Leikataan -40% RAJATTOMASTI?

"Vuoden 2017 alusta muuttuu -20 ja -40% toimeentulotuen maksatus jos ei halua mitään tehdä.

Poistuu maksimi aika eli voidaan antaa -40% vaikka 20 vuotta.

Ei kuten nykyisin."

Pitääkö tämä paikkansa?
26354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

pitää pitää...ja nii se pitää mennäkin jotta elämäntapatyöttömät rupee jollekin työlle.

Äänestä
  • kokoomuslaiset Suomen suurimpia tukiloisia!!!!!!!

    paskakokkareet kuppaavat eniten tukia Suomessa!!!
    On tukea mm.

    -yritystukea

    -maataloustukea

    -kodinhoitotukea

    -päivähoitotukea
    -kotona teetettävän työn tukea
    -verotukea,verovähenykset
    -ja on puoluetukea kokarenuorloisille jotta voivat vaan makoilla!

    On tukea tuen päälle!

    Lista ois loputon!

    Susanna Kosken johtama kokoomuksen nuorisojärjestö saa valtionapua 642 850 euroa.=sossutukea!

    Vastikkeetonta tukeA:Kokoomusnuorille 650 000€

    Kokoomusnuorten tuet pitäisi poistaa!!!!!

    Poliittisten nuorisojärjestöjen, kuten kokoomusnuorten, tuet pitäisi ehdottomasti poistaa.

    On järjenvastaista että tuemme heikomman aineksen lisääntymistä ja sitten ihmettelemme
    miksi täällä on älyvapaina syntyviä lapsuksia ja kovasydämisiä kannanottoja oikeistonuorilta.

    Äänestä

Hyvä muutos jos tulee. Nythän esim. sillä että on hamkkinut tahallaan toistuvalla menettelyllä 3kk työssäoloehdon on saanut vain 0-4kk "rangaistusta" jonka jälkeen ei ole enää mitään seuraamuksia ollut kun perusosa on ollut täydet sen jälkeen vaikka vuosikymmeniä.

Äänestä
  • Kaikilla paikkakunnilla ei tuota vähennystä edes tehdä. Eli aika epäreilua, kun työttömyyspäivärahaa saava menettää karenssin takia kaikki tulonsa, mutta toimeentulotukiasiakkaalla tuet vaan juoksee. Toivottavasti sossuissa nyt vihdoinkin ryhdistäydytään tämän asian suhteen.

    Äänestä

Meille tullut jo uudet ohjeet ja lisäksi niille jotka pitkään -40% toimeentulotuella ei enään annata rahaa puolen vuoden jälkeen ollenkaan vaan ainoastaan ruokakuponkeja.

Äänestä
  • höpö höpö

    Äänestä

koskeeko -40% leikkaus myös asumistukea?

Äänestä
  • Ei koske, ainakaan nykylain aikana. Kukaan ei tiedä mitä kivaa SSS-hallitus vielä keksii?

    Missään ei ole mitään virallista tietoa asiasta?

    Äänestä

Aloittaja on keksinyt jutun omasta päästään laki säilyy samana, kuin nykyään -20% tai -40% voidaan leikata vain kahdeksi kuukaudeksi kerrallaan, eikä yhtäjaksoisesti. www.finlex.fi

Äänestä
  • Päinvastoin, alottahajan itsekin epäili väitteiden paikansapitävyyttä.

    Siksihän se kysyi pitääkö muka lainausmerkeissä olevat jonkun muun väitteet paikkansa vai ei?

    Äänestä

Ostakaa jalkajouset kaikki työttömät, kohta niille on käyttöä.

Äänestä

niilläkö aiotte pakoon pötkiä kun työhönosoitus lankeaa....no, pääseehän niillä vähänaikaa lujaa, mutta tottumaton liikkuja kompuroi piankin liian kovaksi nousseen vauhdin takia.Kivasti niillä kyllä pomppii.

Äänestä
  • Tuu koittaa.

    Äänestä

No voi Mooseksen aktuaalinen kyrpä. No siinpähän leikkaaa mitään paskaduunia en tuu tekemään katurunkkareiden ja muiden turvonneiden hiki hius naamojen kanssa. Leikkaa vaikka 40% saatana!!!!! Mitään en ota vastaan valtiolla on velvollisuus maksaa ja meinaan vetää ne käräjille heti ekasta vähennyksestä! Kaikkeen on pakko saada rahat! Kyllä keksin argumentin.

Äänestä

"Työvoimaviranomaiset, kunnat ja Kansaneläkelaitos ovat perustaneet asiakkaidensa palvelemiseksi työvoiman palvelukeskuksia, joiden asiakkaaksi pitkäaikaistyöttömät ja vaikeasti työllistettävät työnhakijat voivat vapaaehtoisesti ilmoittautua. Keskusten toimintaan voi viranomaisten lisäksi osallistua myös yksityisiä tahoja."

"Korkein hallinto-oikeus kumosi hallinto-oikeuden ja toimeentulotukiviranomaisen päätökset ja palautti asian täysimääräisen toimeentulotuen maksamiseksi A:lle edellä tarkoitetulta ajalta".

http://www.kho.fi/fi/index/paatoksia/vuosikirjapaatokset/vuosikirjapaatos/1371462970851.html

Äänestä
  • Toimeentulotukilaki muuttuu 1.1.2017, joten vetoaminen vanhan lain mukaan tehtyihin KHH:n päätöksiin ei ole varmaan kovinkaan järkevää.

