Olisiko tämä kamera hyvä?

Cameraproblems

6

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kokemusta ko kamerasta, mutta kuvauksen perusteella oletan, että saat tuotekuvasi ja omakuvasi sillä kuvattua oikein hyvin.

      Kamerassa näyttää olevan varustekenkäkin, jotta lisälaitteiden kiinnitys käy helposti.
      Esimerkiksi ulkoinen salama.

    • en_suosittelis_kellekään
    • Canonisti_minäkin

      Samsung on lopettamassa kameroiden valmistuksen, joten pidemmällä aikavälillä tuo ei ole hyvä valinta. Samsungin parhaat mallit ovat kuitenkin ihan kilpailukykyisiä, joten jos saat sellaisen hyvillä objektiiveilla ja halvalla, niin miksei. Tuo ei kyllä kuulu niihin parhaisiin malleihin, eikä objektiivi oikein sovi tuohon käyttöön. Katsoisin kyllä jotain ihan muuta.

      Speksit ovat tuotekuvat ja oma blogi. Eli tarvitset ihan perussetin jossa on joku yleisobjektiivi ja tuotekuvaukseen sopiva objektiivi. Oletuksella, ettet myy traktoreita tai jotain muuta suurta, niin sopiva setti voisi olla seuraava:
      - Fujin X Pro1 käytettynä (paljon liikkeellä, koska harrastajat vaihtavat X Pro2:een)
      - f/2.8 27 mm pannari, joka piirtää upeasti, mutta on toki vähän pimeä yleisobjektiiviksi, tätä saa harvoin kätettynä
      - f/2.4 60 mm macro, joka myös piirtää hiemosti, mutta heikkoutena on hidas tarkennus, näitä liikkuu hyvin käytettynä muotokuvaajien vaihdettua f/1.2 56 mm teleen

      Samanlaisen setin saa kasattua m4/3 runkoonkin. Panan nelivitosen Macron kunppaniksi kannattaa nykyään ottaa varmaan Olyn 17 mm. Rungoksi maun mukaan joko Pana tai Oly.

      Miten olet ajatellut valaista tuotekuvat?

    • digikamera

      Ihan hyvä kamera. Eiköhän tuo 16-50mm tarkoita nimenomaan optista zoomia.

    • sungsami
      • en_suosittelis_kellekään

        No ei todellakaan ole hyvä noihin kuvauksiin... uskokaa nyt jumalauta!! Tossakaan kaupassa ei juuri muuta Samsungia enää myydä. Tsekkasin muutaman muunkin kaupan, jäljellä on todellakin vain varastojen jämät. Asia voi olla vaikeaa ymmärtää, koska Samsung ei ole tehnyt virallista lopetuspäätöstä. Tai siis onnistunut pitämään sen salassa. Ne yrittää selitellä, että pitäisi vaan jonkin tuotantotauon. Niiden nettisivuilla on tuotteet edelleen normaalisti esillä. On ollut huhuja, että Nikon ostaisi NX:n, mutta nekin on tyrmätty. Voihan olla, että NX-järjestelmä vielä menestyy myöhemmin tauon jälkeen, mutta olisi helvetin tyhmää uskoa sellaista tässä vaiheessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6394
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3200
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe