En ole pitkään aikaan ehtinyt palstaaa lukea. Nyt oli aikaa. Sama meno on täällä nyt jatkunut 7 kuukautta. Sitä ennen ei ollut kommentteja turvapaikanhakijatilanteesta, ei Euroopankaan tilanteesta täällä Saarijärven palstalla. Onko niin, että asiat kun ovat poissa silmistä niin myös poissa mielestä? Ketään ei kiinnostanut Turkissa ja Kreikassa olevat pakolaiset. Sitten kun tulivat tarpeeksi lähelle, alkoi hirvittävä solvaus.
Miksi jotkut vielä nykyaikanakin kuvittelee, että joku rotu, uskonto tms. tekee ihmisen paremmaksi kuin joku toinen? Nyt haluaisin lukea kommentoijien omakohtaisia kokemuksia näistä turvapaikanhakijoista ilman olettamuksia, yleistyksiä ja linkityksillä ja syyn siihen, miksi te jaksatte päivästä toiseen solvata heitä? Oletan, että joku omakohtainen negatiivinen kokemus täytyy olla takana, kun noin paljon voi vihata jotain ihmistä rodun ja uskonnon vuoksi.
Miksi jotkut vielä nykyaikanakin kuvittelee, että joku rotu, uskonto tms. tekee ihmisen paremmaksi kuin joku toinen? Nyt haluaisin lukea kommentoijien omakohtaisia kokemuksia näistä turvapaikanhakijoista ilman olettamuksia, yleistyksiä ja linkityksillä ja syyn siihen, miksi te jaksatte päivästä toiseen solvata heitä? Oletan, että joku omakohtainen negatiivinen kokemus täytyy olla takana, kun noin paljon voi vihata jotain ihmistä rodun ja uskonnon vuoksi.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Juuri näin.Ihmisiä ollaan kaikki ihonväristä ja uskonnosta huolimatta.Kaikilla oikeus turvalliseen elämään.Ja mitään pahaa sanottavaa turvapaikanhakijoista ei minulla ole.Jokainen eläköön omaa elämäänsä ja jättäköön muut elämään omaansa.
"Miksi jotkut vielä nykyaikanakin kuvittelee, että joku rotu, uskonto tms. tekee ihmisen paremmaksi kuin joku toinen?"
Sitä kannattaisi kysyä muslimeita, koska näinhän he itsestään luulevat.
Tämähän on ihan totta.
Ei tainnut olla niitä omakohtaisia kokemuksia. Olisiko sitten ennakkoluuloja?
Esitit ihan oikein kysymyksesi omakohtaisesta kokemuksesta ja kun niihin omakohtaisiin kokemuksiin ei vastauksia tule. Mikä silloin on päätelmä no niitä ei kirjottelijoilla ole kaikki on musta tuntuu ja ole kuullut tietoa. Kysymys oli hyvä.Itsellänikään ei ole omakohtaisia kokemuksia maahan tulijoista joten en osaa heistä sanoa hyvää enkä pahaa.
Nythän kysymyksen esittäjä kysy nimenoman omakohtaisia kokemuksia eikö näin.Sehän nyt on kaikille selvää mitä lehdet kirjoittavat oletan että kysymyksen esittäjä tarkoitti juurikin Saarijärveläisten omakohtaisia kokemuksia ja niihin ei näytä vastauksia tulevan joten oletan että on muitakin kuin minä jolla niitä ei ole .
Toisella palstalla juuri kiistettiin joidenkin kokemuksia tai suututtiin muuten kaikesta. Kannattaa viritellä keskustelua tuolla asenteella.
Tässäpä nyt esitettiin kysymys omakohtaisissa kokemuksista. Yhtään vastausta ei näytä tulevan. Aika surkea tuo sun tekosyy, olla vastaamatta. Ei ole aiemminkaan estänyt kriittisiä kommentoimasta joku suuttuminen. Eipä löytynyt kokemuksia. Täytyisi tuo mun nikke antaa teille käyttöön.
Sinäkin yleistät. Ei siis ollut sinullakaan kokemusta.
3 kuukautta, 1500 turvista ja poliisille 174 hälytystehtävää. Kuka aivan aikuisten oikeasti edes haluaisi jotain henkilökohtaisia kokemuksia heidän kanssaan?
http://www.kymensanomat.fi/Online/2016/04/22/Turvapaikanhakijat työllistävät poliisia Kaakkois-Suomessa — rikoksista yleisimpiä ovat keskinäiset pahoinpitelyt/2016520650271/4
Onhan näitä tekosyitä jo luettu. Et sitten sinäkään osannut olla yleistämästä ja ihan linkin kanssa. Sen verran kommentoin tässä keskustelussa linkkiäsi, vaikka aloittaja pyysikin keskustelua ilman yleistyksiä ja linkkejä, että jos nyt oletettaisiin, että 300 hakijaa on osallistunut näihin hälytystehtäviä aiheuttaneisiin tilanteisiin (aika iso arvio, koska usein samat henkilöt aiheuttavat hälytykset), jää silloin sinne Kaakkois-Suomeenkin 1200 turvapaikanhakijaa, jotka eivät hälytystä ole aiheuttaneet. Ei kai kukaan oleta, että Saarijärveläisenä, joka nyt oletettavasti olet, lähtisit sinne asti tutustumaan hakijoihin kun voit tutustua niihin kotinurkillasikin.
Niin, jos porukasta joka viides jo 3 kk:n aikana aiheuttaa poliisille hälytystehtävän, niin kyllä se pistää miettimään. Se, että tutustuminen on mahdollista Saarijärvelläkin, ei mielestäni ole millään tavalla positiivinen asia. Näin se vaan on, linkeillä tai ilman, mutta joka tapauksessa yleistämättä. Jos sinä saat jotain kiksejä karhun talvipesälle menemisestä, niin siitä vaan, mutta älä yllytä muita sellaiseen. Älä täällä, äläkä Kaakkois-Suomessa.
Jos joku pitää kaikkia eläimiä karhua, eihän sille voi mitään.
Siis karhua ei karhua.
Nyt taas sälää kännykällä. Siis karhuna.
Lopeta jo tämä sekoilu , oot niin naurettava.
Ei tullut vastauksia. Meni taas sekoiluksi. Tästä voi jokainen vetää omat johtopäätöksensä, niin teen minäkin.
Niinhän me muutkin tehdään kaikesta mitä näkyy ja kuuluu. Tuo nimimerkkisi myös saa aikaan päätelmiä, miten vakavasti kannattaa suhtautua kirjoituksiisi.
Sekoiluksi meni, mutta menköön.
Enkö tuossa aiemmassa kommentissa kehoittanutkin jokaisen tekemään johtopäätöksen? En ymmärrä kommenttisi pointtia, mutta ei haittaa. Hyvää yötä.
Kuka transuilee, kuka ei.
Täällä nyt kysellään kokemuksia turvapaikanhakijoista ja jotkut niiden kanssa veljeilevistä ilmiselvästi vetelevät hurskaita johtopäätöksiään muutaman kuukauden tuttavuuden perusteella tietämättä yhtään mitään heidän aikaisemmasta elämästä.
Voisinkin esittää jatkokysymyksen, kuinka monella on turvapaikanhakijoista kokemuksia siltä ajalta, kun he ovat vaikuttaneet kotimaassaan esim. Irakissa?
Voisi monella mielipide "ystävistään" hieman muuttua, kun tietäisivät mitä nämä partaukkelit ovat kotimaassaan touhuilleet. Saattaisi teflonit karista.
