Tiesittekö, että jos nainen ja mies menevät klinikalle hedelmöityshoitoihin, ja lapsi saa alkunsa luovutetuilla siittiöillä, niin tämä hedelmöitetyn naisen mies on ei-biologisesta sukulaissuhteestaan huolimatta silti lapsen toinen vanhempi ja lapsi syntyy kahden aikuisen perheeseen?
Entä tiesitkö, että jos naispari menee samalla tavoin klinikalle hedelmöityshoitoinen, ja lapsi saa alkunsa luovutetuilla siittiöillä, niin tämä hedelmöitetty nainen kirjataan yksinhuoltajaäidiksi?!? Suomessa lapsella voi olla kaksi äitiä, mutta "toiseksi äidiksi" pääsee vasta, kun adoptoi lapsen tämän syntymän jälkeen. Prosessi vie aikaa sosiaalihuollon tädeiltä sekä tältä lapsiperheeltä. Ja tottakai se myös maksaa, ei ainoastaan naisparille, vaan meille kaikille veronmaksajille.
Vireillä on lakialoite, jolla pyritään muuttamaan naisparien tilanne heteropareja vastaavaksi. Tämä koskee siis vain klinikalla tehtyjä hedelmöityshoitoja, ei tapauksia, joissa on joku isäksi tunnustettava mies mukana. Ja ennen kuin huutelette siellä isän perään noin muuten, niin kerrottakoon vielä sekin, että sukusolujen luovuttajat (mieltämänne isät) ovat itse antaneet suostumuksensa siihen, että sukusoluja saa käyttää myös naispareille ja itsellisille naisille. Näin ollen he ovat hyväksyneet biologisten jälkeläistensä isättömyyden. Tarkanmarkan vartijoille tiedoksi sekin, että nämä "yksinhuoltajanaiset" saavat myös Kelan tukia, vaikka heillä onkin oikeasti naispuolinen puoliso. Eli jos et muusta syystä halua allekirjoittaa, niin allekirjoita vaikka siitä, että loppuu turhat tuet!
Allekirjoita lakialoite ja paranna konkreettisesti näiden lasten asemaa! Tämä laki ei siis salli mitään uutta, vaan nopeuttaa asiaa, joka nykyään hoidetaan vaikeimman ja kalleimman kautta. Adoptio on tässä tilanteessa aivan turha, eikä missään muussa Pohjoismaassa kuin täällä Suomen byroklandiassa tätä tehdä. Allekirjoita. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1669
Ja lue lisää www.äitiyslaki.fi
Äitiyslaki turvaa lapselle kaksi vanhempaa
4
137
Vastaukset
- 1säpappa
Oisko myös lakialoitetta joka parantaisi naisparien asemaa, vai tekeekö ensi vuonna voimaantuleva uusi avioliittolaki myös sen?
- Meitzi
Voimaantuleva avioliittolaki jättää hedelmöityshoitokohdan voimaan tällaisenaan kuin se nyt on..
- 1säpappa
Ilmeisesti kuitenkin mahdollistaa adoption niin, että molemmista vanhemmista tulee virallisestikin vanhempia?
Se on etenkin lapsen etu.
- Jezzzs
Tasa-arvoinen avioliittolaki antaa naisparille oikeuden adoptoida lapsia perheen ulkopuolelta (eli lapsi ei ole kummallekaan biologista sukua). Mutta tasa-arvoinen avioliittolaki ei korjaa tilannetta siinä, mikäli naisparit tekevät (toiselle biologisen) lapsen hedelmöityshoidoilla. Tätä lasta he eivät voi tehdä yhdessä, toisin kuin heteropari, jotka käyttävät luovutettuja siittöitä, vaan hoitoihin "kirjataan sisään" vain toinen nainen ja tästä naisesta kirjataan lapsen äiti eli lapselle kirjataan vain yksi vanhempi, kun heteroperheiden tapauksessa myös mies (ei biologinen vanhempi) kirjataan vanhemmaksi. Näin ollen naisparin lapsi on vain yhden juridisen vanhemman varassa, jolloin tilanteesta tulee ikävä, mikäli tämä juridinen vanhempi esim. menehtyisi synnytyksessä. Naisparin toinen osapuoli voi näet adoptoida oman lapsensa vasta synnytyksen jälkeen, pahimmillaan lapsi on vuoden ikäinen. Adoptioprosessi on pitkä ja kallis, ja kaikinpuolin kiusallinen, sillä myös Kela ja kaikki muut virastot lähestyvät synnyttänyttä äitiä niin kuin tämä olisi yksinhuoltaja (tarjoavat mm. rahallista tukea ja terapiaa), vaikka todellisuudessa hänellä on kumppani, joka huolehtii myös lapsesta. Eli mikäli äitiyslaki säädettäisiin, muuttuisi tilanne niin, että naispari voisi mennä hedelmöityshoitoihin yhdessä, kuten myös heteroparit menevät, ja molemmat aikuiset kirjattaisiin lapsen vanhemmiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää2542487puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo292128Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M2481531Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561515- 621390
- 751232
- 681069
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul431065Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm3151043Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel361021