Minulla on jo muutaman vuoden ajoittain kuulunut korvasta korkea lyhyt ääni, aivan kuin naksahdus, yhtä lyhyt mutta pehmeämpi kuin naksahdus. Sellainen korkea "ZINKS!". En ole ihan varma, kummasta korvasta se kuuluu. Verenpaine on koholla, muuten olen terve.
Ei huimaa. Minulla oli pari vuotta sitten jatkuva tinnitus, mutta järkeilin sen pois, ajattelin, ettei se ääni ole todellinen. Nykyisin vain harvoin kuulen sen tinnitusäänen lyhyen aikaa, yleensä aamulla, mutta en suinkaan joka aamu.
Korvasta kuuluu zinks!
4
1399
Vastaukset
- hjuvaa-vapua
Vuosia sitten oikean korvan suunnalta kuuluu minullakin metallisia kilahduksia.
Ne alkavat ja loppuvat omia aikojaan, eivät harmillisia. Nyt kuuluu moniääninen tinnitys molempien korvien suunnsta.
En pidä sitäkään pahana. Mieli on nyt ok - siinähän tinnittää.- TINNITYSTÄKÖ
näin on...! tinnitys alkaa.... erinlaisilla kuulo "aistimuksilla"???? :( ja ilmenenee vuosien/kk myötä pysyväksi...!! tinnitykseksi.. kun kuulo "aistin solut" vauriotineet! " melusta" tai muusta vauriosta...???? :( ja se kyllä "hajoittaa"!!! jos menee pahaksi....????????? TINNKSI!
- Niska
Minulla on ollut samantapaisia oireita eli molemmista korvista on kuulunut kaikenlaisia ääniä aamulla herätessäni ja lopuksi alkoi tinnitus. Kun joskus haukottelin niin ne äänet alkoivat sorahdella ja muuttaa hieman muotoaan haukottelun aikana.
Myöhemmin minulle selvisi, että minulla on lihasperäinen tinnitus eli niskan ja hartioiden lihaksien kireydestä johtuva.
Tinnitukseen löytyy apua
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13415260/tinnitukseen-loytyy-apua- tinni-vaihtelee
kunpa vaan se hoituiskin kaikilla... "niskalla"
äänen muutoksia kyllä tapahtunut...! mutta "tinnihän" on niin vaikee... kuin sen "kärsijäkin??? mutta "mieli " sen ratkaisee lopuksi.... jos ei tohtorin apu auta...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648