Eli olen menossa psykiatrin ja psyk.sair,hoitajan kanssa palaveeraamaan. Olen nyt käynyt 1v psyk.sairaanhoitajalla 1krt/vko ja se loppuu nyt. Masennus,paniikkihäirö syynä. Nyt pitäs saada jonkiinlaista lausuntoa sieltä eläketoimistoon, tällä hetkellä olo on suht hyvä. Miulla on muitain sairauksia ja siksi osatyökyv.eläke ja työtön koska en jaksa tehdä töitä. miten saan sen psykiatrin tajuamaan sen asian?
kokoontumisajo psykiatrilla
3
441
Vastaukset
- t-ieto
Ei sillä ole merkitystä tajuaako se psykiatri. Kela ja eläkevaakuutusyhtiö se pitää saada tajuamaan. Ja täysi työkyvyttömyyseläke edellyttää käytännössä, että et pysty tekemään töitä kuin enintään n. 15h/h. (40%)
- kokemustaonx
nuoria ei päästetä eläkkeelle vaan protokolla vaatii monet työkokeilut ja uudeellenkouluttaumisyritykset..Kun keski-ikäsiä sairaita hoitajiakaan ei päästetä edes puolikkaalle kuntotustuelle,,vaikka olis henkistä rasitusta ja fyysistä töissä kuinka..
- kokemustaonx
ja sairauksia vaikka kuinka..kuulemma käsilasta kädessä voit tehdä töitä?...tai leikatun jalan kansss ajaksaa askeltaa vaikka jalka kipeä ja aina turvoksissa...tai muuta kulumkremppaa astmaa tms..että en usko että psykiatri puoltaa..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi385436Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2955266Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä694557Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692455Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481890Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311848Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161762Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735- 1051526