Onko jollain tietoo kun täällä sataa ja hain märkiä oksia ulkoo gerbuille jyrsittäviks niin voiko niitä märkiä oksia laittaa uuniin vai jääkö sinne bakteereita
Kaytän niitä n.20min 200 astetta uunissa
Märkiä oksia uuniin ja gerbuille?
3
1767
Vastaukset
- Zanz
En tiiä gerbiileistä, mutta mul on 3 marsua ja marsunkasvattaja mulle sano et kaikki oksat, oli sit kuivia tai märkiä, pitäs pestä vaan kuumalla vetellä ja sit vaan marsuille syötäväks :) oksat myös maistuu paremmin kun ne on vähän kosteita :)
- Sedä
Bakteerit ei ole suurin riski, mutta uunittamattomista oksista saattaa tulla erilaisia loisia, ilkeimpänä tapauksena lintupunkki. Se elää isäntäeläimen ulkopuolella jopa kuukausia, joten pelkkä loishäätö ei auta vaan kaikki kodin tavarat pitää joko pestä perusteellisesti kuumassa vedessä tai uunittaa ja ympäristö käsitellä myrkyillä.
Huona tuuria pitää tietysti olla jos saa lintupunkin oksien mukana. Mä olen aina vaan tuonut oksat pesun kautta, mutta suosittelen muita mieluummin varautumaan etukäteen.
Oksat voi uunittaa märkinäkin, mutta kuivumisessa voi kestää pidempään. - Anonyymi
Voiko ne oksat syttyä tuleen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site756004Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794850Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524422SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574172SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953781Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost43509Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi882543SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352399Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452129