Taloyhtiön hallitus?

Edvin.-66

Moikka kaikille!

Muutin tuossa tammikuussa 7-kerroksiseen kerrostaloon, joka on siis yhden talon taloyhtiö. Olen julkisivusaneeraus -alalla ja katsoin heti, että ei kauaa mene, kun julkisivut ja parvekkeet menevät remonttiin. Olen aiemmassa taloyhtiössä toiminut hallituksessa ja olin nytkin kiinnostunut liittymään seuraavassa yhtiökokouksessa. Kuulin eräältä naapurilta, että taloyhtiössämme ei ole mahdollista liittyä hallitukseen, koska kyseessä on talomme isännöitsijän pitämä yhden miehen hallitus. Mitä tämä sitten tarkoittaa?

Naapuri ainakin kertoi, että tämä lähemmäs 70-vuotias isännöitsijä/hallitsija on asunut alusta saakka talossa ja hoitaa taloyhtiön asiat omapäätösvaltaisesti.
Tämä on kuulemma tehnyt myös selväksi, että talo ei tarvitse remontteja, eikä muitakaan toimenpiteitä. Kuntotutkimustakaan ei ole suostunut tilaamaan.

Itse ihmettelen että miten tämä voi olla mahdollista, että taloa hallitsee yksi mies ilman yhtiöhallitusta ja taloyhtiön kokouksia?

5

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ottaaselvää

      Tutustuit huolellisesti isännöitsijän todistukseen ennen ostoa? Nimittäin se on ostajan velvollisuus.

    • provopaavo

      Joopajoo............

    • TuntematonPotilas55

      Näitä on oikeastikin ollut, tiedän ainakin yhden vastaavan tapauksen. Tosin provolta tämä kuulostaa, kun kerrot olleesi hallituksessa etkä tiedä tuon enempää miten yhtiötä ylipäänsä hallitaan tai miten hallitukseen "liitytään". Joka tapauksessa, koska tietämyksesi asunto-osakeyhtiölaista on tuolla tasolla, niin voi olla parempi, että annat papan jatkaa yksin hallituksessa.

    • Diktaattori70

      Hän elää unelmaansa, kukapa ei olisi halunnut leikkiä kuningasta pikkupoikana.

    • isännöitsijä

      Yhtiöjärjestyksessä määrätään hallituksen koko ja valinta. Kuka on isämnnöitsijä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5363
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4697
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      156
      1762
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1466
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      13
      1297
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1144
    7. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1023
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1013
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      849
    Aihe