Olis mukava kuulla tavalliset yli 65 vuotiaat naiset,-ihan tavalliset-ei maratonille harjoittelevat-pitkästikö juoksette cooperin testissä,siis 12 minuutissa.Itse en päässyt kuin 1610m.
Paljonko juoksette COOPERIN juoksussa
67muoriska
19286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sinähän olet yhtä kovakuntoinen kuin teinipojat. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015110320604136_uu.shtml
En tiedä paljonko itsellä kulkee.
Kun en jaksa juosta kostaan,kunto rapisunut.
1700 m /63 v. viime kesänä. tänä kesänä täytyy päivittää tilanne.
En kyllä uskalla juosta kylmiltään niin pitkää matkaa. Otin osaa parikolme
vuotta sitten kuntoilutapahtumaan, 5 km meni sauvoilla 55 min. Olin silloin 65v. Viisi on aika pitkä matka, minun ikäiselle.
Nyt on mennyt kuntoilut uidessa ja kuntosalilla, josta juuri tulin.
1700 m on mielestäni hyvä, hyvä sinä!
En edes aio kokeilla, koska minusta on mukava vielä elää.
Yksi viisikymppinen innokas kuntolenkkeilijä lyyhistyi taas tuonne lenkkipolulle.
Kymmenen kilometriä lupaan vielä kävellä parissa tunnissa, jos en pidä kovin pitkää tupakka- ja merelletöllistelypaussia välillä. Siitä tulee noin yksi km/12 min. Riittää ihan hyvin minulle, jos ei minnekään sen kiireempää ole.
Juoksemisen voisi aloittaa hyvin pienistä pätkistä ja lisätä sitten pikkuhiljaa. Siis kävelyn lomassa, niin minä nuorenakin aloitin. Muistan että hölkkä oli kevyempää kun kävely, kävely rasitti enemmän. Metsäpoluilla hölkkäsin, oli tosi loistavat maastot ja myös pururata.
Jos yrittäisi treenata juoksua olisi pururata ehdoton. Kuntosalilla kyllä juoksumatolla juoksen.
Siis mitä?
Minulleko olet opettamassa, kuinka juokseminen pitäisi aloittaa? Minulle, joka juuri olen lopettamassa juoksua, koska en usko sen olevan yhtään terveellisempää sellaiselle, jolla on ollut pieni sydäninfarkti kuin reipas käveleminen on.
Minä olen juossut elämäni aikana enemmän kuin tarpeeksi. Nyt riittää, että pyrähdän vain silloin jos on tosi kiire, esim bussille, kun on joku aika täsmättävänä (teatteri tai sellainen) ja olen myöhässä lähtöni kanssa. Senkin aion lopettaa ja opetella lähtemään ajoissa.
On todettu reippaan kävelyn vastaavan juoksua ja olevan terveellisempi harrastus.
Kehoni ilmaisee missä mennään ilman testiä.
Kyllä 60 henkilö on jo elämässään tarpeeksi juossut, tämä rimpsu nyt vaan sattuu olemaan Cooperintestistä. Testin voi tehdä kävellenkin, mikäs siinä senkun mennä "lompsii." Ihmisiä on niin monenkuntoisia. Minun sisar ihmettelee, kun minä ihmettelen hänen maratonkävelyjään.
Minä taas suosittelen hänelle makoilua. Onneksi on ollut työ jossa on saanut kävellä koko päivän. Nyt voi ottaa rauhallisemmin.
Ihmeellistä selittelyä kun kyse on yksinkertaisesta asiasta eli paljonko juoksette Coopperin testissä. Jos et juokse mitä sit ei sitä tarvi selitellä. Makoile vaan.
Tosiasia on et liikunta ja liikkuvuus sut hengissä pitää tai sit ei.
"liikkeellekö"
Miksi ihmeessä et pysty olemaan yhtä hiljaa kuin minä pystyn?
H.
Minulle tehdään rasitustestit vain lääkäreitten valvonnassa enkä suosittele sinuakaan juosta reuhkaisemaan minkään ennätyksen perässä omin päin, jos olet jo tälle palstalle kuuluvassa iässä.
Muitakin vaihtoehtoja on kuin makoilla tai pinnistää itsensä äärimmilleen Coopperin testissä.
En tietenkään lähde Cooperintestiin, mutta uimisessa ja kuntosalilla voisin kilpailla ikäisteni seurassa ja tiedän että olen niissä hyvä.
Jos aloittaja kaipaa testin juosseita, voi jäädä yksin tuloksensa kanssa.
Aloittaja kyllä käy mielellään kuntosalilla,enimmäkseen kävelee kohtuullisia lenkkejä,mutta silloinkin on hauska pyrähtää välillä juoksemaan ja sit taas kävellä.Mutta joskus on ihan mukava juosta tuo 12min,mutta en uskallla "pumpun"takia, liian usein,,---tukkoisia suonia löytyy,kun laajennettiin,mutta kardiologini sanoi 4 v sitten ,että voin jatkaa normaalia elämää ja mukavaa liikuntaa entiseen tapaan.Koskaan en juokse ollenkaan äärirajoille.LIIKE ON LÄÄKE JA LÄÄKKEETKÄÄN EI AINA PUOLENSA.
Olen 12v ja juoksi 3000 metriä
Varasin taannoin 25 minuuttia 1700 metrin kävelymatkaa varten (enimmäkseen ylämäkeä Lahti, Vesijärvenkatu) varten. Junaan piti ehtiä. Matkan pituuden oli tuttavani joskus auton trippimittarilla mitannut. Jätin pelivaraa koska laituriosuudet puuttui ja reppuni oli aika painava, Onneksi jätin, sillä unohdin puhelimeni ja jouduin kääntymään takaisin hyvinkin kolmasosan matkasta kuljettuani.
Koville otti, mutta junaan ehdin ja ehdinpä vähän vielä hengitystäni tasaamaan ennen junaan astumista.
Mää otan rahat ja mää juoksen. Joskus mää saan juosta kolmekin kilsaa ennenko tollai takaa-ajajat tippusee kärryilt ja kannoilt poies. Kerra yx vireeni juoksis melkeen 5 tonnisen mun varjos ennenko se läkähtys, mää jatkoin kymppitonniseen vaik mää kaatusin kerran tai kaks ko mää olin vähä hiprakas.
Enpä tiedä tulostani Cooperissa, kai se hyvin meni reippaalla kävelyllä, kun tehtiin kuntotesti ja sanottin , että kaikki meni hyvin ikään nähden.
Nyt olen eräässä lääketutkimuksessa ja siellä kyseltiin kuntoa näin; Jaksatko juosta 100 metriä? Jaksan ja olen kohta 70, riittää mulle!