Eturauhasvaivat

vanhavaiva

Nuorilla miehillä eturauhanen voi olla tulehtunut, harvoin mitään vakavampaa. Kävin vuosikymmeniä sitten urologilla. Tämä puristi peräaukon kautta eturauhasesta nesteet virtsaputken kautta hoitopöydälle. Olen ajatellut, kannattaako ottaa riski mennä vaivan takia lääkärille. Minulla ei ole tietoa, rikkooko pesusienimäisen eturauhasen solukkoa puristelu, tuleeko siitä myöhemmin harmia.

1

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhavaiva

      Jatkan keskeytyksen jälkeen aikaisempaa kirjoitustani. Nyt olen yli 50-vuotias. Tässä iässä yhä useammalla on eturauhasvaivaa, osalla jotakin vakavampaa. Olen ajatellut, että onko tarkoitus, että tilastot edelleen iän myötä pahenevat vai voiko asiaan itse vaikuttaa. Vaikuttaako jokin toiseen suuntaan, vaikka fysiologia eturauhasen ympärillä väljentyy. Mielestäni vaiva voi johtua lantion ahtaudesta, mihin voi vaikuttaa suolen sisältö ja vaikka ilman kerääntyminen. Vanhetessa lihasmassa vähenee, vaivan luulisi helpottuvan. Lihaskunto sinänsä on tärkeä, liikun. Virtsaaminen sujuu myöskin paremmin, jos sitä juuri on edeltänyt mielihyvän kokemus. En tarkoita seksiä, vaan mikä tahansa mielihyvä, esim. älyllinen saavutus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      130
      2748
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2207
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      25
      1773
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1548
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1308
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1293
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      72
      1260
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1075
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      999
    10. 129
      942
    Aihe