Vanhojen osakeasuntojen hinnat Suomessa nousivat 0,6 prosenttia vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat eniten (0,5 %) kun muualla Suomessa nousu oli maltillisempaa (0,7 %).
Maakunnittain tarkasteltuna hintojen nousu oli nopeinta Kainuussa ( 5,0 %) ja Keski-Suomessa ( 4,1 %) edelliseen neljännekseen verrattuna. Negatiivisinta kehitys oli Keski-Pohjanmaalla (-8,8 %).
Myös vuodentakaiseen verrattuna asuntojen hinnat nousivat hieman, 0,8 prosenttia koko maan tasolla. Ennakkotietojen mukaan nousutahti näyttäisi tosin tasaantuneen maaliskuussa.
Asuntomarkkinoilta on saatu jo jonkin aikaa tietoa tilanteen piristymisestä. Uusien myönnettyjen rakennuslupien määrä ja aloitetut asuntorakennukset ovat olleet kasvussa.
Kyllä se olis karmeaa olla tuhnu ja koko ajan väärässä.
Maakunnittain tarkasteltuna hintojen nousu oli nopeinta Kainuussa ( 5,0 %) ja Keski-Suomessa ( 4,1 %) edelliseen neljännekseen verrattuna. Negatiivisinta kehitys oli Keski-Pohjanmaalla (-8,8 %).
Myös vuodentakaiseen verrattuna asuntojen hinnat nousivat hieman, 0,8 prosenttia koko maan tasolla. Ennakkotietojen mukaan nousutahti näyttäisi tosin tasaantuneen maaliskuussa.
Asuntomarkkinoilta on saatu jo jonkin aikaa tietoa tilanteen piristymisestä. Uusien myönnettyjen rakennuslupien määrä ja aloitetut asuntorakennukset ovat olleet kasvussa.
Kyllä se olis karmeaa olla tuhnu ja koko ajan väärässä.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Asuntomarkkinat ovat hieman piristyneet alkuvuonna, ja Danske Bank ennustaa hintoihin maltillista nousua tälle vuodelle. http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/tilastokeskus asuntomarkkinat-49697
Ja sama tilastonikkareilta http://www.tilastokeskus.fi/til/ashi/2016/03/ashi_2016_03_2016-04-28_tie_001_fi.html
Koko maa. Vuositaso.
Vanha kerros: +0,1
Vanha osake: -0,2
Vanha rivari: -0,5
Koko maa indeksi.
Nousua vuodesta 2010 4,4%, eli 0,88 vuodessa
Reaalihinta vuodesta 2010 -3,8%, -0,76 vuodessa
TUHOON TUOMITUT LIMAISET VELKANILJAKKEET EIVÄT VIELÄKÄÄN TAJUA PELIN OLEVAN JO MENETETTY!!!
Tällasia on rommarit. Huutavat pää punaisena, vaikka ennemmin kannattaisi itkeä menetettyjä vuokrarahoja. Yksinkertaista väkeä niinkun täällä on selväksi tullut. Vuodesta 2010 reaalihinnatkin on pk:ssa nousseet 6,1 prosenttia. http://www.findikaattori.fi/fi/92
Taisi tyffeli päästään keksiä nuo numerot. Mutta onnea tuhnerolle kuitenkin yritykseen kun menee tekemään reaalihintaista tarjousta siitä unelmiensa "rommiläävästä" :D
Muu suomi -10%
Joo niin varmaan. Laitapas vähän jotain lähdettä tolle hätäripulilta haisevalle rääkäsylles.
tässä, ole hyvä:
http://www.findikaattori.fi/fi/92
reaalihinta koko maa-pks
2010 n.132
2015 n.122
Sama tuhnu laskee palkkansa ihan sen mukaan mitä saa käteen, mutta asuntojen hinnoista se on vähentämässä jotain ekstraa. Ai niin, eihän tuhnu saa mitään palkkaa. Tuet on tosin kehittynyt vielä paljon huonommin.
Etkö pitänyt ks.tilastosta? Sori, ei ollut tarkoitus loukata. Yllä puhuttiin reaalihinnoista ja viitattiin samaan linkkiin, joten ajattelin sen lainauksen olevan turvallista..
Nyt pitäisi vielä saada tieto siitä, että mistä voin ostaa realihintaisen läävän itselleni.
Tietääkö se miksi ihmeessä maelmassa lasktaanpi ylipäittään jotain kummallisia Reaaliarvoija? Menee ihan yli hilseen: Kyllä se euro on euro vaikka voissa paistas, sanoo rohvessoorit mitä tahtoopi!
Suomessa on tällä hetkellä deflaatio eli hinnat laskevat eivätkä ihmiset uskalla kuluttaa koska odottavat halpenemista.Pankit ovat ihmeessään uuden tilanteen edellä.
Polttoaineen hinnat alhaiset,ruoka on huomattavasti halventunut,olutkin kolmanneksen halvempaa,juna-ja bussimatkahinnat romahtaneet,autokatsastuksen saa puoleen hintaan,puhelinliittymät jos tajuaa kysyä saa halvalla.
Monet varmaan haluaisi asuntojen hintojen nousuvan,mutta pitää olla realisti.
Syvä syöksy on tulossa.Ikävä kyllä.
Minä vuonna syöksy tulee. Q5 kenties?
Eihän se sitä tiedä. Ainoa mitä tietää on, että ei ole vielä odotteluaikanaan tullut. Eli noin 15-20 vuoteen. Ehkä 2030 viimein?
Maksanut odotellessa läskille jo 2 asuntoa. Fiksumpi olis tietty ollu maksaa omaksi, mutta eihän tyhmä opi.
Täällä joku kirjotti että hinnat olis laskussa. Näissä pitääkin olla tarkkana. Nousulta tuo mun mielestä näyttää.
"Osakeasuntojen hinnat laskivat maaliskuussa
Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat laskivat koko maassa 0,4 prosenttia helmikuusta maaliskuuhun. Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 0,4 prosenttia ja muualla maassa 0,5 prosenttia. Vuoden 2015 maaliskuuhun verrattuna hinnat laskivat koko maassa 0,2 prosenttia. Pääkaupunkiseudulla ja muualla Suomessa hinnat laskivat 0,2 prosenttia."
Ja sitten se linkki. En jaksa itse etsiä, sillä tuskin löydän kun eihän sellaista olekaan. Tai jos olisi, niin olisithan sen tähän laittanut... mutta tyffelin puheella on lyhyet jäljet :/
Tuollainen hidas kuplan tyhjeneminen olisi kaikkien kannalta paras ratkaisu.
Itse en vain jaksa siihen uskoa. Varallisuusarvot lähes kautta maailman ovat rankasti ylihinnoiteltuja pitkään jatkuneen ylilöysän rahapolitiikan vuoksi. Tilanteen joskus normalisoituessa korjausliike alaspäin on väistämätön. Ja me kaikki joudumme sitä lystiä maksamaan.
Lollotilollotilol, kyllä se on tunhulle vaikeaa. Aletaan valehtelemaan kun muu ei auta.
Ihminen on siitä erikoinen olento, että varsin nopeasti totutaan uusiin olosuhteisiin ja aletaan pitää niitä normaaleina vaikka näin ei olisi. Näin on käynyt korkotason ja osin rahan erittäin helpon saatavuuden suhteen.
Meidän täytyy muistaa että Suomi kuuluu eurovyöhykkeeseen eikä (turvallisuus)poliittista syistä siitä tule eroamaan. Rahapolitiikan keskeiset päätökset eivät ole meidän käsissämme. EKP:lla on kohtalainen autonomia ja päätökset tehdään pitkälti euroalueen isojen maiden tarpeiden perusteella.
Jossain vaiheessa korkopolitiikka normalisoituu oli Suomen tilanne tuolloin millainen hyvänsä. Osa asuntovelkaisista on toki maksanut itsensä jo nyt/tuolloin kuiville ja hyvä niin. Mutta tähän junaan on tulossa jatkuvasti uusia matkustajia. On lähes väistämätöntä että jossain vaiheessa osalle jää Musta Pekka käteen ja lainasummien ollessa hyvin suuria me kaikki joudumme tuon lystin maksamiseen osallistumaan.
Tämän vuoksi olisi kaikkien etu jos asuntojen hinnat laskisivat maltillisesti esim. prosentin vuodessa. Tuleva kollektiivinen maksu olisi pienempi ja myös velallisten kokema inhimillinen kärsimys olisi vähäisempi.
Kun et varmasti ole vieläkään "jaksanut" etsiä sitä, niin tässä se on!! Ja käyrät on alasuuntaan menossa, jos huomaat.
Kumma juttu muuten, että muulit kertovat 100% nousuista ihan tosi juttuna, eikä KOSKAAN ole mitään todisteita. Päin vastoin, näitä todisteita kyllä löytyy...
http://www.stat.fi/til/ashi/2016/03/ashi_2016_03_2016-04-28_tie_001_fi.html
Kiitos viimein linkistä. Ja kiitos taas yhdestä kusetusyrityksestä. Missä ne todisteet päinvastoin häh? Linkin takaa löytyy seuraavaa:
"Osakeasuntojen hinnat nousivat ensimmäisellä vuosineljänneksellä
Vuoden 2016 ensimmäisellä vuosineljänneksellä vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat koko maassa 0,6 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat 0,5 prosenttia ja muualla Suomessa 0,7 prosenttia.
Vuoden 2015 vastaavaan ajankohtaan verrattuna hinnat nousivat koko maassa 0,8 prosenttia. Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat 1,3 prosenttia ja muualla Suomessa 0,3 prosenttia."
Eli nousua neljännestasolla. Nousua myös vuositasolla. Miten sä jaksat?
Jos nyt "jaksaisit" katsoa sieltä kohdan: Osakeasuntojen hinnat laskivat maaliskuussa. Siis aivan kun tuossa aiemmin jo kerroin.
Löytyy kun hiukan "jaksat" vielä skrollata alaspäin sitä sivua
Tästäkö nyt alkaa sadannen kerran odottelu tulevasta rommista. Hehee. kyllä on tuherolla pitkät piuhat.
He-he... Aloittajan tiedoissa oli nousua 0,5%. Ja tietysti ihan faktaa...
Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat eniten (0,5 %)
Ja kun tässä olikin laskua
Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 0,4 prosenttia
Niin, johan on hehee juttua. Tämä on se muulien vastaväittelyn taso. Kerrotaan 100% noususta, mutta yhtäkään faktaa ei missään löydy. Pelkkää kusetusta ne teidän jutut
En ihan kyllä ymmärrä näiden muulien innokkuutta seurata tätä palstaa, ellei sitten ole oman asunnon myyti jo edessä....
Mutta hyvä, että se kohta löytyi sieltä, vaikka vähän oli vaikeaa :D
Winssi kertoi että asunnoissa on ylihintaa 27-41%. Nuo luvut lienevät lähimpänä totuutta mitä palstalla on ikinä esitetty. Tulkitsin niin että 27 on luku siellä missä laskua on ollut jo vuosia ja 41 siellä missä on vasta nähty nousun loppuminen.
Toisaalta winssi on kaltaiseni sekopää, joten uskokoon ken tahtoo :D
On se vaan jännä, että hinnat ne vaan nousee. Välillä vähän alaspäin, mutta sitten taas enemmän nousuun. Veikkaan, että porukka ei ole kovinkaan tietoista tästä.
Asuntojen hinnat olivat keväällä edelleen nousussa. Tilastokeskuksen julkistamien ennakkotietojen mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat nousivat huhti-kesäkuussa koko maassa keskimäärin 2,5 prosenttia edellisestä neljänneksestä.
Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat 2,8 prosenttia ja muualla maassa 2,2 prosenttia. Oulussa hinnat laskivat 0,4 prosenttia . Vuotta aiemmasta vanhojen kerrostaloasunnot ovat koko maassa kallistuneet keskimäärin 8,3 prosenttia. Pääkaupunkiseudulla hinnat kohosivat vuodessa 7,5 prosenttia Hintatilasto perustuu verohallinnon aineistoon. Ennakkotiedot sisältävät noin kaksi kolmasosaa keväällä tehdyistä vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen kaupoista.
Ne joilla menee huonosti, menee huonosti eivätkä ole asuntokaupoilla. Pääosalla kansasta menee ihan hyvin ja elämä jatkuu. Huono-osaiset ei oo koskaan olleet asuntoja ostamassa.
On sinulla jutut!! Kyllä nyt on työttömänä sellaista porukkaa, että ei ole mitään "huono-osaisia"
Yliopistot ym. on irtisanoneet paljon.. Nokialta, ja tänään ilmoitti Fimea yt-neuvotteluistaan. Monilla menee hyvin edelleen, mutta monet joutuu tekemään pätkätöitä, tai pienemmällä palkalla. Kukaan ei ole turvassa, ja se kyllä pistää varovaiseksi, ja miettimään tulevia lainojaan.
Julkisella puolella on paljon läskiä. Pakkorako karsia väkeä pois, kun sitä on jollain poliittisilla manöövereillä kasvatettu ihan älyttömäksi. Tarkoitin että suuri osa on kuitenkin sitä väkeä joka ei kuitenkaan asuntonäytöillä käy omaa asuntoa etsimässä.
Näyttää vaan tuosta pääosasta putoavan koko ajan porukkaa pois.
Omaisuutta asunto jonka arvo varovasti arvioiden 350 000€
Asunnosta velkaa vielä 290 000€ mutta hyvin saisi rahaa jos myisi pois. En myy koska vielä nousee, jipii!
Auto jonka arvo 22 000€, hieman velkaa siintä jäljellä.
Luottokorteilla punppausvaraa vielä n. 2800e.
Brutto tulot meikä n. 2800 ja vaimolla työmarkkinatuki ja lapsilisät.
Parinvuoden päästä realisoin tuon asunnon ja sitten maailmanympärimatkalle!
Tässä on linkki, josta näkee Espoo, Vantaa ja Turku vuosimuutosta n.- 0,5%.
Ja Espoo neljännesmuutos -1,5% JA SIIS MIINUSTA
http://www.stat.fi/til/ashi/2016/03/ashi_2016_03_2016-04-28_kuv_004_fi.html