Entisen puolison hautajaiset

Exänyxä

Olen menossa kutsuttuna vieraana entisen puolisoni hautajaisiin nykyisen puolisoni kanssa. Ilmeisosti istumme vasemmalla puolella? Milloin lasken kukkalaitteen, heti omaisten ja sukulaisten jälkeen vai ihan viimeisenä hylkiönä?

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoit_su

      Siinä vaiheessa kun lähiomaiset on omansa laskeneet, yhdessä muiden ystävien ja tuttavien kanssa. Mikä muuten tuo vasemmalla olo oli? Eihän ole kyse häistä vaan hautajaisista.

    • hirveliin

      Häissä on olemassa "sääntö," että morsiamen puoleiset omaiset ja ystävät istuvat alttarilta katsoen oikealla puolella, sulhasen puoleiset vasemmalla. Ne, jotka eivät ole välttämättä selkeästi kumpaakaan, istuvat kummalla puolen vain.

      Hautajaisissa taas vainajan omaiset ja sukulaiset istuvat alttarilta katsoen vasemmalla puolella, muut oikealla.

      Näitä tapoja on ennen noudatettu hyvinkin tarkasti, nykyään ei enää olla niin tarkkoja. Ei pidä ottaa paineita.

      Jos on menossa entisen puolisonsa hautajaisiin, en tiedä onko siihen mitään sääntöjä, missä vaiheessa sen kukkalaitteensa käy laittamassa. Riippuu varmaan paljon tilanteesta. Itse veisin tervehdykseni siinä vaiheessa, missä ystävät ja työtoverit ymv. sen vievät. Jos on vainajan kanssa lapsia, niin nämä vievät tervehdyksensä lähiomaisten joukossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3488
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2186
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      224
      1522
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1261
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1221
    6. 37
      1141
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1073
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1014
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1010
    Aihe