Ehkä niitä mukuloitakaan ei laitettaisi niin hövelisti setien kainaloihin, kun selviäisi että niin ihana, sydämmellinen ja lapsirakas herrasmies-ahmetti onkin entinen pakoon pötkinyt isis-kiduttaja. Tai leviteltäisi haaroväliä, kun selviäisi että kotimaassa ahmetti odottaa 4 raskaana olevaa muuta vaimoa. Joista 2 ahmetin serkkuja.
lyhyet tuttavuudet minä kyllä selvitän suomalaistenkin ystävieni taustat tarkkaan ennen kuin hyväksyn ystäväksi. Sieltä suvuistahan saattaa myöskin löytyä raiskaajia ja murhamiehiä pitää olla tarkkana,¨. Vain täysin nuhteettomat ainakin neljänteen polveen asti tulee olla ennen kuin minun ystäväkseni pääsee. Teetkö sinäkin näin että tutkit myöskin suomalaisten ystäviesi taustat
Joku jopa selvittää maahan saapunutta kuljettaneen laivan siivoojien etnisen alkuperän xD
Suvakki 1 Hienoa että olet selvittänyt mikä oli lopputulos tuskin olivat muslimia , kun joku näillä palstoilla tiesi kertoa että muslimit eivät saa siivoustyötä tehdä. Kerro ihmeessä mitä uskontokuntaa edustavat.
Eli ei ole kokemuksia näiden veijareiden touhuiluista Irakista. Kiitos, tämä riittää. jokainen vetäköön johtopäätöksensä, kuten ylläkin hieman toisessa näkökulmassa mainittiin.
Eiköhän kaikille jo tullut selväksi, ketkä näitä turvapaikanhakijoita solvaa täällä päivästä toiseen. Yhdelläkään ei ollut mitään omakohtaista kokemusta perusteeksi. Ainoastaan oletusten ja yleistysten mukanaan tuomaa mutu-tietoa. Keskustelu karkasi jo aivan omille raiteilleenkin, mikä on täällä Saarijärven palstalla yleistä.
Yhteenvetona tästä voi vetää, että suurin osa täällä kirjoittelevista kriittistä ei ole pelkästään kriittisiä vaan myös rasisteja. Tämän johtopäätöksen perustan siihen, että ihminen tuomitaan rodun, etnisen taustan ja uskonnon perusteella ilman minkäänlaista kokemuspohjaa tästä ihmisestä. Onneksi Saarijärveltäkin löytyy kriittisiä, joiden perusteet löytyvät muualta kuin rasismista.
Oletan, että kovin monin syvällisiä mielipiteitään kirjoitteleva ammentaa tietonsa mv-lehdestä ja muusta mediasta eikä aloittajan kaipaamaa henkilökohtaista kokemusta löydy ollenkaan. Mv:tä en lue, valtamediaa seuraan kyllä. Olen tutustunut muutamaan turvapaikanhakijaan. Tuntuu, että media antaa välillä hyvin yksipuoleisen kuvan. Tänään viimeksi keskustelin maahanmuuttajan kanssa. Omakohtainen kokemus on sellainen, ettei ole pahaa sanottavaa kenestäkään, johon olen tutustunut. Hyvin arvaan, että kun maahan on tullut paljon ihmisiä, niin joukossa todennäköisesti on sellaisiakin, joista voisin antaa negatiivisen lausunnon. Ehkä löydän lopulta sellaisiakin tapausia, mutta omalle kohdalle ei ole vielä osunut.
Varmasti löytyy kusipäitä näistä turvapaikanhakijoistakin. Vastaahan viime vuonna tulleiden hakijoiden määrä noin Kaarinan tai Ylöjärven asukaslukua ja varmasti näistäkin kunnista löytyy rikollisia tai muuten vaan kusipäitä. On vaan todella rasistista tuomita ihminen ainoastaan taustansa perusteella.
Mielenkiintoista...
Ensin kerrot: "Oletan, että kovin monin syvällisiä mielipiteitään kirjoitteleva ammentaa tietonsa mv-lehdestä... ... Mv:tä en lue." Miten tiedät millaisia tietoja saa jostain lehdestä jos et itse kyseistä lehteä lue?
Toiseksi toteat: "...eikä aloittajan kaipaamaa henkilökohtaista kokemusta löydy ollenkaan." Mahdatko itse huomata mitään ristiriitaa sanomisissasi?
Minä en ole koskaan ollut tekemisissä turvapaikanhakijan tai sivistyneen suvaitsevaisen kanssa, mutta MV-Lehteä luen jatkuvasti. Siitä syystä toteankin, että turvikset ja suvakit on JEES, mutta MV-Lehti on täyttä kuraa. Kyllähän suvaitsevaisissakin voi joku sivistynyt olla aivan kuten turviksissakin voi olla joku hieman muita ikävämpi tyyppi, mutta ei minulla ole sellaisista mitään kokemusta.
Joo, hieman itseänikin naurattaa tällainen syvällisyys mielipiteessäni, mutta tämähän perustuukin vain omiin kokemuksiini. Tiedoilla ja tilastoilla ei ole merkitystä, kun minä poika suvaitsen.
Voi, voi, ei hyysäri oikein tiedä muslimeista mitään, ja siitä miten nuo naisiin suhtautuu, kokeileppa ite ettiä aivosi perseaukosta niin ehkä tajuaisit että noille nainen ei ole muuta kun panoseinä samoin lapset.
Tällä palstallahan rikollisia pyörii runsaastikin. He eivät edes taida ymmärtää tekevänsä rikosta.
rikoslaki (13.5.2011/511) :
"Joka asettaa yleisön saataville tai muutoin yleisön keskuuteen levittää tai pitää yleisön saatavilla tiedon, mielipiteen tai muun viestin, jossa uhataan, panetellaan tai solvataan jotakin ryhmää rodun, ihonvärin, kansallisen tai etnisen alkuperän, uskonnon tai vakaumuksen, seksuaalisen suuntautumisen tai vammautumisen perusteella taikka niihin rinnastettavalla muulla perusteella, on tuomittava kiihottamisesta kansanryhmää vastaan sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Tyypillinen rangaistava menettely olisi sellaisen tiedon, mielipiteen tai muun viestin levittäminen, joissa ryhmään kohdistuvaa väkivaltaa tai syrjintää pidetään hyväksyttävänä tai toivottavana tai ihmisiä verrataan eläimiin, loisiin jne. tai yleistäen väitetään heitä rikollisiksi tai esitetään alempiarvoisiksi jne."
Ei ole panettelua , jos kertoo totuuden näistä muslimien teoista , joista saamme lukea päivittäin valtakunnan medioista.Eikä totuus siitä miten heitä hyysätään ja miten paljon tämä hyysääminen maksaa yhteiskunnalle.
Jos kirjoitat ylistyksen esim. jonkin uskonnon/kansallisuuden edustajat ovat raiskaajia, loisia, apinoita jne., olet syyllistynyt rikokseen. Näinhän täällä jatkuvasti kirjoitellaan ja juuri näitä kirjoituksia täältä on jouduttu poistamaan enimmäkseen. Usein rikoksen tekijät kieltävät syyllisyytensä meriselityksillä ja sinä jo aloitit tämän selittelemisen.
No laitappa heti viestiä valtakunnan kaikkiin medioihin , ettei saa kirjoittaa irakin poikien raiskauksista.Eikä siitä , että irakilaiset tekevät aivan ylivoimaisesti näitä eniten Suomessa ja koko euroopassa.Nyt jää somalitkin kirkkaasti hopealle.
Suvakki on aina vähättelemässä kaikkia heidän tekojaan.
Olen vaan huolissani nuoresta tyttärestäni ja nyt käsitykseeni näistä muslimeista ei auta vähättelysi heistä.
Ei ne näissä valtamedioissa kirjoittele yleistäen, että jonkun ryhmän edustajat ovat raiskaajia ym. Kirjoittavat yksittäisistä tapauksista, tilastoista tms. Täysin eri juttu kuin nämä solvaukset täällä. Jos et ymmärrä tätä eroa, niin ei sille kukaan mitään voi.
Ei heidän eikä kenenkään muunkaan rikollista toimintaa tule vähätellä enkä vähättele. Nyt sinun kannattaisi katsoa peiliin ja miettiä, kuka vähättelee Suomen rikoslaissa rikokseksi määriteltyä toimintaa.
Jos joku/jotkut suvustasi tappaa jonkun, oletteko koko suku tappajia? Jos suvussa sinulla on narkkari/alkoholisti, onko koko suku sitten narkkareita/alkoholisteja täynnä?
Hyvä kun huolehdit tyttärestäsi. Toivottavasti hänelle ei elämässään tapahdu mitään epämiellyttävää kenenkään taholta. Toivottavasti hänestä kasvaa avarakatseisempi ihminen kuin ainakin toinen vanhempansa on, koska nykynuoret ei oikein muuten pärjää tässä globalisoituvassa maailmassa. Heiltä vaaditaan rohkeutta ja taitoa tavata kaikenlaisia ihmisiä.
Ai niin "avarakatseinen" että antaa lapsensa teidän kylän ämmien lailla karvakäsien kanssa oleskelemaan 2 kesken, tiedetään kyllä jo usaa myöten miten vitun tyhmää ämmäsakkia siellä asuu.
Mites jos joku ajaa kylällä traktorilla ja häntä suvakki inhoaa , edellyttääkö se sitten haukkumaan koko kantaväestön?
Mihin ihmeeseen yleistävät käsitykset perustuvat. Tilastoonko? Ei voi tuomita tietyn kansanryhmän kaikkia yksilöitä esim, sillä perusteella että siihen kuuluu joitakin rikollisia, vaikkapa prosentuaalisesti selvästi suomalaisia enemmän. Laskeskelepa tilastosta, että heitä on seksuaalirikoksissa jopa n. yksi tuhannesta. Totisesti se on liian paljon ja enemmän kuin suomalaisissa, mutta entä ne yli yhdeksänsataa kunnolla elävää, ei heitä pidä syyttää toisen tekemisistä. Se on väärin. En minäkään syytä sinua polttopullojen heittelijäksi, siitä huolimatta, että joku toinen matu-vastainen tuhopolttoa yritti. Tuskin kaikki matu-vastaiset siis on roskasakkia, koska heissä on enemmän polttopullojen heittelijöitä kuin muissa suomalaisissa.
Olen valmis puolustamaan kaikkia ystäviäni, suomalaisia ja ulkomaalaisia, vääriä syytöksiä vastaan. Se on reilua ystäviäni kohtaan. Jos minulla on tosi ystävä, niin odotan, että hänkin puolustaisi minuakin perättömiä syytöksiä vastaan. Siinä syy, miksi puolustan henkiöitä, joita henkilökohtaisesti tunnen.
Euroopassa on uskonnonvapaus, saat olla iloinen, kun ei tarvitse olla muslimi. Minäkin olen siitä iloinen, mm. naisen aseman vuoksi ja toisen ihmisen mielipiteen arvostuksen vuoksi.
Kun Suomessa on hyvä ihmisoikeuksia puolustava lainsäädäntö, toisin kuin esim. joissakin muslimimaissa, niin kannatta pohtia, että eikö olisi viistainta elää tämän maan rasimipykälien mukaan eikä ryhtyä kommenteillaan alistamaan toisia ihmisryhmiä, kuten joissakin vähemmän ihmisoikeuksia kunnioittavissa maissa usein tekevät? Mistä suomalaisiin on tarttunut tämä toisten ihmisten halventamisen henki, ei ole tainnut tarttua islamista vaan jostakin muualta.
Kirjoitit hyvin ja asiaa. KIITOS
Tuollailailla voi kommentoida ainoastaan elämäänsä pettynyt mies. Mene nyt jonnekin kirjoittamaan, kuinka huolissasi olet naisten turvallisuudesta. Todella uskottavaa ja älykästä toimintaa.
Mukava, että avasit monella rivillä ajatteluasi. Ymmärrän esille nostamiasi yksityiskohtia, tarvetta pitää muuttotilannetta kontrollissa ja sitä, että maahanmuutto ei ole ollenkaan ongelmatonta. Maahanmuuton seurauksena tarvitaan monenlaista vaivannäköä ja kotouttamista niille, jotka maahan saavat jäädä.
Kuitenkin itse kovasti arvostan länsimaista ihmisoikeusvaltiota, jonka taustalla lienee mm. kristillisen lähimmäisrakkauden arvoja. Olen onnellinen, kun ihmisoikeuksia yhä kunnioitetaan kotimaassani. Näitä arvoja kannattaa ylläpitää ja puolustaa kovenevassa maailmassa vaikeanakin aikana.
En kannata suljettua yhteiskuntaa, jossa ihmisiä kohdallaan massoina eikä yksilöinä. En kaipaa sellaista yhteiskuntaa lapsillenikaan.
Kauniita sanoja. Ongelma on vain valitettavasti se, että mitä enemmän otamme ihmisiä esimerkiksi syvimmistä islaminuskoisista kehitysmaista, sitä vähemmän mainitsemasi kristilliset arvot toteutuvat.
Kärjistettynä lopulta tilanne päätyy siihen, että niitä arvoja ei ole enää lainkaan.
Itse en halua sahata oksaa omien lasteni alta.
Mitä tulee vaivannäköön kotouttamisen kannalta, olen aika jyrkästi sitä mieltä, että sellaisia jotka eivät haluakkaan kotoutua, ei voi kotouttaa.
Kristilliset arvot selviävät parhaiten Raamatusta. Jeesus oli itsekin pakolainen....anna viittasi sille, joka sitä pyytää...jaa eväänäsi olleet viisi leipää ja kaksi kalaa tuhansille ihmisille...
Aika rajua ja pyyteetöntä opetusta nykypäivän ihmiselle! Voi miettiä, olisiko maailma pahempi vai parempi paikka, jos noita arvoja toteutettaisiin.
Ai eiks se ollukkaa Jumalan poika? Mut hei, ei kaikki pakolaisetkaa oo Jumalan poikii vaik ne välil semmosilt tuntuuki.
Ne on suvakkien poikia , oikein partajeesuksia.
Vähän liennytystä pelkoosi. Suomen islaminuskoisten lukumäärä on n. 65 000 ja jos 10 000 hakijaa saa turvapaikan ja he kaikki olisivat muslimeja, on islamisteja Suomessa 75 000, noin Joensuun asukasluvun verran. Oletetaan, että heistä kaikki haluaisivat Suomesta Islamilaisen maan, uskotko tosissasi, että tällaisella väestöosuudella se onnistuu? Ehkä pikkuisen kannattaa suhteuttaa noita ajatuksiaan todellisuuteen.
Lisäyksenä vielä Euroopan väkiluku on noin 724 500 00 ja islaminuskoisia heistä on vajaa 6 % eli noin 44,550,000. Ei nyt kuitenkaan kannata lietsoa Euroopankaan islamisoitumisesta ihan hirveää pelkoa.
Kieltämättä Islam on maailman kasvavin uskonto runsaan syntyvyyden ja jäsenien nuoruuden vuoksi. On kuitenkin huomioitava, että jokainen uskonto maallistuu vaikkei jäsenistö vähenisikään.
Ennusteet ovat seuraavat: http://yle.fi/uutiset/maailman_vaesto_uskonnollistuu__islam_valtaa_alaa/7909291
Kieltämättä myös kasvavin terroristiuskonto ja lopeta jo tämä toistaminen.
Mikä toistaminen? Ahdistaako, kun todelliset luvut laitetaan näkyville ja ne suhteutetaan jo johonkin olemassa olevaan, konkreettisempaan asiaan kuten jonkun tietyn kaupungin asukaslukuun? Siinä saa hyvin asioille mittasuhteita. Totuus vaan joskus on tarua ihmeellisempi.
Suomessa on muutama kymmenen, ehkä sata, ulkoilijaa, joiden takin selkämyksessä lukee Soldiers of Odin. Heidän lisäkseen Suomessa on muutama miljoona muuta ihmistä, joiden takin selkämyksessä lukee jotain muuta tai ei mitään. Miksi hirveä itku ja pelko? Ahdistaako? Varmaankin, koska Mahlullakin on muutama kymmenen, ehkä sata, asukasta. Totuus on he henkilökohtaisia tuntemuksia ihmeellisempi.
Aikamoinen sillisalaatti tuo kommenttisi. Ei siitä ota seppäkään selvää. Älä.tuhlaa aikaasi järjettömyyksiin.
Vastakysymys. Maallistuuko sittenkään?? Merkittävää radikalisoitumista muslimiväestön suhteen etenkin nuorissa on havaittavissa jo nykyisellä pienehköllä määräsuhteella. Ympäri Eurooppaa, jopa Suomessakin. Ja tilanne luonnollisesti pahenee, mitä enemmän heitä tulee syvän islamin maista. Esimerkiksi Britanniassa tehdyn tutkimuksen mukaan sharialakia puoltaa valtaosa muslimeista. Tämä ei minun mielestäni ole millään mittakaavalla maallistumista tai länsimaiseen elintapaan integroitumista.
Minun nähdäkseni se, että rauhoittelee keskustelua muslimiväestön melko pienellä osuudella suhteessa kantaväestöön, on sama kuin myöntäisi epäsuorasti muslimiväestön aiheuttamat ongelmat, siinä tilanteessa kun heitä on tarpeeksi paljon.
Siksi olisi hyvä olla hereillä nyt, kun asioille voi vielä tehdä jotain. Kuten sanottua, tulijoita kyllä riittäisi, eikä toistaiseksi halukkaiden tulijoiden määrä ole laskussa.
Elämme aikoja, jotka määräävät tulevaisuuden suuntaviivat monessakin asiassa.
Toisiinsa sopeutumattomien kulttuurien sotkeminen on yksi askel jota ei tule ottaa.
Näin se varmaan on, kun tekee jotakin asenteella, ettei tästä tule mitään, niin ei taatusti tulekaan.
Juuri oikeanlaisella kotoutumisella radikalisoituminen saadaan hyvin minimaaliseksi. Tähän oikeanlaisen kotoutumiseen pitäisi nyt myös suomalaisten sitoutua eikä levittää rasistista asennettaan Suomessa. Olen sitä mieltä, että tuon tyylisellä ajatusmaailmalla, jonka näyt omaavan edesautetaan radikalisoitumista.
Kotoutetaan vaan takaisin islami maihin , silloin kaikki hyvin.
Jahas. Taas muslimien ongelmat länsimaissa ja radikalisoituminen nähdään meidän aiheuttamana ongelmana ja huonona asenteena. Eipä yllättänyt. Näinhän tämä aina kääntyy. Islamissa ei myönnetä olevan mitään vikaa.
Vaan kun nämä radikalisoituvat myös omissa kotimaissaan. Ehkä olisi jo aika myöntää, että heidän kivikautinen kulttuurinsa on se ongelma, eikä meidän keinot sopeuttaa heitä.
Aikojen saatossa asian hyväksi on käännetty kivet ja kannot, sekä käytetty rutkasti rahaa. Vaan mikään ei ole muuttunut. Alistumalla ja kaksoisstandardeilla vain pahennamme tilannetta. Toistan jälleen: sellaista ei voi sopeuttaa, joka ei sitä itse halua. Ei edes tarjoamalla hyvää asennetta.
Aika on näyttänyt, että emme voi vaikuttaa siihen, mitä moskeijoissa saarnataan, mutta voimme vaikuttaa siihen pystytetäänkö niitä moskeijoita maaperällemme.
Esimerkkejä muslimien huonosta integroitumisesta alkaa olemaan eri maissa pitkällä aikavälillä ympärillmme jo niin paljon, että en jaksa uskoa pelkästään huonosti tarjotun kotouttamisen tai keinojen puutteen olevan perussyy sopeutumisongelmille. Tämän myöntäminen auttaa näkemään sen, että joidenkin kulttuurien on yksinkertaisesti paras pysyä siellä missä ne ovat syntyneetkin.