukset
- Näin1254151d
100-125 kpl
- joku206
5-7 kpl riippuen maastosta ,kalliopylväät kantsii hinnoitella erillishintana
- Sähköurakoitsija
Pylvään pystytystä kokonaisuutena, niin tuskin tavallisella kaivinkoneella hommaa pystyy riittävän rivakasti tekemään.
Normaalisti nuo pystyskaivurit on varustettu pylväsnosturilla normaalin kaivuuvarustuksen lisäksi.
Hintaa pienjännitepylvään pystytyksellä on veroineen n.30€.
Siitä voit laskeskella montako täytyy päivässä pystyttää. - Sähköasentaja
Meilläpäin konemiehet nostavat keskimäärin 10kpl päivään ja samaansysyyn harukset, kulmapuut, jne
korkeanpuolen linjaa. - tosikko
Suurta hulluutta enää pystyttää pylväitä. Myrsky aiheuttaa aina ongelmia avolinjoilla. Me ollaan siirretty kalusto kaapelinvetopuolelle. Ei haittaa myrskyt ja liksa hommassa hyvä. Maksavat 7000 - 8500 ecua kilometriltä koska kilpailua ei ole.
- Valvoja
näät unta, tiedän tuon homman hinnat ja kilsa on noin 1000-1500 egee. Taidat elää vielä markka-ajassa.
- tosikko
Valvoja kirjoitti:
näät unta, tiedän tuon homman hinnat ja kilsa on noin 1000-1500 egee. Taidat elää vielä markka-ajassa.
olet oikeassa. paras kirjoittaa halvemmista hinnoista. emme kaipaa kaapelinvetoon lisää väkeä, emmehän ?
- jo tulikin
monta asiaa esille, mutta ei yhtään kunnollista, jos ei tämäkään ole täydellinen.
1. nostetaako pylväät ilman esim valaisinta?
2. minkälaiseen maastoon, onko paljon tavaraa jo ennestään maassa?
3. onko pylväät jo jaettu asennuspaikoilleen?
4. puu vai metallisia "jalustinpylväitä"?
5. minkälaisella varustuksella kone, onko laseria jne.?
6. onko apumiestä?
7. pitääkö "jäljet" mullata ja siivota?
8. onko paikat "tikutettu"?
9 jne, jne.....
Revi tästä.
Mikä on kokonais kappale määrä ja mikä on aikataulu?
Ellet ole ikinä ennen tehnyt, mene jollekkin apumieheksi, joka on. Alkaa kummasti selviimään noi hinnat. Tai maksa parit oppirahat. - Nuori konemies
1400 tolppaa pitää vuoden loppuun nostaa. Ontin könttähinnan pylvästä kohti, orren laitto kuuluu myös urakkaani, taittaa jäädä kesäloma väliin:)
- Valvoja
paljonko sait urakkahinnaksi tingattua ?
Niin ja onnea urakasta, siitä se lähtee - Nuori konemies
Valvoja kirjoitti:
paljonko sait urakkahinnaksi tingattua ?
Niin ja onnea urakasta, siitä se lähteepylväs orsineen 38Euroa, haruksista pikkasen lisää, saa nähdä miten käy.
- Juustiisa
Nuori konemies kirjoitti:
pylväs orsineen 38Euroa, haruksista pikkasen lisää, saa nähdä miten käy.
eipä täällä kukaan hintojansa kerro,tai jos kertoo,on sitä keltasta päässä ja rajusti...
- Kokenut
sama, kuin sinulle, mutta apumies sähköyhtiön toimesta, näin Pirkanmaalla.
- Nuori konemies
joo elikkä aloitin nostohommat viikolla ja nyt on pikkasen ongelmia, pitäisi saada kalliopora on meinaan kalliokkoa maastoa. Mistähän kannattaisi kysellä?
- Niilo
Jos käytössäsi on traktori niin osta tuollainen Hydorin traktorikompura ja siihen poravasara. Tarvitset sitä vielä urakkasi kestäessä monesti. Hintaluokka 1500-3000 euroa.
- Mitenkä
Miten kävi tässä urakassa? Tuliko puolet voittoo?
- Ei niin nuori konemi
No hyvin kävi, nythän tuosta on jo aikaa ja firma on kasvanut kolmeen koneyksikköön joilla toimimme sähköyhtiöissä. Tuo oli hyvä päänavaus aikoinaan.
- kongo
No kiva kuulla! =) Monessa sähköyhtiössä on tuo koneurakointipuoli mennyt vähän järjettömäksi huudattamiseksi ja kilpailuttamiseksi. Kilpailu on hyvä asia niinkauan kun siinä on hyvä maku kummallakin puolen, mutta kun mennään sillepuolen ettei kukaan voi sanoa enää rehelliseksi kilpailuttamiseksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1994346
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611647
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331343Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581327Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10879Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696