Millonkahan Matin laiva poistuu Häyrylänrantaa pilaamasta? Pilaa kaiken maiseman siellä
Laivan paikka
zzzööö
301157
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Jospa siihen täräyttää ukkonen kesällä ja se palaa.
joko siihen on vilkut asenettu :)?
Joutaisi se tyhjäntoimittaja Putikaisen vene pois sieltä laiturista.Se on semmoinen tähdenlento ja kunnan tukema veneily-yritys..
Entä jos sen upottaisi Mieronvirtaan majakkalaivaksi ja turvaksi oikeille veneilijöille :)
Hienoa on että yrittävät, ei kateeksi käy...
Mistä noihin lotjiin tarpeeksi asiakkaita saa? Matilla tietty hyvä että vähän isompi paatti...
Yhteistyö tuntuu puuttuvan rannan yrittäjiltä. Yleensäkin ajoa ei varmaan ole yhdellekään tarpeeksi...
Jos joku muu kun Matti itse toisi tuollaisen lotjan rantaan, niin Matti kyllä valittaisi sen ulkonäöstä... Sikäli aloittajan kommentti hyvä. Matti tietää ja valittaa... Sehän tunnetaan ja samanlaisia valittajia kaikki rannan yrittäjät.
Kieltämättä smp Matti aikoinaan oli neliraajajarrutuksessa kaikkea vastaan.Oliko
sitten sukurasituksen aiheuttamia kramppeja nuo,mene ja tiedä :)
Matin pitäisi ottaa oppia Erkistä. Kerätä iso nivaska valtakirjoja ja viedä juttu Jyväskyläläisen tumarin ajettavaksi. Ensin raastupaan ja jos ei riitä Hallintooikeuteen. Jos sekään ei riitä, niin kunnantalon rappusille hyppimään. Eiköhän ala urputtaminen puotin paikasta loppumaan.
Matin risteilyisäntänä toimimisessa on hyvä vire...Matkustajamäärät ja asiakastyytyväisyys on asioita jotka erottaa hänet muiden yläpuolelle tuossa konseptissa.
Oli ala mikä tahansa niin sopiva panostus alaan pitää olla, ja silläpä Matti on hyvin erottunut muista alan toimijoista! Hyvä Matti! Tsemppiä!" :)
Kateus vie kaltainen vedestä! Onneksi jotkut Konnevedellä jaksavat vielä yrittää. Lapsellisia kommentteja!
Onpa ilkeitä kommentteja. On se kumma kun joku jaksaa yrittää niin tätä narinan ja marinan määrää. Ollaan hyvillään kun joku tekee ja järjestää. Toivon rannan yrittäjille hyvää kesää ja paljon asiakkaita.
Kerroin vain yrittäjän taustahistoriaa yleisellä tasolla karekatyyrisin ilmaisuin.
-Kaikki yrittäminen vie eteenpäin tottakai ja toivonkin Häyrylänrannalle menes-
tyksekästä suvea 2016 yhtenä uuden kansallispuiston porttina.
Hyvä että on edes joku joka yrittää ilman kunnan tukea.Tälläisiä lisää niin suomi nousuun, kuka valittajista yleensä on tehnyt itse yritysrintamalla mitään?
Iso kiitos Häyrylänrannan yrittäjille! Jo viime kesänä huomasi tason nousseen ja palvelun parantuneen rannassa. Oikeata palvelu- ja yrittäjähenkeä. ErityisKIITOS Sepolle!
Haiskahtaa KATTEUVELTA nämä parjaukset..... ja osoite, mistä ne on kotoisin... Nääs, kateus pittää ansaita, vaan säälin saa ilmankin.
Sinä varmaan tiedät kirjoittajan osoitteen....hahhahhaa
Hyvä että yrittävät;)
Kommenttia ymmärrettävästi kuitenkin kirpoaa erityisesti Matille kun on miehiä jotka itse jaksaa valittaa, kun kukaan muu ei osaa. Matti osaa ja paljonkos menikään aikanaan yli ihan kyselemättä se hieno uimakoppihanke jota Matti veti? Oli paljon ylitystä, mutta hyvä toki asia...
Hienoa että yrittää ja näyttää kaikille sen erinomaisen osaamisensa. Risteilyt varmaan nyt tarjoiluineen super luokkaa...
Erinomaisia herran valittuja on kyllä muutkin yrittäjät rannassa. Valitus kuuluu yli järven...
Se on hienoa että nyt kuitenkin on yrittäjiä ja Häyrylänranta on kehittynyt. Hyvä siihen on kunnankin panostaa. Yhteistyötä yrittäjien kesken tarvitaan, yleensäkin työtä. Ei ole järkeä että vielä Mattkin perustaisi oman kioskin rantaan... Parempi kun yhdeltä luukulta olisi paremmat palvelut.
Kyllä yhden luukun palvelu on mennyttä aikaa,nyt on tarvetta multimarkkinoinnille ja verkostoitumiselle.Käyttöaste on yksi avainsana
rannan kehittämiselle,tarvitaan tapahtumia jotka huomataan.Miksi ei
esim. hyödynnetä läheistä Siikakoskea vaikkapa vapaamuotoisin lait-
tein tehtynä koskenlaskuna,sillalla olisi mainio katsomo valmiina.
Anarkiaa tarvitaan aina kehityksen taipaleella.
Ei sellainen kyllä vaan lainmukaan käy! Sanoo Vesku kunnasta...
Se on Veskun ihan oma laki. Vesku on sentään nuoriso-johtaja, joka tietää lait ja säätää ne...
Paljon on Veskun esimerkistä hyötyä. Nuoriso oppii tupakoimaan ja...
Niin vielä tuosta koskenlaskusta,se olisi oivallisinta suorittaa kaljakelluntana Häy-
rylänrannasta alkain ja uittoränniä hyödyntäen kosken aliseen suvantoon.
-Ei ketään enää kiinnosta joku tukkijulli joka ammatikseen käy lasettelemassa
Suomen koskia korvausta vastaan. Mutta sosiaalinen kaljakellunta ruokkisi mai-
niosti yhteisöjä ja yrityksiä leikkimieliseen kisailuun kosken äärellä :)
Huomenna lähtee
Laivurin sinisen pakettiauton kyljessä on etelä-Konneveden järven kartta...vai onko se vaan ruostetta...
ja sinun munan varressa oli anaalipaskaa.
Kalusto on suhteessa yrityksen menestykseen...
No johan viisauden päästit! Tässä tapauksessa niillä ei ole kyllä mitään tekemistä keskenään! Kiitos viime kesän palvelusta Häyrylänrannassa!
Milloinkahan nämä nillittäjät itse poistuvat tältä palstalta OLIS JO AIKA!
Asiallinen keskustelu kipeistäkin asioista on aina paikallaan..
Ja aika moni on kyllä tuosta Häyrylänrannan nimellisestä vuokrasta ollut lähinnä järkyttynyt..semmoiset jotka tajuaa asioiden kummatkin puolet.Sitten on nämä jotka ovat vaan haltioituneita asiasta kuin asiasta..
Keskustalaisia päätöksiä...valitettavasti.
Veroeuroja ei kummoisia määriä tule nurmikonleikkuusta ja pitzan vääntämisestä.
No eipä ole asiallista keskustelua ei! Kateellisten nillitystä enimmäkseen. Vaikka kunta ei perisi euroakaan vuokraa, ei minua harmittaisi yhtään. Kaikki yrittäminen Häyrylänrannassa on hyväksi meille kuntalaisille, kuin myös matkailijoille! Jos toisten yrittäminen harmittaa, niin siitä vaan ideoimaan omaa yritysideaa. Nythän yrittäminen on poliittisessa myötätuulessa! Kiitos vielä rannan yrittäjille!
Ei kyllä ole juuri yrittäjyyttä Konnevedellä, eikä se vähäkään ole myötätuulessa. Kovin on yksipuoluejärjestelmä, jonka toiminta ei kannusta yrittäjyyteen.
Matin laivaan perustetaan kuulemma osasto suolahesta passitettaville veteläisille