veroviranomainen muisti....

...400euron mätkyillä! Olen ansiosidonnaisella, brutto vain 1000e, siittä 20-25 %:n veroa maksoin koko viime vuoden, käteen jäi hiukka yli 700e. Nyt joudun maksamaan yht. 400 e mätkyjä. Onkohan ihan oikke laskettu? Onko muille tullut samanlaista?
13215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kas kun sattui. Mulla aika lailla samat lukemat. Ilo on osallistua yhteiskunnan tukiin antamalla omistaan.

Äänestä

Muistaakseni jostakin 12 000 tuloista ei pitäisi vielä maksaa noin paljon vuodessa.

Äänestä
  • Eipä niin, eipä työtuloista todellakaan. Tämä voi nyt olla yksi keino yrittää saada työttömyystilastoja kauniimmiksi.

    Äänestä

jos et muuttanut veroprossaasi työttömäksi jäätyäsi vaan nautit palkkatulon mukaista veroa niin mitä muuta voit kuvitella kuin mätkyjä....työttömyyskorvauksesta kun menee enemmän veroa kui palkast.

Äänestä
  • Asia taitaa olla jonkin verran kiinni myös kassasta ja riippuu osittain myös jäsen- ja työttömyyshistoriasta, että kuinka aktiivinen tässä asiassa itse tarvitsee olla. Laittoivat jo 2015 varmuuden vuoksi kovemman prosentin jo heti alkuunsa, ettei tule yllätyksiä. Nythän sitä prosenttia on nostettu meiltä kaikilta kassasta riippumatta.

    Tähän on johtanut useiden vuosien politiikka, jolla on yritetty kannustaa työntekoa. Tuloluokasta riippuen voivat työtulovähennykset yms. vaikuttaa varsin reippaasti siihen, että paljonko enemmän prosentuaalisesti sitä rahaa käteen jää töissä käydessä.

    Tämä on hieman kuin reseptilääkkeiden omavastuu, jota ei ymmärrä ennen kuin apteekin tiskillä. Kiitos siis kassalle, että joskus "aikaansaamattomuuskin" palkitaan!

    Äänestä

Minäpäs saan takaisin 200€, hähhäh. Sain työm.tukea alkuvuoden ja opintotukea lokak alkaen. Aikasemmin onkin pitänyt maksaa lisää.

Äänestä

Hae lykkäystä maksuun, ennen ainakin sai vuoden helposti. Tein aikoinaan noin ja sen vuoden aikana loppui ansiosidonnainen, jouduin työmarkkinatuelle ja toimeentulotukiasiakkaaksi. Junailin asian niin että sossu ne mätkyt lopulta maksoi.

Äänestä
  • Kaltaisiasi muiden työn tuloksilla eläviä Suomessa onkin kai jo satojatuhansia.

    Äänestä

  • Maksaja kirjoitti:

    Kaltaisiasi muiden työn tuloksilla eläviä Suomessa onkin kai jo satojatuhansia.

    Kaltaisiasi idiootteja on vielä enemmän.
    Tuon jälkeen olen ollut töissä useissa eri pätkissä ja hoitanut asiat ennakonpidätysprosenttia tarvittaessa muuttamalla niin ettei mätkyjä eikä palutuksia ole juuri tullut. Tosin nyt tulee palautusta viime vuodelta noin 100 €.

    Äänestä

  • Maksaja kirjoitti:

    Kaltaisiasi muiden työn tuloksilla eläviä Suomessa onkin kai jo satojatuhansia.

    Oikeastaan ei!

    Verot menee valtiolla, sossu saa rahat valtiolta

    Joten voisit verrata tilannetta siihen että teet omalta tililtä omalle tilillesi tilisiirron, vaikkapa 1000€

    Ei ole pois keneltäkään

    Äänestä

itsekin ytk:n asiakas neljättä vuotta ja monta vuotta vielä edessä.

Sain juuri 1500€ mätkyt? Harmittaako? EI! vain valtiolta ilmasta lainaa jonka maksan taksin pikkuhiljaa

Ja mielummin haluan omat rahat heti kuin myöhemmin (ja ilmainen laina plussaa)

Vois semmonen 3 vuotta hakea maksuaikaa tohon

Äänestä

Juuri tuollaisten idioottien takia laitettiin sen automaattinen 25% vero kaikille. Perusteena se että niin monelle on tullut mätkyt kun eivät ole osanneet nostaa omaa veroprosenttiaan siitä aiemmasta automaattisesta 20% riittävän suureksi.

Äänestä

Vaikea sanoa onko tuo oikein kun ap ei kerro ansiosidonnaisen nettosummaa eikä sitä onko ollut myös muita tuloja jotka vaikuttavat verotukseen, esim. vuokratuloa tms.

Itse olen aina työttömänä ollessa pitänyt ansiosidonnaisen veroprosentin 28:ssa ja usein työttömyysaikana on tullut hieman veronpalautuksia, ei kuitenkaan ikinä yli 200 euroa, sillä osaan laskea omat tuloni etukäteen oikein ja muuttaa veroprosenttiani tarpeen vaatiessa.

Nythän hallitus ratkaisi tuon joidenkin ihmisten kokeman "mätkyongelman" sillä että tämän vuoden helmikuusta alkaen kaikkien perusprosentti ansiosodonnaiseen, sairauspäivärahaan, vanhempainrahaan yms. on ollut 25% eikä 20%.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiukkahämillään kirjoitti:

...400euron mätkyillä! Olen ansiosidonnaisella, brutto vain 1000e, siittä 20-25 %:n veroa maksoin koko viime vuoden, käteen jäi hiukka yli 700e. Nyt joudun maksamaan yht. 400 e mätkyjä. Onkohan ihan oikke laskettu? Onko muille tullut samanlaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu