Olisi mielenkiintoista tietää, mitä silmälääkäri näkee silmänpohjista. Näkeekö niistä muutakin kuin silmäsairauksia?
Kiinnostaisi tietää
Silmänpohjat
2435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Silmänpohjassa näkee näköhermon pään, sen mukana kulkevat verisuonet (silmän keskusvaltimo ja keskuslaskimo), jotka haarautuvat yleensä neljään päähaaraan heti näköhermon päässä ja sitten vielä pienempiin haaroihin kauempana verkkokalvolla. Nämä suonet kulkevat verkkokalvon päällä (ne voi jopa joskus itse nähdä varjoina kun pitää silmät kiinni ja "katsoo" hyvin kirkkaaseen valoon).
Verkkokalvo ympäröi sitten näköhermoa ja keskeisellä verkkokalvolla on tarkan näön kohta, joka erottuu hieman erilaisen valoheijasteen vuoksi (siinä verkkokalvo on hieman "kuopalla"), lisäksi tarkan näön alueen keskustassa ei ole verisuonia. Lisäksi myös hermosäiekerroksen voi nähdä sopivalla valaistuksella.
Verkkokalvolla voi näkyä luomia (vaarattomia pigmenttikeräymiä) tai verkkokalvon pigmentaation ikämuutoksia (mitä vanhempi potilas, sitä useammin on lieviä muutoksia).
Verisuonten ulkonäkö voi muuttua esim. pitempään jatkuneen kohonneen verenpaineen vaikutuksesta. Verisuonimuutoksia voi myös ilmaantua diabeteksen eli sokeritaudin seurauksena. Nämä ovat hyvin tyypillisiä muutoksia.
Kun tullaan poispäin verkkokalvolta (eli "silmänpohjasta") näkee seuraavat rakenteet:
Verkkokalvon ja mykiön eli linssin välissä on lasiainen, siinä voi nähdä samentumia ja iäkkäämmillä ihmisillä säikeitä ja tiivistymiä ja muita iän mukanaan tuomia muutoksia. Silmän etuosia päin tultaessa näkyy sitten mykiö eli linssi, värikalvo eli iiris, sitten etukammio ja sarveiskalvo.
Mahdollisia (silmä)sairauksia en lähde tähän nyt listaamaan.
Kiitos vastauksesta! On hienoa, että näillä palstoilla on asiantuntija mukana vastailemassa! On turvallinen olo, kun silmäasioissa voi kääntyä täällä silmälääkärin puoleen. Harva viitsii vaivautua ja vieläpä ilmaiseksi! Ansiostasi olen saamassa moniteholasit, vaikka optikon mukaan en tarvinnut, mutta silmälääkärissä käynti toi aivan toisenlaisen tuloksen. KIITOS ja hyvää jatkoa!