Ammattiin valmistuvalle lakki?

lakinostajatyyppi

Pitäisikö ammattiin valmistuvan ostaa lakki?

8

233

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lakin_oppinut

      Miks vitussa ees kysyt, sairasta

    • lakkikulak

      Siis miksi pitäisi? Hanki lakki, jos itse haluat ja luulet sitä tarvitsevasi joskus jossain. Ite en ammattilakki päässä kulkis ainaka vappuna.

    • kauppiksenopiskelija

      Minä ainakin hankin ja niin tekee myös yli puolet luokastani. :)
      Itselläni se ainakin tulee olemaan paljon kalliimpi kuin ylioppilaslakit, mutta hankin sen sillä ajatuksella että on jäänyt joku "muisto" opiskeluistani, kun emme oikeen mitään muuta tehnyt luokan kanssa tai luokkahuppareita tmv. hankkineet. Ja onhan se ihan hienokin.. ;) Monet sanoo että typerää kun amikset matkii lukiolaisia, sillä ylioppilaslakit on jo 1800-luvun alusta lähtien ollut perinne ja plaa plaa plaa mutta onhan merkonomilakkikin 1800-luvun lopusta ollut perinteenä ammattiin valmistuvilla.

    • niinniina

      On ihan oikein, että ammattiin valmistuva on ylpeä tutkinnostaan. En silti tiedä, pitäisikö sitä varten ostaa lakki. Tämä pitää jokaisen ratkaista itse.

      Mitä käyttöä sillä lakilla olisi? Vappuna päähän? Koska itselläni on ylioppilaslakki, niin jotenkin vaan tuntuu, etten kehtaisi kulkea ammattilakki päässäni. Kunnioitan kyllä niitä, jotka kehtaavat, onhan vappu työläistenkin juhlapäivä.

      • Kivaavappuakaikille

        Minäkin kunnioitan kaikkia ammattilakkeja kantavia. Mitä siitä, vaikka ylioppilaat ne ensin lakkiperinteen aloittivat.

        Nykyään saa myös yhdistelmälakkeja, jossa yhdistyy ammatti- ja ylioppilastutkinto. Hyvä vaan, että tulee uusia perinteitä!


      • Magical_moment

        Jeps! On syytä olla leuhka kun valmistuu ja todistuksen. Kyllä amislainenkin saa olla suorituksestaan reilusti ylpeä. Kun laittaa parhaat kuteet päällensä ja käy pokkaamassa todistuksensa niin se on iso juttu. Se viimeinen koulupäivä huipentaa kaiken. Siihen hetkeen kannattaa panostaa. Ehdottomasti hankkii ammattilakin.
        Todistus on vain printattu paperi, mutta lakki on kyllä reilusti enemmän. Laitat lakin päähäsi ja voima virtaa sisääsi. Sinusta tulee voittamaton. Näin se vaan menee !


    • ProblemSolved

      Hankkija on palannut yrityskartalle, joten kaipa Hankkijan lippiskin tekee paluun. Siinä lakkia ammattilaisille.

    • farao1212

      Lippis väärinpäin ja kippis, se on siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe