niin minkä rotuista koiraa suosittelette ketun, supin ja mäyrän luolan tutkijaksi?
onko vaikee kouluttaa ja miten olette kouluttaneet?
onko vaikee kouluttaa ja miten olette kouluttaneet?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jack Russell Terrier (työlinjanen) käy hommaan, kun nyrkki silmään varsinkin jos haluat melko varman mäyränpyyntikoiran. Pelaavia löytyy joka rodusta, sakut, kettuterrit ja mäykyt, mutta miinuspuolena kettuterrien ylisuuri koko, sakuissa myös kookkaita yksilöitä ja täysin tyhjäpäisiä porukassa, joita ei tohdi mäyrälle laskea. mäykyissä taas hinta alkaa hipoa pilviä.
1/3 mäyräkoiraa, 1/3 maamyyrää, 1/3 mäyrää. Tuollainen olis tulossa, mutta pikku ongelma, se ei vielä osaa haukkua.
saku ja rassi...
Meijjän porukoissa tällä hetkellä kuusi eri linjoista otettua mäyräkoiraa ,kk, jotka kaikki pelaavat mäyrällekin. Jos joka paikan höylää tarvitset niin sanoisin kk mäyris ja nuo hinnat ovat pieni kustannus koiran kaikkinaiseen pidon aiheutgamiin kustannuksiin.
Moi vaan
Minun mielestä niin mäyrikset kuin kettuterrierit ja russelit ja muutkin luolastukseen sopivat ei niillä jos ne ei käy liian kuumana niin sopii kaikki.
kaverilla sileä karvaisia kettu´terrieriä ja ne ainakin toinen toimii hyvin toinen käy liian kuumana ja yrittää kiinni eläimeen kun eläimeen.
minusta koira ei tarvitse käydä kiinni kun se vaan haukkuu ja läytää eläimen niin se riittää.
ja mitä tulee lapioon ja rasseihin niin kaikkilla roduilla metsästäessä luolissa niitä tarvitaan ja hyviä hermoja vaaditaan.
koulutuksen voi aloittaa vaikka pentuna opettamalla sen menemään luolissa esim vaneeri putkissa ja sitten kun koira tarpeeksi vanha niin keinoluolilla haukuttaa ja etsittää eläimiä sillä niistä mutta ei päästä eläimeen kiinni sitä liian nuorena niin tulee luultavasti kohtuullinen koira kun vaan saa tarpeeksi luolia.
ja jos vaan saa sen keinoluolista ulos kesken huutamallaniin se olisi hyvä nopeuttaa hankalien paikkojen hommia.
Valitse jaska/mäyräkoira ja kaivinkone tai sitten skt/saku ja nauti metsästyksestä ;)