Vinkkejä "oleiluun"

mumm

8-9 päivää Madridissa heinäkuussa, vinkkejä / tekemistä senioreille (60 )

4

640

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viidestikäynyt

      "Pakolliset" nähtävyydet, monet museot, Telefericolla Casa de Campo puistoalueen yli, Retiro puistossa kuljeskelua, flamengo -esitys, junalla päiväksi Toledoon tai muualle. Kyllähän Madridissa aikansa saa kulumaan, tosin 8-9 päivää kerralla on aika paljon, 4-5 voisi olla sopivampi ja mennä joskus toiste uudelleen jos tykästyy.

    • madridaikuisille

      Madridissa on aika paljon aikuisille sopivaa katseltavaa, onhan se arkkitehtuurillisesti mielenkiintoinen kaupunki. Museoita on lukuisia, mutta niiden kermaa ovat etenkin Paseo del Pradon kolme museota: Reina Sofía, Prado ja Thyssen-Bornemisza, joissa saa päivän jos toisenkin kulumaan. Myös kuninkaallinen palatsi kannattaa katsastaa, samoin kuin Debodin temppeli. Ajanvietteen osalta kehoittaisin ainakin menemään flamenco-esitystä katsomaan, vie rytmeillä ja liikkeillä mennessään. Madridin muusta tarjonnasta, ilmastosta jne. saa parhaiten tietoa lukaisemalla sivun: http://espanja.matkalippu.info/madrid

    • Lahio

      Retket Toledoon ja Segoviaan. Segoviaan suosittelen edullista bussia.
      Aamulla paikalliset kauppahallit, myöhemmin tupaten täynnä. Lähtekää keskustan turistialueiden ulkopuolelle katsomaan kaupunkilaisten eloa.

    • Ay_ay

      Madrid on keskikesällä todella kuuma paikka. Paikalliset sanovat, että se on kuin helvetti siihen aikaan vuodesta. He päivittelevät koko kesän ajan: Que calor! Myös yöllä on todella tukalan lämmintä. Ilma on pakahduttavan kuuma ja kostea. Siellä ei merituulet viilennä toisin kuin rannikolla. Toki Barcelonakin on siihen aikaan pakahduttavan kuuma. Yöllä on lämmintä 25-30 astetta. Siellä sentään meri on lähellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      172
      1196
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1043
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      820
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      752
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      668
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      37
      627
    8. 28
      615
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      611
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      599
    Aihe