Korvasta kuuluu zinks!

MistäKyse

Minulla on jo muutaman vuoden ajoittain kuulunut korvasta korkea lyhyt ääni, aivan kuin naksahdus, yhtä lyhyt mutta pehmeämpi kuin naksahdus. Sellainen korkea "ZINKS!". En ole ihan varma, kummasta korvasta se kuuluu. Verenpaine on koholla, muuten olen terve.

Ei huimaa. Minulla oli pari vuotta sitten jatkuva tinnitus, mutta järkeilin sen pois, ajattelin, ettei se ääni ole todellinen. Nykyisin vain harvoin kuulen sen tinnitusäänen lyhyen aikaa, yleensä aamulla, mutta en suinkaan joka aamu.

4

1417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjuvaa-vapua

      Vuosia sitten oikean korvan suunnalta kuuluu minullakin metallisia kilahduksia.
      Ne alkavat ja loppuvat omia aikojaan, eivät harmillisia. Nyt kuuluu moniääninen tinnitys molempien korvien suunnsta.
      En pidä sitäkään pahana. Mieli on nyt ok - siinähän tinnittää.

      • TINNITYSTÄKÖ

        näin on...! tinnitys alkaa.... erinlaisilla kuulo "aistimuksilla"???? :( ja ilmenenee vuosien/kk myötä pysyväksi...!! tinnitykseksi.. kun kuulo "aistin solut" vauriotineet! " melusta" tai muusta vauriosta...???? :( ja se kyllä "hajoittaa"!!! jos menee pahaksi....????????? TINNKSI!


    • Niska

      Minulla on ollut samantapaisia oireita eli molemmista korvista on kuulunut kaikenlaisia ääniä aamulla herätessäni ja lopuksi alkoi tinnitus. Kun joskus haukottelin niin ne äänet alkoivat sorahdella ja muuttaa hieman muotoaan haukottelun aikana.

      Myöhemmin minulle selvisi, että minulla on lihasperäinen tinnitus eli niskan ja hartioiden lihaksien kireydestä johtuva.

      Tinnitukseen löytyy apua
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/13415260/tinnitukseen-loytyy-apua

      • tinni-vaihtelee

        kunpa vaan se hoituiskin kaikilla... "niskalla"
        äänen muutoksia kyllä tapahtunut...! mutta "tinnihän" on niin vaikee... kuin sen "kärsijäkin??? mutta "mieli " sen ratkaisee lopuksi.... jos ei tohtorin apu auta...?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe