Entisen puolison hautajaiset

Exänyxä

Olen menossa kutsuttuna vieraana entisen puolisoni hautajaisiin nykyisen puolisoni kanssa. Ilmeisosti istumme vasemmalla puolella? Milloin lasken kukkalaitteen, heti omaisten ja sukulaisten jälkeen vai ihan viimeisenä hylkiönä?

2

273

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoit_su

      Siinä vaiheessa kun lähiomaiset on omansa laskeneet, yhdessä muiden ystävien ja tuttavien kanssa. Mikä muuten tuo vasemmalla olo oli? Eihän ole kyse häistä vaan hautajaisista.

    • hirveliin

      Häissä on olemassa "sääntö," että morsiamen puoleiset omaiset ja ystävät istuvat alttarilta katsoen oikealla puolella, sulhasen puoleiset vasemmalla. Ne, jotka eivät ole välttämättä selkeästi kumpaakaan, istuvat kummalla puolen vain.

      Hautajaisissa taas vainajan omaiset ja sukulaiset istuvat alttarilta katsoen vasemmalla puolella, muut oikealla.

      Näitä tapoja on ennen noudatettu hyvinkin tarkasti, nykyään ei enää olla niin tarkkoja. Ei pidä ottaa paineita.

      Jos on menossa entisen puolisonsa hautajaisiin, en tiedä onko siihen mitään sääntöjä, missä vaiheessa sen kukkalaitteensa käy laittamassa. Riippuu varmaan paljon tilanteesta. Itse veisin tervehdykseni siinä vaiheessa, missä ystävät ja työtoverit ymv. sen vievät. Jos on vainajan kanssa lapsia, niin nämä vievät tervehdyksensä lähiomaisten joukossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      92
      1393
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      83
      961
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      296
      767
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      82
      641
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      48
      631
    7. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      621
    8. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      617
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      574
    10. 40
      571
    Aihe