Moikka kaikille!
Muutin tuossa tammikuussa 7-kerroksiseen kerrostaloon, joka on siis yhden talon taloyhtiö. Olen julkisivusaneeraus -alalla ja katsoin heti, että ei kauaa mene, kun julkisivut ja parvekkeet menevät remonttiin. Olen aiemmassa taloyhtiössä toiminut hallituksessa ja olin nytkin kiinnostunut liittymään seuraavassa yhtiökokouksessa. Kuulin eräältä naapurilta, että taloyhtiössämme ei ole mahdollista liittyä hallitukseen, koska kyseessä on talomme isännöitsijän pitämä yhden miehen hallitus. Mitä tämä sitten tarkoittaa?
Naapuri ainakin kertoi, että tämä lähemmäs 70-vuotias isännöitsijä/hallitsija on asunut alusta saakka talossa ja hoitaa taloyhtiön asiat omapäätösvaltaisesti.
Tämä on kuulemma tehnyt myös selväksi, että talo ei tarvitse remontteja, eikä muitakaan toimenpiteitä. Kuntotutkimustakaan ei ole suostunut tilaamaan.
Itse ihmettelen että miten tämä voi olla mahdollista, että taloa hallitsee yksi mies ilman yhtiöhallitusta ja taloyhtiön kokouksia?
Taloyhtiön hallitus?
5
198
Vastaukset
- ottaaselvää
Tutustuit huolellisesti isännöitsijän todistukseen ennen ostoa? Nimittäin se on ostajan velvollisuus.
- provopaavo
Joopajoo............
- TuntematonPotilas55
Näitä on oikeastikin ollut, tiedän ainakin yhden vastaavan tapauksen. Tosin provolta tämä kuulostaa, kun kerrot olleesi hallituksessa etkä tiedä tuon enempää miten yhtiötä ylipäänsä hallitaan tai miten hallitukseen "liitytään". Joka tapauksessa, koska tietämyksesi asunto-osakeyhtiölaista on tuolla tasolla, niin voi olla parempi, että annat papan jatkaa yksin hallituksessa.
- Diktaattori70
Hän elää unelmaansa, kukapa ei olisi halunnut leikkiä kuningasta pikkupoikana.
- isännöitsijä
Yhtiöjärjestyksessä määrätään hallituksen koko ja valinta. Kuka on isämnnöitsijä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3252144Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata591883Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1081654- 1091405
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1831323- 711295
- 801247
- 221233
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171177Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois40976