Eli tätä on vähän vaikea selittää mutta mun kaverin seura ahdistaa mua aivan sairaasti.oltiin vielä viime vuonna hyviä ystäviä. Tät on nyt kestänyt jo vuoden ja en todellakaan jaksa tätä enään. Eli ollaan samalla luokalla ja ainakun se on mun lähellä mua rupee ahdistamaan se. Aina kun se kävelee mun ohi mää pelästyn sitä. En siis pelkää häntä väkivallan takia.Se tietää että mua ahdistaa se joten se tulee tahallaan mun lähelle ja en osaa selittää sitä mutta se tuntuu jotenkn niin pahalta.mulle jää semmonen fiilis että mua on hyväksikäytetty ja olin kerran koko päivän mun sängyssä sen takia. Tää kuulostaa todella oudilta enkä oo ite löytäny vastaaikinä mistää. Mutta se tuntuu jo nii pahalta että olen miettinyt itseni satuttamista/itsemurhaa jo aika kauan. En tiedä enää mitä pitäis tehä kun ollaan samassa kaveruporukassa ja ollaan samalla luokalla ainakin vielä 2 vuotta. Auttakaa mua oikeesti!!
Ihmisen seura ahdistaa
13
475
Vastaukset
- alkuperäne
Vastatkaa pliis:(
Mitä sellaista hän on sinulle tehnyt, joka saa sinut ahdistumaan hänen läsnäolostaan?
En usko, että täällä netissä sinua voi kukaan paljoa auttaa,ainakaan ellet kerro tarkemmin, millaista apua toivot.
Mikäli kysymys on perinteinen "mitä teen", niin suosittelen oikean ammattiavun hakemista, kerran ahdistus on päässyt noin vakavaksi.- Girli156
Ei se mulle oo tehny mitää mutta tää sattaa johtua mun paniikkikohtauksiin joita mulla oli viime vuonna
Girli156 kirjoitti:
Ei se mulle oo tehny mitää mutta tää sattaa johtua mun paniikkikohtauksiin joita mulla oli viime vuonna
Tarvitset ammattiapua. Rohkaise mielesi ja hae sitä.
et oo ainut...
- marizei
Jokin tapahtuma on laukaissut ahdistuksen ja jännittelet etukäteen kaverin kohtaamista,tuntus paniikkihäiriöltä niinkun mainitsit.Elämässä mennään joskus epämukavuusalueelle ja se tuntuu ahistavalta mutta siitä selviää kyllä,pidät ne omat rajat minkä yli ei tulla.Oletko ollut jotenkin haavoittuvassa tilassa ja kaveri on käyttänyt tilaisuuttaan hyväksi sanallisesti loukkaamalla?Itsensä satuttaminen ei kannata missään nimessä vaan itsensä arvostaminen vikoineen päivineen.
- Vastaussss
Ei se kaveri oo mulle tehny mitää mutta se juttu viä tässä on se että haluaisin viä olla sen ihmisen kaverin koska oltiin parhaita kaveria :(
- kaikenkokenu
Täältä käsin on vaikea kirjoittaa ns. preseptiä. Tulee mieleen ensimmäisenä, koulu terveydenhoitaja on se jolle kannattaa puhua. Jos äidin kanssa on välit kunnossa, niin äiti haluaa aina auttaa, miksei isäkin.
Nämä nuorten pahoinvoinnit ovat lisääntyneet viimevuosina valtavasti. Syitä on varmaankin monia. Lapset ja nuoret haluaa nykyisin aikuistua liian aikaisin, kun se ei onnistu tulee ongelmia. Hyvin moni haluaa olla se paras, kaunein , rohkein, rikkain jne. Siitä tulee paljon paineita. Kannattaisi tyytyä vähän vähempään niin ehkä paineetkin olisi pienemmät.
Kaikkien kanssa sovussa eläminen on haastavaa, mutta itseopiskeluna sitä kannattaa yrittää. Muista, parin vuoden päästä varmaankin jo helpottaa. !
Aurinkoista kesää sinulle toivoen !!! Hei
Sait jo hyviä vastauksia. Mitä sinulle kuuluu tänään?
Tsemppiterkuin
pappi Elisabet- HarrastusToimintaa
Ala kato harrastaan jotain, niin voit karistaa sen takiaisen persuksistas :)
Sit se tajuaa ettei teillä ole mitään yhteistä.... ja joo, pidä hiljasia pitkiä hiljaisia hetkiä...- Vastausssldlfpfpf
Nii mutta tää tapahtuu vähän niiku mun kaikille kavereille että musta tuntuu oudolta niitten seurassa. Haluaisin tän vaa pois koska tää haittaa mun sosiaalisia suhteita.
- Bodeinebrazy
Ja ollaan oltu kummiskin eskarista melkeinpä parhaita kavereita
- kerrojollekkin
Sano suoraan rehtorille/psygologille/jollekkin luotettavalle. Se helpottaa tosi paljon, kun kertoo jollekkin luotettavalle miltä itsestä tuntuu. Voit harkita esim. koulun vaihtoa tai muuttaa eri paikkakunnalle.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243158Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162655Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432407- 132304
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142035Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717