tuhruinen mattalakattu

mattalakkaparketti

Mitä tuo mattalakkaus täsmälleen oikein on? Meille laitettu mattalakattu tammiparketti ja se on täynnä virheitä pinnassa. Select laatua ja muutenkin priimana ostettu, mutta näyttää nihkeällä pyyhittäessä täysin tuhruiselta.
Kuivana ollessa nuo KIILTÄVÄT läikät, viivat, pisteet ym. häviää, mutta kun pyyhkäisen uudelleen kostealla, niin samassa kohti nuo läikät on ja pysyy. Aivan kuin lakkaus olisi ollut jotenkin epätasainen ja jotain muuta sotkeutunut joukkoon. Huh,huh. Onko muilla vastaavaa kokemusta.?

9

2621

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outoa_vai_mitä

      No huh huh, ei kai märkä pinta voi olla matta. Ei mattavettä ole vielä keksitty.

    • mattalakkaparketti

      No kiitos vaan valaisevasta vastauksesta! Enpä oivaltanut tuota.Heh,heh !

      Asian ydin kun on se, että kosteana parketin pinnalla näkyy juuri tuo laikkuisuus ja esimerkiksi jos siinä on hieman puolikuuta tai sydäntä muistuttava kuvio koordinaatissa 3 ja 5, niin sama kuvio näkyy aina samassa kohdassa täsmälleen samoin, kun pintaa hieman kostuttaa. Kuivattua saan nuo kiiltävät sotkut onneksi häviämään. Vaikea tietysti ymmärtää, kun ei voi enempää rautalangasta vääntää.

    • yksi-syy-ehkä

      Johtuiskohan siitä että puun rakenne on niillä kohdilla tiiviimpi ja siitä syystä näyttää kosteana kiiltävämmältä. Tammiparketissa tämä on yleistä.

    • mattalakkaparketti

      No, ei vielä selvinnyt. Edustaja kävi katsomassa paikan päällä. Aluksi hänelläkin oli erilaisia "teorioita" puun jännityksestä yms.syystä, mutta konkreettisen esittelyn jälkeen hänkin oli hyvin ihmeissään.

    • asdfghjkmn

      Valokuvaa esille.
      Pyydä asentaja siellä käymään eikä edustajaa.
      Edustajat ei tiedä usein mistään mitään.

    • mattalakkaparketti

      Ei ole asentajan vika, jos parketti on läikkiä täynnä.

      • asdfghjkmn

        Eihän se olekaan asentajan vika, mutta jos se osais vähän kertoa mistä vois johtua tuo ilmiö.


    • örkki81

      Liian naftisti lakkaa....verkko/padihierto 2 kerrosta haluamaasi kiiltoasteista lakkaa ja avot. Hinta 14€m2

    • Tympääntynyt

      No meillä on mattalakka tammiparketti. Ollut noin vuoden. Se on ns. uiva rakenne.
      Natisee ja nitisee. Talvella oli jo melko hyvä, luulin tilanteen korjautuneen, mutta nyt on taas sama jatkunut jo puoli vuotta, ehkä pian helpottaa lämmitksen alettua kunnolla toimia.
      MUTTA, toinen yhtä ärsyttävä vika kuin natina, on tuo ainainen lattian likaisuus. Vain kaksi aikuista asunnossa osan päivästä ja aina likaisen näköistä. Joku on joskus kirjoittanut ns. peruspesusta uudelle parketille, en tiedä mitä lienee.
      Mutta sen tiedän, etten kyllä koskaan ota enää uivaa tai mattalakattua parkettia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe