Moi,
onko kellään tietoa että esiintyykö vuoden 2012 1,2 tsi moottoreissa joitain jakoketjuongelmia tms?
1,2 TSI vm 2012
22
7474
Vastaukset
- totototot
jakoketju saattaa olla ongelma jos on tiettyä valmiste-erää ja jotkin ovat vaihtaneet ketjun hihnakitti peketillä, sisältää hihnat rullat ja mutterit.
ei ollut kalliskaan kun omaani vaihdoin.
tsi koneessa saattaaHUOM SAATTAA olla ne täytevikaiset venttiilit jotka ovat tyhjentyneet ontoksi.
männnät ovat kuluneet useasta ja näkyy öljyn kulutuksena.- kyymanahertaa
Jaa Kyykman on löytänyt tännekin..
- TSI2012
Vuoden 2011 lopulta alkaen parannettu ketju ja kiristin. Saatte syyttää valehtelusta, ihan sama.
- hoosiannaaf
miten kommentoit nitrium venojen ongelmat?????
hiljaisena pidetty salaisuus...
- enottaisiriskiä
Ei oo tietoo, mutta kyllä esiintyy.
- nettihaltija
Ei esiinny. Kaikki on nykyään hyvin ja voit huoletta valita mainitsemasi ajokin.
Tuon moottorityypin ihan alkuvaiheessa oli joitakin yksittäisiä kappaleita, jotka nekin sinäänsä ihan kelpo moottoreita, mutta eivät joiltain osin täyttäneet tehtaan asettamia tiukkoja toleransseja. Asia huomattiin nopeasti, kiitos aukottoman laadunvalvonnan, siihen reagoitiin viivyttelemättä, ne yksilöt jotka oli ehditty toimittaa asiakkaille kutsuttiin valmistajan toimesta takaisin ja korjattiin eli vaihdettiin em. osat uusiin ja testattuihin komponentteihin. Tuotantolinja jäädytettiin, kunnes kaikki komponentit oli valmistajan toimesta tarkastettu, koekäytetty, koekäytetty uudelleen, mitattu, punnittu, koekuormitettu, kulutustestattu, kuormitettu murtoon, kuormitettu käyttötilassa, mitattu muodonmuutokset, laskettu käyttöikä, testattu käyttöikä, ja moneen kertaan selvitetty osien yhteensopivuus sekä toiminta yhdessä muiden komponenttien kanssa. Lopuksi mallinnettiin moottorin toiminta huomioonottaen käyttölämpötilat, voitelu ja sen toiminta, oikean voiteluaineen tyyppi ja käyttöikä, soveltuvuus Longlife-huollontarpeenmäärittelyyn, sekä lisättiin huoltokirjaan pari ylimääräistä sivua leimoja varten, koska alkoi näyttää siltä että konetta ei saisi ajamalla loppuun.
Hyvää kesää ja huolettomia kilometrejä Sinulle ja autollesi! - atte64
Hyvä nettihaltija
Itsellä on vuoden 2011 1.2tsi ensimmäinen jakoketju ja säätimet vaihdettiin n,50 t km kohdalla ja luvattiin että kestää auton loppuiän. No 100 tkm kohdalla vaihdettiin ketju rattaat ja säätimet jälleen kerran luvatttiin jne,. Sen tiddän ettei meidän perheelle tule enään ikinä tuon konsernin uutta autoa koska laakkonenkaan mistä volkkari ostettiin ei selvästi halunnut autoamme vaihdossa uuteen , huomasi siitä ettei tullut kunnollista hyvitys hintaa golfista(8000e)katsastettu 11000km mittarissa talvi&kesärenkaat uudet.
Täytyy ajella tuolla niin kauan kun maahantuja korvaa jakoketjun vaihdot- Pojutus
Et kertonut edellisen sukupolven Golfistanne tarkemmin, mutta jos oletetaan, että se on 110 tkm ajettu 77 kW:n Trendline (ei Variant eikä automaatti), eivät liikkeet pysty myydessä pyytämään siitä 11.000:ta enempää.
Silloin todellisen hinnan päällä on ehkä tonnin tinkimisvara, eli seuraava maksaa siitä arviolta 10.000 e ja liike antaa esim. 6 kk:n vaihtoautotakuun.
Laakkonen siis pyrki saamaan välistä 2.000 euroa miinus myynti- ja kunnostuskulut.
Jos oletetaan vielä, että olit vaihtamassa uuteen samanlaiseen: Voit käydä pyytämässä vaihtotarjouksen sopivilta kilpailevilta merkeiltä, ja saatatkin yllättäen huomata Laakkosen tarjonneen aika vähän. Varmaankin 8.500:n hyvityshinta tulee jostain liikkeestä jo ensi kysymällä. - uusipoloilija
Pojutus kirjoitti:
Et kertonut edellisen sukupolven Golfistanne tarkemmin, mutta jos oletetaan, että se on 110 tkm ajettu 77 kW:n Trendline (ei Variant eikä automaatti), eivät liikkeet pysty myydessä pyytämään siitä 11.000:ta enempää.
Silloin todellisen hinnan päällä on ehkä tonnin tinkimisvara, eli seuraava maksaa siitä arviolta 10.000 e ja liike antaa esim. 6 kk:n vaihtoautotakuun.
Laakkonen siis pyrki saamaan välistä 2.000 euroa miinus myynti- ja kunnostuskulut.
Jos oletetaan vielä, että olit vaihtamassa uuteen samanlaiseen: Voit käydä pyytämässä vaihtotarjouksen sopivilta kilpailevilta merkeiltä, ja saatatkin yllättäen huomata Laakkosen tarjonneen aika vähän. Varmaankin 8.500:n hyvityshinta tulee jostain liikkeestä jo ensi kysymällä.Meikäläinen sai VW-myyjältä kaupungin huonoimman hyvitystarjouksen vanhaan Poloon. Kerrottuani, ettei tuolla välirahalla tarvitse edes antaa kirjallista tarjousta, lupasi myyjä palata asiaan puhuttuaan autotalon johtajan kanssa.
Vääntämisen jälkeen hyvityshintaan oli tullut yli puolitoista tonnia lisää. Muiden merkkien myyjät paransivat tarjouksiaan vain vähän, joten nyt seisoo uusi Polo pihassa. - vikaanturivwvskoda
uusipoloilija kirjoitti:
Meikäläinen sai VW-myyjältä kaupungin huonoimman hyvitystarjouksen vanhaan Poloon. Kerrottuani, ettei tuolla välirahalla tarvitse edes antaa kirjallista tarjousta, lupasi myyjä palata asiaan puhuttuaan autotalon johtajan kanssa.
Vääntämisen jälkeen hyvityshintaan oli tullut yli puolitoista tonnia lisää. Muiden merkkien myyjät paransivat tarjouksiaan vain vähän, joten nyt seisoo uusi Polo pihassa.Ja kaikki mediat huijannu kun kertovat vw ongelmista
Aika outo yhtälö - uusipoloilija
vikaanturivwvskoda kirjoitti:
Ja kaikki mediat huijannu kun kertovat vw ongelmista
Aika outo yhtälöKommentoit tekstiäni, mutta kirjoitit sekavasti. Mikä yhtälö on outo?
- VikaariittääkallistaVW
- eikestäkäyttöäVW
VW tietous alentaa tuhansilla hintoja..
- tsi2012
Jos nyt asialinjaa yrittää noudattaa, niin aloittaja kysyi vm 2012 1.2 TSI:n jakoketjuongelmista. Satunnaiselle paskoista Volkkareista valittaville elämäntapa-trolleille vuosimalleilla ei ole mitään väliä. Tässä tapauksessa moottorin valmistusaika on ratkaiseva.
Oikeassa elämässä vm. 2012 moottorissa on jo tehtaalta tullessa eri ketju ja kiristin, kuin edellä mainitussa v. 2011 autossa. Ja valitettavasti vanhaa rakennetta ei uusilla, mutta entisenlaisilla osilla paremmaksi saa. Ja vaurioituneet rattaat tekevät selvää uudestakin ketjusta. Sen mukainen tarina. Mutta onneksi Volkkari ainakin nykyisin hoitaa.
Oma vm. 2012 TSI 1.2 on vailla jakoketjun vikoja/oireita. Toistaiseksi. Ajettu 59200 km. En voi valitettavasti väittää, että kestää 200 000 km, kun sinne saakka ei ole vielä päästy, eikä minun ajollani ole ennen auton vaihtoa tarkoituskaan päästä. Takuuajan lopulla jakohihnan tarkistuksen yhteydessä Vehon työnjohtajan näkemys nykymoottorien max kestosta ilman isompaa remppaa oli 200 tkm. Vähän huollon tarvetta entisaikaan verrattuna, mutta sitähän ei kukaan halua muistaa, kun vanhoja "ikuisia" moottoreita kehutaan...- Tsi_ei_kestä
oli sitä huollettu tai ei. Korjattukaan jakopää ei kestä ja se on jo surkea suoritus isolta valmistajalta. Luulisi että jakopään konstruktio voisi säilyä ennallaan kunhan vain vaihtaa heikot osat kestävämpiin. Melkoinen häpeä koko konsernille ja tulee vaikuttamaan vielä vuosia merkin maineeseen senkin jälkeen kun ongelma toisensa jälkeen on saatu lopulta edes jotenkin hallintaan.
- tsi2012
Tsi_ei_kestä kirjoitti:
oli sitä huollettu tai ei. Korjattukaan jakopää ei kestä ja se on jo surkea suoritus isolta valmistajalta. Luulisi että jakopään konstruktio voisi säilyä ennallaan kunhan vain vaihtaa heikot osat kestävämpiin. Melkoinen häpeä koko konsernille ja tulee vaikuttamaan vielä vuosia merkin maineeseen senkin jälkeen kun ongelma toisensa jälkeen on saatu lopulta edes jotenkin hallintaan.
Ei lueta/ymmärretä mitä on kirjoitettu, mutta kommentti napsahtaa.
Ei johonkin vm. 2010 - 2011 TSI 1.2 moottoriin voi vaihtaa uutta ketjua, kun uudet osat eivät käy suoraan vanhaan rakenteeseen.
Tämä häpeästä höpöttäminen on lapsellista. Autonvalmistus on bisnestä. Häpeä on mopopoikien ongelma. - helppoolisikorjata
tsi2012 kirjoitti:
Ei lueta/ymmärretä mitä on kirjoitettu, mutta kommentti napsahtaa.
Ei johonkin vm. 2010 - 2011 TSI 1.2 moottoriin voi vaihtaa uutta ketjua, kun uudet osat eivät käy suoraan vanhaan rakenteeseen.
Tämä häpeästä höpöttäminen on lapsellista. Autonvalmistus on bisnestä. Häpeä on mopopoikien ongelma.Kyllähän siihen voisi vaihtaa samanlaiset osat, jotka ovat tehty paremmista raaka-aineista. Esimerkiksi tilalle ketju joka ei veny. Mutta samanlaista sontaa laitetaan korjauksessa tilalle.
- tsi2012
helppoolisikorjata kirjoitti:
Kyllähän siihen voisi vaihtaa samanlaiset osat, jotka ovat tehty paremmista raaka-aineista. Esimerkiksi tilalle ketju joka ei veny. Mutta samanlaista sontaa laitetaan korjauksessa tilalle.
Ootko varma? Kuvien perusteella ainakin kolmen eri mallin ketjua on ollu tarjolla. Niin erilaisia, ettei ratas-pyörät voi olla samanlaisia. Tietysti, jos rattaatkin vaihdetaan, niin sitten voi päivittää myös paremmalla ketjulla. Mutta eihän sitä Volkkari "turhaan" ole tehnyt. Päästiinhän sillä muutama vuosi eteenpäin, kun vaihdettiin samaa "alkuperäisosaa" tilalle...
Siitäkin oli välillä "varmaa tietoa" ettei 1.2 TSIn alempaa ratasta voi erikseen vaihtaa, mutta on osoittautunut perättömäksi tiedoksi. Löytynee videokin ko. rempasta jos jaksaa tuubia kaivella... - Vweikestäkäyttöäskoda
tsi2012 kirjoitti:
Ootko varma? Kuvien perusteella ainakin kolmen eri mallin ketjua on ollu tarjolla. Niin erilaisia, ettei ratas-pyörät voi olla samanlaisia. Tietysti, jos rattaatkin vaihdetaan, niin sitten voi päivittää myös paremmalla ketjulla. Mutta eihän sitä Volkkari "turhaan" ole tehnyt. Päästiinhän sillä muutama vuosi eteenpäin, kun vaihdettiin samaa "alkuperäisosaa" tilalle...
Siitäkin oli välillä "varmaa tietoa" ettei 1.2 TSIn alempaa ratasta voi erikseen vaihtaa, mutta on osoittautunut perättömäksi tiedoksi. Löytynee videokin ko. rempasta jos jaksaa tuubia kaivella...Ostohalut karisee kun tieto kulkee......
- tsi2012
Vweikestäkäyttöäskoda kirjoitti:
Ostohalut karisee kun tieto kulkee......
Taas pieleen. Jos tieto korvaisi Sinun luulosi, ei näillä "kaikki hajoo, ei korjata milloinkaan"-höpötyksillä olisi lukijoita ja kannustajia.
Tuosta jakoketju-asiasta et selvästi tiedä mitään, mutta kirjoittelet tänne silti. Ole hyvä vaan.
- perävalothävisjust
Eiköhän nuo jakopää-, ahdin, DSG-, ynnä muut murheet poistu ihan sillä, kun volsu saa alihankkijoilta tingittyä ne vielä entistäkin halvemmalla. Eli käytetään hyviä ja halpoja komponentteja, saadaan hyvä ja halpa auto.
- eikösjuu
Mahoton lintta!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3462751Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201529Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481360Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57976Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan15954Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27924Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149888- 80878
En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm66862Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205829