Moikka! Tänne tulin nyt kysymään, että tarvitseeko katusoittaja lupia? Millaisia lupia soittaja tarvitsee ja mistä niitä saa? Mitä luvat sisältävät? (ajanjakso, paikka jne.)
Itse luin tänään pari artikkelia viime vuodelta yrittäessäni tutustua aiheeseen.
Helsingin kaupungin sivut kertoivat, ettei kadulla soittamiseen tarvita viranomaisten lupaa.
Teoston sivut kertoivat aiheesta vähän ristiriitaisemmin. Yksi artikkeli korosti sittä, että katusoittaja tarvitsee luvan, jonka hinta on jotain 40-100€ väliltä riippuen esiintymiskerroista. Toinen taas korosti sitä, että Teosto EI tarkista lupia ja pääasia on että musiikki soi.
Ensinnäkin heräsi kysymys Teostosta. Teostohan ei millään voi tietää mitä kappaleita ja keiden artistien kappaleita katusoittaja soittaa. Kenelle luparahat menevät?
Toiseksi minulle jäi vielä epäselväksi mitä lupia katusoittamiseen tarvitsee ja miten homma toimii varsinkin täällä Helsingissä.
Jos joku lupaa kysyy eikä sitä ole, mitä sitten tapahtuu?
Toivon, että joku minua viisaampi tulee kertomaan aiheesta, josta itse olen aivan pihalla.
Katusoittaminen Helsingissä
1
609
Vastaukset
- droppedapple
Joo, Helsingin kaupungin ohjeistus koskee kaupungin tilan käyttöä jos ei sitten ole samalla otettu kantaa myös tekijänoikeudellisesti
http://www.hel.fi/www/helsinki/fi/asuminen-ja-ymparisto/ymparistonsuojelu/ymparistonsuojelumaaraykset/katusoitto
Teoston sivuilla puolestaan on kyse itse teoskappaleiden esittämisestä, mutta että lupa siihen, ei käsittääkseni ole tapana.
Tässä yksi kolumni ja ilmeisesti Teoston viimeisin virallinen kanta on, etteivät edellytä lupaa, vaikka tekijänoikeudelliselta kannalta voisi periaatteessa kai ollakin
http://www.teosto.fi/teostory/vielä-kerran-keväästä-ja-katusoitosta
Kun tässä on nyt kahden virallisen tahon, siis sekä kaupungin että tekijänoikeusjärjestön kantana ettei lupaa, niin eiköhän se sillä mene jos tulee joku kyselemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241751
NO NIIN !!!
Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube6791676Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881467Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1651353Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa
Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p3241325Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1231308- 431278
- 251225
- 671165
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.611152