    Äänestä

Jos joku sattuu olemaan tyytyväinen elämäänsä toimeentulotuella ja pärjää sillä, niin tottakai siltä täytyy leikata vielä 40% pois, että heitäkin viduttaisi.

Itse kylllä antaisin työharjottelu ja tempputyöllistämis paikat niille 200 000 muulle ahkeralle työttömälle, joilla on vaikeuksia tulla toimeen toimeentulotuella ja kärsivät mahdollisesti henkisistä ongelmista, kun ei ole mitään tekemistä.

Ikinä ei ole hyvä mikään. Menet töihin niin pomo kävelee perässä ja urputtaa, että työpaikan oven takana on jono halukkaita tulossa, jos ei työ maistu. Sitten kun olet kotona, että nyt ei työ maistu, niin raahataan väkisin töihin vaikka halukkaitakin olisi pilvin pimein.

Keksikää nyt vittu työhaluttimille joku raha, ettei tarvi työkkärissä leikkiä työhalukasta.

Yksi pakkotyöleiri koko maa, jossa palveluvelvoite alkaa jo alle 2v.
Ensin sinkoilet tarhaan kukonlaulun aikaan 1-6v, sitten alkaakin oppivelvollisuus ja kouluun siten joku koulu päälle, armeijaan ja sitten orjatyötä päälle. Saako täällä joskus olla jossain rauhassa vai täytyykö kehittää joku alkoholismi tai muu riippuvuus, että pääsee kusipäistä eroon ?

Äänestä
  • Joo, nämä ihmiset vois päästää varhaiseläkkeelle, joka olisi vaikka 300 euroa asumiskulujen päälle. Kyllä sillä tulisi toimeen ja eivätpä aiheuttaisi työllistämis- ja koulutuskuluja. Tuon 300 € voisi saada myös ulkomaille, mutta siellä ei korvattaisi asumiskuluja.

    Äänestä

Onkohan ikinä kokeiltu tarjota työttömien aktivoimiseksi palkallista työtä, jolla pystyy elämään?

1Äänestä

Kieltäydyin Typistä. Ihan vain sen takia, että en suostu ilmaiseen orjatyöhön. Palkkatyöhön menen heti, jos joku sellaista minulle tarjoaa. Mutta sitä ei ole. Ensimmäinen toimeentulotuki päätös tuli juuri. Asumistuki nousi ja tuli täytenä ja siihen päälle toimeentulotuki 20 prossaa leikattuna. Summa on suunnilleen sama, kuin työmarkkinatuki ja siihen päälle taas asumistuki pienempänä. Kaltaisiani on monta. Haluaisimme töihin, muta emme suostu orjaksi. Tällä tavallaan valtio säästää? Pistetään turhaan rahaa hukkaan yllä pitämällä kaiken maailman Typpejä, vaikka niistä ei ole mitään hyötyä, ja niistä kieltäytyvät ihmiset eivät tule valtiolle sen halvemmaksi. Ilmaiset orjatyötä poi, Typit ja muut sälät pois, ja lisää oikeata työpaikkoja, kiitos!!!

Äänestä
  • Kannattaa valittaa ja etsiä perusteita, että suomi ei voi määrätä työtöntä työttömyyden perusteella pakkotyöhön. Myöskään toimeentulotuen alentaminen sen perusteella ettei työtön suostu tekemään palkatonta työtä ei voi olla ihmisoikeussopimuksen tai edes suomen lain hengen mukaista.

    Kannattaa käydä lukemassa Uuninpankkopojan blogia, jos sieltä löytyisi tietoa.

    Äänestä

  • 1412/1997 Laki toimeentulotuesta 298/2016 1.5.2016

    Mikä tää muuttunut laki oli joka siis tuli juuri voimaan?

    Äänestä

  • MikäMuuttui kirjoitti:

    1412/1997 Laki toimeentulotuesta 298/2016 1.5.2016

    Mikä tää muuttunut laki oli joka siis tuli juuri voimaan?

    "Toimeentulotukiasiakkaalle tulee järjestää mahdollisuus keskustella henkilökohtaisesti sosiaalityöntekijän tai sosionomin kanssa viimeistään seitsemäntenä arkipäivänä sen jälkeen kun asiakas on tätä pyytänyt. (22.4.2016/298)

    4 momentti on L:lla 298/2016 väliaikaisesti muutetussa muodossaan voimassa 1.5.2016–31.12.2016. Aiempi sanamuoto kuuluu:

    Toimeentulotukiasiakkaalle tulee järjestää mahdollisuus keskustella henkilökohtaisesti sosiaalityöntekijän tai sosiaaliohjaajan kanssa viimeistään seitsemäntenä arkipäivänä sen jälkeen kun asiakas on tätä pyytänyt."

    Ei tuossa ole muuta muuttunut kun sosiaaliohjaaja sosionoomiksi.

    Äänestä

Helvetin hyvä että laiskoilta paskoilta leikataan 40% loppuikä!

Äänestä
  • Sulta on varmaan aivoista leikattu huomattavasti enenmmän kun se 40% tai ne ovat olleet alun perin jo pienet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KukaTietäis kirjoitti:

"Vuoden 2017 alusta muuttuu -20 ja -40% toimeentulotuen maksatus jos ei halua mitään tehdä.

Poistuu maksimi aika eli voidaan antaa -40% vaikka 20 vuotta.

Ei kuten nykyisin."

Pitääkö tämä paikkansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu