Tiesittekö, että jos nainen ja mies menevät klinikalle hedelmöityshoitoihin, ja lapsi saa alkunsa luovutetuilla siittiöillä, niin tämä hedelmöitetyn naisen mies on ei-biologisesta sukulaissuhteestaan huolimatta silti lapsen toinen vanhempi ja lapsi syntyy kahden aikuisen perheeseen?
Entä tiesitkö, että jos naispari menee samalla tavoin klinikalle hedelmöityshoitoinen, ja lapsi saa alkunsa luovutetuilla siittiöillä, niin tämä hedelmöitetty nainen kirjataan yksinhuoltajaäidiksi?!? Suomessa lapsella voi olla kaksi äitiä, mutta "toiseksi äidiksi" pääsee vasta, kun adoptoi lapsen tämän syntymän jälkeen. Prosessi vie aikaa sosiaalihuollon tädeiltä sekä tältä lapsiperheeltä. Ja tottakai se myös maksaa, ei ainoastaan naisparille, vaan meille kaikille veronmaksajille.
Vireillä on lakialoite, jolla pyritään muuttamaan naisparien tilanne heteropareja vastaavaksi. Tämä koskee siis vain klinikalla tehtyjä hedelmöityshoitoja, ei tapauksia, joissa on joku isäksi tunnustettava mies mukana. Ja ennen kuin huutelette siellä isän perään noin muuten, niin kerrottakoon vielä sekin, että sukusolujen luovuttajat (mieltämänne isät) ovat itse antaneet suostumuksensa siihen, että sukusoluja saa käyttää myös naispareille ja itsellisille naisille. Näin ollen he ovat hyväksyneet biologisten jälkeläistensä isättömyyden. Tarkanmarkan vartijoille tiedoksi sekin, että nämä "yksinhuoltajanaiset" saavat myös Kelan tukia, vaikka heillä onkin oikeasti naispuolinen puoliso. Eli jos et muusta syystä halua allekirjoittaa, niin allekirjoita vaikka siitä, että loppuu turhat tuet!
Allekirjoita lakialoite ja paranna konkreettisesti näiden lasten asemaa! Tämä laki ei siis salli mitään uutta, vaan nopeuttaa asiaa, joka nykyään hoidetaan vaikeimman ja kalleimman kautta. Adoptio on tässä tilanteessa aivan turha, eikä missään muussa Pohjoismaassa kuin täällä Suomen byroklandiassa tätä tehdä. Allekirjoita. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1669
Ja lue lisää www.äitiyslaki.fi
Äitiyslaki turvaa lapselle kaksi vanhempaa
4
161
Vastaukset
- 1säpappa
Oisko myös lakialoitetta joka parantaisi naisparien asemaa, vai tekeekö ensi vuonna voimaantuleva uusi avioliittolaki myös sen?
- Meitzi
Voimaantuleva avioliittolaki jättää hedelmöityshoitokohdan voimaan tällaisenaan kuin se nyt on..
- 1säpappa
Ilmeisesti kuitenkin mahdollistaa adoption niin, että molemmista vanhemmista tulee virallisestikin vanhempia?
Se on etenkin lapsen etu.
- Jezzzs
Tasa-arvoinen avioliittolaki antaa naisparille oikeuden adoptoida lapsia perheen ulkopuolelta (eli lapsi ei ole kummallekaan biologista sukua). Mutta tasa-arvoinen avioliittolaki ei korjaa tilannetta siinä, mikäli naisparit tekevät (toiselle biologisen) lapsen hedelmöityshoidoilla. Tätä lasta he eivät voi tehdä yhdessä, toisin kuin heteropari, jotka käyttävät luovutettuja siittöitä, vaan hoitoihin "kirjataan sisään" vain toinen nainen ja tästä naisesta kirjataan lapsen äiti eli lapselle kirjataan vain yksi vanhempi, kun heteroperheiden tapauksessa myös mies (ei biologinen vanhempi) kirjataan vanhemmaksi. Näin ollen naisparin lapsi on vain yhden juridisen vanhemman varassa, jolloin tilanteesta tulee ikävä, mikäli tämä juridinen vanhempi esim. menehtyisi synnytyksessä. Naisparin toinen osapuoli voi näet adoptoida oman lapsensa vasta synnytyksen jälkeen, pahimmillaan lapsi on vuoden ikäinen. Adoptioprosessi on pitkä ja kallis, ja kaikinpuolin kiusallinen, sillä myös Kela ja kaikki muut virastot lähestyvät synnyttänyttä äitiä niin kuin tämä olisi yksinhuoltaja (tarjoavat mm. rahallista tukea ja terapiaa), vaikka todellisuudessa hänellä on kumppani, joka huolehtii myös lapsesta. Eli mikäli äitiyslaki säädettäisiin, muuttuisi tilanne niin, että naispari voisi mennä hedelmöityshoitoihin yhdessä, kuten myös heteroparit menevät, ja molemmat aikuiset kirjattaisiin lapsen vanhemmiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi485699Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3235517Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702535Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92196Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181988Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541965Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont381850Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762