Kamera matkalle

Matkaileva_kuvaaja

Perus kamera matkalle on pienikokoinen järkkäri ja siihen valovoimaiset 35 mm ja 85 mm kinovastaavat objektiivit. Myös pelkkä pokkari, jossa on 35 mm kinovastaava objektiivi, on harkinnan arvoinen vaihtoehto. Jos haluaa kuvata esimerkiksi eläimiä, tarvitaankin sitten paljon painavampi kalusto mukaan.

Koolla on väliä. Pienempää kuin m4/3 kennoinen ei kannata ottaa mukaan. Vaikka objektiivissa olisi kuinka valovoimaa, ei kennon suorituskyky riitä illalla tai sisällä.

Kameran lisäksi tarvitsee jalustan ja repun tai laukun sekä pari vara-akkua ja -muistikorttia. Jalusta voi olla ihan taskujalustakin, mutta itse kannan kyvyttä kolmijalkaa. Itse suosin reppua, jossa on pieni pehmustettu osa kameralle ja isompi muille tavaroille. Nykyiset peilittömät kamerat, joissa on vain EVF, ovat aikamoisia akkusyöppöjä, joten vara-akkuja pitää olla useampi.

Niin ja sitten joku toinen kuvaa ihan tyytyväisenä iPhonella. Sekin on hyvä ratkaisu, kunhan ymmärtää rajoitukset.

12

2000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 70.lukua

      Kinovastaavat objektiivit... kuka vielä käyttää kiinteäpolttovälisiä objektiiveja?
      Hyvissä pokkareissa ja kiinteä objektiivissa järkkärin näköisissä kompakteissa kuvanvakautuksella on jo vuosia ollut 25...300mm kinopolttovälejä, jotka riittää normaali matkailijalle erinomaisesti, eikä tarvitse kantaa mitään ylimääräistä mukana. Aktiivikuvaajalle riittää toinen akku mukaan, mutta toki ne ladataan päivittäin hotellilla.
      Tavallinen kuvaaja tarvitsee hyvää laajakulma ominaisuutta enemmän kuin jotain pitkää putkea. Ornitologit on erikseen.

      • Canonisti_____minäkin

        Hyvälaatuiset zoomit ovat niin painavia, ettei niitä kovin moni kanna mukanaan. Zoomit sopivat lähinnä automatkaajille.

        Luontokuvausmatkailijoilla on 70-200 zoomeja, mutta heillä on myös 300, 400 tai 500 mm primeja. Kalusto painaa niin paljon, etten minä ainakaan jaksaisi kantaa sellaista ilman erityistä tarkoitusta.


      • Turistikuvaaja

        Liki kaksi vuotta vierähtänyt tuosta viestistäsi, mutta edelleen on matkoilla mukana kroppikennoinen perusjärkkäri, jossa nokalla 90% ajasta kiinteäpolttovälinen 24mm f2.8 pancake-objektiivi. Mainio kapistus ja tekee järkkäristä varsin kompaktin paketin.


    • 50mm

      Kyllä itselläni 50 mm on lempiobjektiivi matkalle, vaikka muutkin otan mukaan. Se on pieni ja tarpeeksi valovoimainen mihin tahansa puuhaan. Zoomailut sitten erikseen.

    • kuvausvinkit
    • Matkaileva_kuvaaja

      Nyt alkaa olla järjestelmäpaketti siinä koossa, että laiskempikin viitsii kantaa mukana:
      - Fuji X E3, 337 g
      - Fuji f/2.0 23 mm, 180 g ja
      - Fuji f/2.0 50 mm, 200 g.

      Runko on pienikokoinen, mutta tehokas. Objektiiveista viisikymppinen on loistava ja kaks'kolmosenkin laatu kelpaa. Valovoimaista joutuu tinkimään, kun hakee todella kevyttä vaihtoehtoa.

    • Kuvaten

      Itse kannoin aikoinaan digijärkkäriä optiikkalaukkuineen. Sittemmin alkoi repun paino häiritä. Viimeiset viitisen vuotta mukana kännykän lisäksi ollut ainoastaan Canon PowerShot G 12.

      Täysin riittävä optiikka, suht. pieni koko. Helppo zuumaus. Nopeasti säädettävä kuvausasento ilman salamaa. Tärkeä ominaisuus kirkoissa ym. museoissa joissa salama kielletty.
      Lisäksi harvinainen optinen tähtäin. Hyvä auringonvalossa jossa muut näytöt näkyvät huonosti.
      Kohtuu hyvä videokuvaus. Pitkä akunkesto.

      En halua mainostaa ko.kameraa, muillakin merkeillä vähintään samantasoisia ellei parempiakin, mutta pointti on se, että hyvällä ja monipuolisella pokkarilla pärjää helpommin kuin järkkärillä.

      • Fujisti

        Minulla oli pitkään tuollainen pikkukennoinen Canonin pokkari ja siinä on omat hyvät puolensa, mutta kuvanlaatu ei sittenkään riitä, kun sitä tarkastelee kriittisesti. Muita huonoja puolia ovat kameran hitaus ja osin kovin hankalasti valikoihin kätketyt säädöt. Se oli yhdellä Ruotsin reissulla mukana ainoana kamerana. Sillä tuli jotenkin toimeen, mutta ei lähtenyt koskaan uudestaan minnekään ainoana vaihtoehtona.

        Tämän hetken peruspokkari, johon muita verrataan, on Fujin X100-sarjan uusin F-versio. Markkinoilla on pari parempaakin (Leica), mutta ne ovat sitten kalliita. Oma pokkarini Fujin X70 on vähän hankala, koska etsin on ostettava erikseen.

        https://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_g12&products=canon_g16&products=canon_g9xii&products=fujifilm_x100f&products=fujifilm_x70&products=fujifilm_xe3

        Laitoin vierekkäin kolme Canonin pienikennoista pokkaria, nuo Fujin pokkarit ja Fujin X E3:n. Koko ja painoeroa on merkityksetön, kun käytetään pienikokoisia objektiiveja, kuten nuo f/2.0 valovoimaiset. Kuvan laatu on kuitenkin oleellisesti parempi kuin noiden pikkukennoisten pokkarien.

        Maailmanmatkaajan Jukka Salminen on kuvannut pari viimeisintä reissuaan Fujin X100-sarjalaisella. Samoja kameroita näkyy ammattilaisten back up kameroina. Eli jos pokkaria harkitsee matkakameraksi, on Fuji X100F tällä hetkellä ykkösvaihtoehto. Kiinteä polttoväli muokkaa hieman kuvakerrontaa, mutta sen oppii pian.


    • Matkaileva_kuvaaja

      Fuji julkaisi uuden, pienikokoisen ja sääsuojatun laajakulman: f/2.8 16 mm. Objektiivi sopii hyvin X Pro2:n kaveriksi ja koko paketti on sääsuojattu, mikä on hyvä asia reissukamerassa. Speksit ja ensimmäiset testikuvat ovat jo DPreView sivustolla.

      https://www.dpreview.com/products/fujifilm/lenses/fujifilm_xf_16_2p8_r_wr

      Menee harkintaan, vaihtaisiko laajakulmapäästä f/2.8 14 mm tähän.

    • Anonyymi

      Jos raatsii jättää telen pois matkavarustuksesta, niin uusi Fujin X100V on kaikki, mitä matkakuvauksessa tarvitsee. Nyt ensimmäistä kertaa pokkarissa on APS-C kenno yhdistettynä hyvään videoon. Niin hyvään, että DPreView kuvasi esittelyvideon poikkeuksellisesti X100V:llä!

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      172
      1445
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1029
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      640
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      583
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe