Vinkkejä "oleiluun"

mumm

8-9 päivää Madridissa heinäkuussa, vinkkejä / tekemistä senioreille (60 )

4

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viidestikäynyt

      "Pakolliset" nähtävyydet, monet museot, Telefericolla Casa de Campo puistoalueen yli, Retiro puistossa kuljeskelua, flamengo -esitys, junalla päiväksi Toledoon tai muualle. Kyllähän Madridissa aikansa saa kulumaan, tosin 8-9 päivää kerralla on aika paljon, 4-5 voisi olla sopivampi ja mennä joskus toiste uudelleen jos tykästyy.

    • madridaikuisille

      Madridissa on aika paljon aikuisille sopivaa katseltavaa, onhan se arkkitehtuurillisesti mielenkiintoinen kaupunki. Museoita on lukuisia, mutta niiden kermaa ovat etenkin Paseo del Pradon kolme museota: Reina Sofía, Prado ja Thyssen-Bornemisza, joissa saa päivän jos toisenkin kulumaan. Myös kuninkaallinen palatsi kannattaa katsastaa, samoin kuin Debodin temppeli. Ajanvietteen osalta kehoittaisin ainakin menemään flamenco-esitystä katsomaan, vie rytmeillä ja liikkeillä mennessään. Madridin muusta tarjonnasta, ilmastosta jne. saa parhaiten tietoa lukaisemalla sivun: http://espanja.matkalippu.info/madrid

    • Lahio

      Retket Toledoon ja Segoviaan. Segoviaan suosittelen edullista bussia.
      Aamulla paikalliset kauppahallit, myöhemmin tupaten täynnä. Lähtekää keskustan turistialueiden ulkopuolelle katsomaan kaupunkilaisten eloa.

    • Ay_ay

      Madrid on keskikesällä todella kuuma paikka. Paikalliset sanovat, että se on kuin helvetti siihen aikaan vuodesta. He päivittelevät koko kesän ajan: Que calor! Myös yöllä on todella tukalan lämmintä. Ilma on pakahduttavan kuuma ja kostea. Siellä ei merituulet viilennä toisin kuin rannikolla. Toki Barcelonakin on siihen aikaan pakahduttavan kuuma. Yöllä on lämmintä 25-30 astetta. Siellä sentään meri on lähellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3333
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1517
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1369
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      63
      817
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      697
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      666
    Aihe