Olen raskaana ja harkitsen lapsen antamista adoptioon. Onko täällä kenelläkään kokemuksia oman lapsen pois antamisesta, millaisia tunteita se on herättänyt? Miten lähipiiri on asian ottanut?
Kokemuksia adoptiosta?
3
264
Vastaukset
- hevosmiesporista
missä isä on? Itselläni tilanne, että nainen hankkiutui raskaaksi salaa ja antoi lapsen adoptoivaksi.. kaikenlaisia sitä on..
Tästä jo aikaa.
Mitä jos muutat mieltäsi, entäpä isä? jospa se haluaisi lapsensa itselleen. Lapsen ollessa isällään, lapsen pois antaminen ei olisi niin suuri asia jos muutatkin mielesi, kun voisit sitä kuitenkin nähdä. - Elmaan
Minä olen antanut lapseni adoptioon. Sain tietää raskaudesta melko myöhään ja päätös oli alusta asti selvä, että lapsi lähtee suoraan adoptioon. Kokonaisuudessaan prosessi oli tietysti vaikea ja stressaava, mutta iso kiitos pelastakaa lapset ry:n toiminnalle/henkilöille, jotka olivat todella mukavia.
Nyt kun tästä tilanteesta on kulunut hetki aikaa, tiedän että päätös oli oikea vaikka asia pyöriikin mielessä tasasin väliajoin. - helppoelamaa
Minäkin olen antanut lapseni adoptioon. Tiedän, että lapsi on todella hyvissä käsissä ja hänellä on kaikki hyvin.
Kadun asiaa aika-ajoin, mutta tilanne on vain hyväksyttävä. Mieti tarkkaan mitä teet, mieti tulevaisuuttasi. Mieti koko perhettäsi ja tärkeitä ihmisiä. Ja mieti, onko itsestäsi äidiksi? Olisitko paras äiti lapsellesi? Vai osaisiko joku muu sen homman paremmin?
Tsemppiä ratkaisuusi!
Minulle saa kirjoittaa:
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022306- 1151801
- 881449
- 1331397
- 1171266
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741248Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631111- 511067
- 36992
- 33844