Ihmisen seura ahdistaa

Aaponsa34

Eli tätä on vähän vaikea selittää mutta mun kaverin seura ahdistaa mua aivan sairaasti.oltiin vielä viime vuonna hyviä ystäviä. Tät on nyt kestänyt jo vuoden ja en todellakaan jaksa tätä enään. Eli ollaan samalla luokalla ja ainakun se on mun lähellä mua rupee ahdistamaan se. Aina kun se kävelee mun ohi mää pelästyn sitä. En siis pelkää häntä väkivallan takia.Se tietää että mua ahdistaa se joten se tulee tahallaan mun lähelle ja en osaa selittää sitä mutta se tuntuu jotenkn niin pahalta.mulle jää semmonen fiilis että mua on hyväksikäytetty ja olin kerran koko päivän mun sängyssä sen takia. Tää kuulostaa todella oudilta enkä oo ite löytäny vastaaikinä mistää. Mutta se tuntuu jo nii pahalta että olen miettinyt itseni satuttamista/itsemurhaa jo aika kauan. En tiedä enää mitä pitäis tehä kun ollaan samassa kaveruporukassa ja ollaan samalla luokalla ainakin vielä 2 vuotta. Auttakaa mua oikeesti!!

13

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuperäne

      Vastatkaa pliis:(

    • Mitä sellaista hän on sinulle tehnyt, joka saa sinut ahdistumaan hänen läsnäolostaan?

      En usko, että täällä netissä sinua voi kukaan paljoa auttaa,ainakaan ellet kerro tarkemmin, millaista apua toivot.

      Mikäli kysymys on perinteinen "mitä teen", niin suosittelen oikean ammattiavun hakemista, kerran ahdistus on päässyt noin vakavaksi.

      • Girli156

        Ei se mulle oo tehny mitää mutta tää sattaa johtua mun paniikkikohtauksiin joita mulla oli viime vuonna


      • Girli156 kirjoitti:

        Ei se mulle oo tehny mitää mutta tää sattaa johtua mun paniikkikohtauksiin joita mulla oli viime vuonna

        Tarvitset ammattiapua. Rohkaise mielesi ja hae sitä.


    • et oo ainut...

    • marizei

      Jokin tapahtuma on laukaissut ahdistuksen ja jännittelet etukäteen kaverin kohtaamista,tuntus paniikkihäiriöltä niinkun mainitsit.Elämässä mennään joskus epämukavuusalueelle ja se tuntuu ahistavalta mutta siitä selviää kyllä,pidät ne omat rajat minkä yli ei tulla.Oletko ollut jotenkin haavoittuvassa tilassa ja kaveri on käyttänyt tilaisuuttaan hyväksi sanallisesti loukkaamalla?Itsensä satuttaminen ei kannata missään nimessä vaan itsensä arvostaminen vikoineen päivineen.

      • Vastaussss

        Ei se kaveri oo mulle tehny mitää mutta se juttu viä tässä on se että haluaisin viä olla sen ihmisen kaverin koska oltiin parhaita kaveria :(


    • kaikenkokenu

      Täältä käsin on vaikea kirjoittaa ns. preseptiä. Tulee mieleen ensimmäisenä, koulu terveydenhoitaja on se jolle kannattaa puhua. Jos äidin kanssa on välit kunnossa, niin äiti haluaa aina auttaa, miksei isäkin.
      Nämä nuorten pahoinvoinnit ovat lisääntyneet viimevuosina valtavasti. Syitä on varmaankin monia. Lapset ja nuoret haluaa nykyisin aikuistua liian aikaisin, kun se ei onnistu tulee ongelmia. Hyvin moni haluaa olla se paras, kaunein , rohkein, rikkain jne. Siitä tulee paljon paineita. Kannattaisi tyytyä vähän vähempään niin ehkä paineetkin olisi pienemmät.
      Kaikkien kanssa sovussa eläminen on haastavaa, mutta itseopiskeluna sitä kannattaa yrittää. Muista, parin vuoden päästä varmaankin jo helpottaa. !
      Aurinkoista kesää sinulle toivoen !!!

    • Hei

      Sait jo hyviä vastauksia. Mitä sinulle kuuluu tänään?

      Tsemppiterkuin
      pappi Elisabet

    • HarrastusToimintaa

      Ala kato harrastaan jotain, niin voit karistaa sen takiaisen persuksistas :)
      Sit se tajuaa ettei teillä ole mitään yhteistä.... ja joo, pidä hiljasia pitkiä hiljaisia hetkiä...

      • Vastausssldlfpfpf

        Nii mutta tää tapahtuu vähän niiku mun kaikille kavereille että musta tuntuu oudolta niitten seurassa. Haluaisin tän vaa pois koska tää haittaa mun sosiaalisia suhteita.


      • Bodeinebrazy

        Ja ollaan oltu kummiskin eskarista melkeinpä parhaita kavereita


    • kerrojollekkin

      Sano suoraan rehtorille/psygologille/jollekkin luotettavalle. Se helpottaa tosi paljon, kun kertoo jollekkin luotettavalle miltä itsestä tuntuu. Voit harkita esim. koulun vaihtoa tai muuttaa eri paikkakunnalle.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10573
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10132
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7927
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4912
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4733
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4066
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3423
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3137
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3075
    Aihe