Töihin Dommareihin

Dominicana

Onko kukaan täältä ollut töissä Dominikaanisessa tasavallassa? Millaisessa työssä olet/olit ja mitä kautta löysit työpaikan? Millaista palkkaa sait ja tuliko sillä toimeen?

Itselläni on opiskelut vielä kesken, mutta haaveilen "välivuodesta". Osaan kieltä ja mulla on kokemusta asiakaspalveluhommista ja on myös paikallisia tuttuja, joten en epäile etteikö jokin työpaikka sieltä paikan päältä jossain vaiheessa löytyisi, mutta en silti uskaltaisi ihan tyhjän päälle lähteä täältä Suomesta, niin olisi mukavaa kuulla kokemuksia ja vinkkejä :)

3

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toluca

      Jos kieltä osaat, on oikea tapa toimia laillisen työpaikan suhteen niin että otat yhteyttä sinulle kiinnostaviin yrityksiin ja tarjoudut. Mutta laillisesti työskennelläksesi taitaa olla vähän näitä lupa-asioita hoidettava. Jos kärvähtää, on sanktiot melkoiset, jos selviää ilman häkkiä. Kannattaa ottaa selvää ihan sieltä minne aiot mennä.

    • jerezzzzz

      työt suomessa ja vapaa-aika dominikaanisessa.. niin paras.. palkat siellä aivan perseestä.. et tule toimeen jos ei ole pankkitilillä euroja :(

    • AvuliasIitu

      Töitä tehdäksesi tarvitset paikallisen cedulan. Sen hakeminen aloitetaan Suomessa Tukholman suurlähetystössä, koska Suomessa ei ole Dominikaanisen tasavallan suurlähetystöä. Cedulaa varten tarvitset syntymätodistuksen, lääkärin todistuksen, rikosrekisteriotteen yms espanjaksi (virallisella kääntäjällä) käännettynä sekä apostille leimat maistraatista kaikkiin papereihin. Osan näistä saa suoraan espanjan kielellä. Tämä vaan ihan alkuun.. Oma rumbansa on Santo Domingossa, jossa joudut käymään inmigraatio poliisilla, ulkoministeriössä sekä immigraatio toimistossa. Useampaan otteeseen ja joka kerta saat maksaa.Ota yhteyttä Tukholmaan, niin saat lisätietoja. Lupaprosessi kestää kuukausia ja siihen pitää varautua. Ilman cedulaa maassa ei saa työskennellä. Ja asuinolojakin kannattaa kokeilla ennen päätöksen tekemistä. Sähkökatkot ja vedenjakelun katkot joillain alueilla päivittäisiä, rosvot, roskat tuodaan kadulle tiettyinä aikoina jne. Suosittelen vakavasti kokeilemaan ennen kuin alkaa maksaa satoja euroja lupaan menevistä papereista. Resortissa paistaa aina aurinko..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      191
      12902
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6666
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      150
      6302
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      86
      4649
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4592
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      62
      4149
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    8. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      3951
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3852
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      91
      3607
    Aihe