Olen uskomattoman surullinen!!

Ikuisestifani

Prince oli minulle kaikkein merkittävin populaarimusiikin taiteilija. Hänen säveltämänsä biisit "Little Red Corvette", "Kiss", "Nothing Compares 2 U", "When Doves Cry", "Purple Rain", "Cream" ja "I Wanna Be Your Lover" eivät voi ikinä menettää lumovoimaansa.

Prince hallitsi musiikin tekemisen kolmella tasolla: 1.) sävellys, sovitus ja sanoitus, 2.) laulu ja kaikkien instrumenttien soitto ja 3.) äänitys, tuottaminen, miksaus ja masterointi. Juuri tämän vuoksi hän kykeni tekemään jopa koko tuotannon alusta saakka itse. En tiedä ketään vastaavaa, joka olisi upeasti vielä miksannutkin itse soittamansa ja säveltämänsä luomukset.

Muistakaamme mitä Eric Clapton sanoi, kun häneltä kysyttiin, "miltä tuntuu olla maailman paras kitaristi?". Clapton vastasi: "En minä tiedä, kysykää Princeltä."

RIP The Artist Always Known As Prince

8

1482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olikoparas

      Joko Jimi Hendrix oli kuollut silloin? Vaikeapa niitä on paremmuusjärjestykseen laittaa.

    • Princeolinero

      Jimi Hendrix oli suurenmoinen kitaristi, ehkä paras kaikista, mutta hänen lauluntekijä- ja laulajakykynsä eivät yllä läheskään Princen tasolle. Henk.koht mielipide. Joka tapauksessa Princellehän Hendrix oli suuri innoitus.

      • erilaisia

        Jimillä oli musiikki pääosassa ja tuskinpa yhtä taitavaa kitaristia löytyy, Princellä taas laulu. En ole koskaan falsetista tykännyt, mutta Princellä se ei edes kuulosta niin falsetilta, Jimi taas ei yrittänytkään loistaa laulullaan, mutta matala ääni sopi kappaleisiin. Jimistä ei tiedä mihin suuntaan olisi tyyli muuttunut, en edes muista yhtään kappaletta nimeltä, vaikka ihailen soittotaitoaan.

        Princellä suuri osa kappaleista hyvin samanlaisia, mutta parhaat erottuu. Toisessa päässä MJ oli ylivertainen ääneltään, mutta ei tainnut pahemmin soittaa, vaikka ainakin jotain osasi. Kappaleet huippuluokkaa ja kaikki erottuu toisistaan. Princen musiikissa varmasti hienouksia mistä en ymmärrä mitään, tuskin erotan kaikkia soittimiakaan.


    • kunnonmiesmaalta

      Kyllä tuo Prince oli vähintään outo esiintyjä. Kumma kiekuja ja ihmeellisesti sätkivä otus. Pitää Princen diggaajan olla kyllä vähän samanlainen hiippari jos tykkää.

    • jännäjuttu

      Löysin 2 Princen albumia 2009 vuodelta mitä en ollut koskaan kuunnellut. Ihan hyviä nuokin vaikka ovat kai siltä ajalta kun tuotti "tusinatavaraa". Hyvää taustamusiikkia mihin ei tarvitse keskittyä eikä häiritse, mutta jos kuuntelee kunnolla niin monipuolista. Nykyään ei taida uskaltaa ladata oikein mitään ainakaan torrenteilla, joku Princen parhaat voisi olla hyvä, kai niitäkin on.

    • Ermou

      Joku kirjoitti: "Princellä paljon samalaista musiikkia, mutta parhaat erottuu".

      Tähän on helppo yhtyä, ainakin jälkimmäisen osalta. Tuskin on kirjoitettukaan yhden miehen toimesta yhtä samanaikaisesti erilaisia ja laadultaan timanttisia biisejä kuin "Little Red Corvette", "Nothing Compares 2 U" ja "Kiss". Tai toisaalta "Diamonds and Pearls", Let's Go Crazy" ja "Thieves in the Temple".

      Prince osasi kyllä kaikki hommat soittamisesta ja laajasta lauluosaamisesta timanttiseen lauluntehtailuun. Ärsyttävän lahjakas. Tosin kaikki albumit eivät ole tasaisia napakymppejä: parhain kokonaisuus lienee Purple Rain, jonka jälkeen Parade ja Sign of the Times tulevat heti seuraavina.

      Princeä ihmetteleville ja vierastaville ihmisille annan vinkin: Lukekaa, mitä Paul McCartney, Eric Clapton, Rolling Stonesit, Alica Keys, Larry Graham ja Stevie Wonder puhuvat Princestä. Lukekaa näiden huippumuusikoiden kommentit. Ei kai kaikki he voi olla väärässä, jotain perää heidän sanoissaan on oltava.

      Itsekin koin ensiksi hankaluuksia mm. massiivisen tuotannon, erikoisen laulutavan, vaikeasti lähestyttävän artisti-imagon ja yleisen feminiinisen miehisyyden, joka Princeen liittyy, vuoksi. Mutta kun Princen musiikin laatuun pääsee kiinni, ei voi kuin ihailla, miten monilahjakas säveltäjä hän oli. Vastuussa - kuten sanottu - monesta klassikosta.

      • sepäsiinä

        Sehän tehtaili niitä huonompia albumeja päästäkseen irti sopimuksesta levy-yhtiön kanssa. Ei kuraa nekään ja hyviä kappaleita joukossa.


    • Rodosco

      Princen "Little Red Corvette" on popin nerokkain yksittäinen sävellys. Yksinkertainen ja täydellinen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3513
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2339
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2178
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1937
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1532
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1379
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1262
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1210
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1155
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1149
    Aihe