Eturauhasvaivat

vanhavaiva

Nuorilla miehillä eturauhanen voi olla tulehtunut, harvoin mitään vakavampaa. Kävin vuosikymmeniä sitten urologilla. Tämä puristi peräaukon kautta eturauhasesta nesteet virtsaputken kautta hoitopöydälle. Olen ajatellut, kannattaako ottaa riski mennä vaivan takia lääkärille. Minulla ei ole tietoa, rikkooko pesusienimäisen eturauhasen solukkoa puristelu, tuleeko siitä myöhemmin harmia.

1

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhavaiva

      Jatkan keskeytyksen jälkeen aikaisempaa kirjoitustani. Nyt olen yli 50-vuotias. Tässä iässä yhä useammalla on eturauhasvaivaa, osalla jotakin vakavampaa. Olen ajatellut, että onko tarkoitus, että tilastot edelleen iän myötä pahenevat vai voiko asiaan itse vaikuttaa. Vaikuttaako jokin toiseen suuntaan, vaikka fysiologia eturauhasen ympärillä väljentyy. Mielestäni vaiva voi johtua lantion ahtaudesta, mihin voi vaikuttaa suolen sisältö ja vaikka ilman kerääntyminen. Vanhetessa lihasmassa vähenee, vaivan luulisi helpottuvan. Lihaskunto sinänsä on tärkeä, liikun. Virtsaaminen sujuu myöskin paremmin, jos sitä juuri on edeltänyt mielihyvän kokemus. En tarkoita seksiä, vaan mikä tahansa mielihyvä, esim. älyllinen saavutus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe