Onko kellään käynyt niin, että postissa tulleessa rikesakko lapussa on merkattu ylinopeuden ajopaikka väärin.
Eli ajoin ylinopeutta linja-auto pysäkillä olleeseen kamera auton tutkaan ja kamera välähti ja niinhän sieltä sitten tuli viikon päästä lappu kotia ja rikesakkoa. Lapussa on kuitenkin merkattu ylinopeuden ajopaikka väärin. Lapussa oleva paikka sijaitsee noin 20km päässä siitä missä todellisuudessa ylinopeuden ajoin. Tuo paikka on myös eri tien varressa. Todennäköisesti jäänyt johonkin järjestelmään edellinen paikka tms. Eikä kukaan oo jaksanut tarkistaa.
Ajattelin sakon maksaa, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen onko muille sattunut vastaavaa.
Sakkolapussa sijainti väärin.
7
445
Vastaukset
- daaay
Todennäkösesti perivät silti vaikka ois väärässä paikassa. Voithan aina toki kiistää
- 20-13
Niin, maksuaikaa on 30 vrk tiedoksisaamisesta. Se on maksettava, ellei sitä sen ajan kuluessa vastusteta, muutoin se menee maksuun virheestä huolimatta. Virheen voi korjata sen poliisipiirin päällikkö, jonka alueella rike tapahtui poistamalla virheellisen rikesakon ja toimittamalla sen tilalle uuden korjatun. Sitä ei siis anneta anteeksi virheen takia.
Jos rikesakkoa vastustetaan, niin se menee oikeuteen ja virheen korjaa rikesakkotuomari. 20-13 kirjoitti:
Niin, maksuaikaa on 30 vrk tiedoksisaamisesta. Se on maksettava, ellei sitä sen ajan kuluessa vastusteta, muutoin se menee maksuun virheestä huolimatta. Virheen voi korjata sen poliisipiirin päällikkö, jonka alueella rike tapahtui poistamalla virheellisen rikesakon ja toimittamalla sen tilalle uuden korjatun. Sitä ei siis anneta anteeksi virheen takia.
Jos rikesakkoa vastustetaan, niin se menee oikeuteen ja virheen korjaa rikesakkotuomari.Eli poliisi voi vielä tossa vaiheessa muuttaa sakon huomautukseksi???
Itse ajoin tammikuun alussa 8km/h ylinopeutta kameraan ja olen nyt saanut kaksi kertaa kutsun noutaa sakko asemalta.
Viimeisimmässä päiväksynä että pitäisi noutaa 3.5 mennessä
Joten onko mahdollista että jossain vaiheessa postissa tipahtaakin pelkkä huomautus (ja en siis ole menossa noutamaan sakkoa)- mitäsitäturhia
Bussissa kirjoitti:
Eli poliisi voi vielä tossa vaiheessa muuttaa sakon huomautukseksi???
Itse ajoin tammikuun alussa 8km/h ylinopeutta kameraan ja olen nyt saanut kaksi kertaa kutsun noutaa sakko asemalta.
Viimeisimmässä päiväksynä että pitäisi noutaa 3.5 mennessä
Joten onko mahdollista että jossain vaiheessa postissa tipahtaakin pelkkä huomautus (ja en siis ole menossa noutamaan sakkoa)Juu, juu, tottakai. Ei sakkoja tarvitse hakea. Kun ei hae, ei tarvitse maksaakaan. Ne ovat täysin vapaaehtoisia juttuja. Samalla kun ei hae, eikä maksa, ei tule merkintää ylinopeudestakaan rekisteriin eikä käy ajokortin päälle. Samoin kaikki postiluukusta tulleet laskut voi suoraan heittää roskakoriin ja käyttää rahan johonkin fiksumpaan, kuten vaikkapa lähikuppilaan.
- 18-12
Näin se tietysti on. Tottakai poliisi luopuu, jos ei noudata sen määräyksiä. Ei käräjille, tai linnaankaan tarvitse mennä, eikä sakkoja tai veroja maksaa, jos ei halua. Kaikki perustuu vapaaehtoisuuteen.
mitäsitäturhia kirjoitti:
Juu, juu, tottakai. Ei sakkoja tarvitse hakea. Kun ei hae, ei tarvitse maksaakaan. Ne ovat täysin vapaaehtoisia juttuja. Samalla kun ei hae, eikä maksa, ei tule merkintää ylinopeudestakaan rekisteriin eikä käy ajokortin päälle. Samoin kaikki postiluukusta tulleet laskut voi suoraan heittää roskakoriin ja käyttää rahan johonkin fiksumpaan, kuten vaikkapa lähikuppilaan.
Jos heität postilaatikosta tulleet laskut roskiin, ne menee perintään :)
Jos poliisi ei saa tiedoksiannettua sakkoa, se on sama asia kuin ei olisi saanut sakkoa lainkaan!
Jos poliisilla on niin kova into päästä oikeuteen tappelemaan 8km/h ylinopeudesta, niin heidän tulee etsiä mut käsiinsä ja tiedoksiantaa tuo sakko ennen sen vanhtumista
- Anonyymi
Kouvolassa taisi sattuia reilu viikki sitten sama aika monelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1857220Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1243259Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1151941"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?501848Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611837- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am801765Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691383