Liiketoimintakieltoja päällä?

Kuinka monella Pattayan Suomiukolla on liiketoimintakielto juuri päällä, haku päällä tai likainen konkka takana?
13168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eihän sillä ole mitään merkitystä jos on rahaa....
Miten joku tyhmä voi kerätä jollekkin sosialismiselle järjestelmälle rahaa... jos
ei edes itse ole jakamassa ? Äly hoi älä jätä eihän se jätä ?

Ainoa merkitys on onko sinulla rahaa vai ei ...
Ehdotan listaa jotka olisivat halukkaat myymään osuutensa suomesta ja jos
meitä on tarpeeksi me voimme sen tehdä vaikka asein.

Äänestä
  • Kela-Tapsa taas vähän funtsii.
    Sullakin Tapsa helpottaisi ajatuksia jos olisit koskaan ollut töissä. Mutta tylsistyneenä iki-kelapummina et vaan tajua hommia.

    Äänestä

  • Jos sinä olet niin tyhmä, ettet ymmärrä mitä tarkoitan... niin yksikertaistan:
    Myytävä omaisuus on valtion ja kuntain omaisuus, kuten nyt on myynnissä Finnair ja Posti.... Nyt vain taskut olisivat toiset, ketkä saavat rahat.
    Tietenkin Valtionosuudet pörssiyhtiöistä menisivät tällöin myös toisiin taskuihin.
    Meitä on vain 5 miljoonaa jakamassa ja valtion velat ei kuulu reaaliomaisuuteen.
    Se on hyvä idea.

    Jokainen voi mennä sitten minne menee.... Ja ei tarvitse Venäjänkään tapella, sen kun lyö taaloja tiskiin.

    Kyllä kaikella on joku hinta !

    Äänestä

  • Tapsapallomerestä kirjoitti:

    Jos sinä olet niin tyhmä, ettet ymmärrä mitä tarkoitan... niin yksikertaistan:
    Myytävä omaisuus on valtion ja kuntain omaisuus, kuten nyt on myynnissä Finnair ja Posti.... Nyt vain taskut olisivat toiset, ketkä saavat rahat.
    Tietenkin Valtionosuudet pörssiyhtiöistä menisivät tällöin myös toisiin taskuihin.
    Meitä on vain 5 miljoonaa jakamassa ja valtion velat ei kuulu reaaliomaisuuteen.
    Se on hyvä idea.

    Jokainen voi mennä sitten minne menee.... Ja ei tarvitse Venäjänkään tapella, sen kun lyö taaloja tiskiin.

    Kyllä kaikella on joku hinta !

    Missä sulla on myynnissä Posti ja Finnair?

    Paljonko olet kiljua vedellyt perjantaiaamusta?

    Äänestä

Miksi-Kuinka-Miten-Onko-Eikö ja mitenköhän ja kuinkakohan? Olisikohan?
Liiketoimintakiellot kusee omaan nilkkaansa. Sinä aikana oppii kiertämään loputkin verot ja löytää sopivat bulvaanit. Meikäläinen ei veroja ole maksellut sitten vuoden 2007 jälkeen. Käytän samoja kikkoja kuin poliitikot eli jemmaan tuloni ja ilmoitan vain menoni. Kaikki on ihan yhtä laillista kuin Sipilänkin vakuusjärjestelyt.
Se on pojat helppoa kun sen osaa. 200 tonnia putsia tulee joka vuosi ja verottaja maksaa vielä palautuksia. :)
Aika mukavaa loisia maailmalla. Kämpät on Pattayalla, Virossa ja Macaossa. Suomessa vuokraluukku enää jonka vähennän verotuksessa liiketilana.
Kuis Onkopojan duunit? Paljonko jää massia vuodessa? Anna kun arvaan: Noin neljä tonnia soskusta ja tukiasunto siihen päälle ja ilmaset lääkkeet?

Äänestä

No mulla loppu just 7v liiketoimintakielto, sain kiinteän 4kk tuomionkin, ja verottaja vaati 140 000e veroa, summasta jonka katsoi minun nostaneen henkilökohtaisena palkkana, maksoin jälkiverot mukisematta samantien. Syynä varmaan 2 aiemmin tekemääni rahakasta konkurssia, pidin sitä kohtuullisena koska kirjanpitoni näytti n800 000e ylimääräisiä tililtä nostoja. 800 000: 4kk= 200 000kk. Olisin voinut istua vaikka 6kk tuolla kk palkalla. Istuin tuomioni Toijalan yövankilassa. Päivät kävin töissä muijani omistamassa firmassa, hän osoitti hyvätahtoisuutta ja palkkasi minut konkurssini jälkeen yhtiönsä toimitusjohtajaksi. Palkka töitä sain tehdä, mutta en omistaa yritystä. Nyt minulla on uusi firma taas pystyssä, muijan firmassa kaikki joutu hoitaan pilkulleen, mutta nyt alko rahan teko, mikään ei oikeastaan muuttunut. Grynderi on aina grynderi, vain firman nimi muuttuu, Tahraton ja vakavarainen muijani firma on rakennuttaja ja mun uusi firmani rakentaja, niinkuin aina ennenkin. Rangaistukset on kärsitty ja pöytä pyyhitty. Taas saa vähän keppostella, kun edellisestä kepposesta on aikaa 7 vuotta, niin seuraavaan konkkaan mennään vähän niinkun ensikertalaisena, 3 vuottahan se raja oli? Voutilla on vielä muutama kymppi haussa, mutta muija makso mulle palkkaa pelkän suojaosuuden verran kuukaudessa, niin se ei saanut ulosmitattua mistään. Itselleen muija joutu tietysti maksaamaan sellaista palkkaa, että pärjätään niinkun ollaan aina pärjätty. Firmani rahoista vouti ei voi saataviaan ottaa, kun ne on firman rahoja, mutta taidan tässä vuoden sisään maksaa nekin pois, ihan vaan piruuttani tai pelkästään siksi "koska mä voin".

Että mua ei liiketoimintakiellot lannista eikä huorat hurmaa, pitää tietää mitä tekee ja tehdä se. Hyvää kevättä onko pojalle.

Äänestä
  • miksihän roskasakki ajautuu tälle palstalle, aina

    Äänestä

Ihan vedän sinulle matematiikkaa.... Eläkevarat noin 200 miljardia
http://www.uusisuomi.fi/raha/70300-suomalaisilla-jemmassa-jarjeton-miljardimaara-holhoukseen
Valtion yhtiöt ja sijoitusyhtiöiden kautta toiset 200 miljardia.
Metsä ja maavarallisuus, Armeijan ja valtion kiinteistöjen ja lainapapereiden arvo.

Siteen kuntien omaisuus sijoituksineen ja kiinteistöineen.
Sitten poliittinen merkitys maakaupoissa jos ostaja vaikka Venäjä.

Kyllä siitä pitäisi 500 000 euroa per lärvi kevyesti saada.
Eikö porukka halunnut pois EU:sta ja jättää velat maksamatta...., luin
että Kreikka oli saanut myös velkaa 317 miljardia euroa.

Kyllä siitä hyvä tulee jos kaupat hoidetaan oikein, vaikka sveitsiläisen tai Amerikkalaisen pankin välityksellä.

Helveti* hyvä idea.

Äänestä

Onkomiehen haaveammatti yrittäjyys muuttui ammattiautoilijaksi sinne kellokorttia käyttävien joukkoon. Nyt täällä taas katkerana nykyisenä persuna utelee tyhmiä. Jo pelkästään kysymyksen asettelu
kertoo kaiken. 1 1=2? Onko?

Äänestä

HuaHinissa ei liiketoimintavenkulat ainakan hillu eikä liiku. Ovat pesiytyneet muiden rikollisten pesään Pattayalle.

Äänestä
  • Lomailen usein Huassa. Ikää on jo 54v, Pattaya on menomesta ja sitä en jaksa 24/7. Käyn välillä Huassa lepäämässä viikon pari, joten tämä "liiketoimintavenkula" ainakin liikkuu HuaHinissä.

    Äänestä

  • Huassa tapasin kolmikymppisen suomalaisen kundin jolla oli viisumi jo puoli vuotta aiemmin lopahtanut ja haku oli päällä Suomessa. Pyörittävät laitonta nettipokeri ja vedonlyönti rinkiä vuokratusta isosta talosta käsin. Hengailin poikien kanssa yhden iloisen viikonlopun. Vähän oli myös paritustouhun makua kun järkkäilivät suomituristeille tyttöystäviä. Pilveä polteltiin ja hyvä oli meininki. Hua on siitä hyvä paikka rötöstellä kun siellä poliisi ei ole ollenkaan niin aggressiivinen.

    Äänestä

  • Kyllähän Hua Hinissä koijareita on, mutta vähemmän vaki asukkaissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mörkötheghost kirjoitti:

Kuinka monella Pattayan Suomiukolla on liiketoimintakielto juuri päällä, haku päällä tai likainen konkka takana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu