Olisiko tämä kamera hyvä?

Cameraproblems

6

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kokemusta ko kamerasta, mutta kuvauksen perusteella oletan, että saat tuotekuvasi ja omakuvasi sillä kuvattua oikein hyvin.

      Kamerassa näyttää olevan varustekenkäkin, jotta lisälaitteiden kiinnitys käy helposti.
      Esimerkiksi ulkoinen salama.

    • en_suosittelis_kellekään
    • Canonisti_minäkin

      Samsung on lopettamassa kameroiden valmistuksen, joten pidemmällä aikavälillä tuo ei ole hyvä valinta. Samsungin parhaat mallit ovat kuitenkin ihan kilpailukykyisiä, joten jos saat sellaisen hyvillä objektiiveilla ja halvalla, niin miksei. Tuo ei kyllä kuulu niihin parhaisiin malleihin, eikä objektiivi oikein sovi tuohon käyttöön. Katsoisin kyllä jotain ihan muuta.

      Speksit ovat tuotekuvat ja oma blogi. Eli tarvitset ihan perussetin jossa on joku yleisobjektiivi ja tuotekuvaukseen sopiva objektiivi. Oletuksella, ettet myy traktoreita tai jotain muuta suurta, niin sopiva setti voisi olla seuraava:
      - Fujin X Pro1 käytettynä (paljon liikkeellä, koska harrastajat vaihtavat X Pro2:een)
      - f/2.8 27 mm pannari, joka piirtää upeasti, mutta on toki vähän pimeä yleisobjektiiviksi, tätä saa harvoin kätettynä
      - f/2.4 60 mm macro, joka myös piirtää hiemosti, mutta heikkoutena on hidas tarkennus, näitä liikkuu hyvin käytettynä muotokuvaajien vaihdettua f/1.2 56 mm teleen

      Samanlaisen setin saa kasattua m4/3 runkoonkin. Panan nelivitosen Macron kunppaniksi kannattaa nykyään ottaa varmaan Olyn 17 mm. Rungoksi maun mukaan joko Pana tai Oly.

      Miten olet ajatellut valaista tuotekuvat?

    • digikamera

      Ihan hyvä kamera. Eiköhän tuo 16-50mm tarkoita nimenomaan optista zoomia.

    • sungsami

      Ihan hyvä kamera noihin kuvauksiin ja tuon saa vielä halvemmallakin esim. tuolta.

      http://www.kameranetti.fi/samsung-nx33001650mm-p-2390.html

      • en_suosittelis_kellekään

        No ei todellakaan ole hyvä noihin kuvauksiin... uskokaa nyt jumalauta!! Tossakaan kaupassa ei juuri muuta Samsungia enää myydä. Tsekkasin muutaman muunkin kaupan, jäljellä on todellakin vain varastojen jämät. Asia voi olla vaikeaa ymmärtää, koska Samsung ei ole tehnyt virallista lopetuspäätöstä. Tai siis onnistunut pitämään sen salassa. Ne yrittää selitellä, että pitäisi vaan jonkin tuotantotauon. Niiden nettisivuilla on tuotteet edelleen normaalisti esillä. On ollut huhuja, että Nikon ostaisi NX:n, mutta nekin on tyrmätty. Voihan olla, että NX-järjestelmä vielä menestyy myöhemmin tauon jälkeen, mutta olisi helvetin tyhmää uskoa sellaista tässä vaiheessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe