Miksei Suomessa voida valmistaa nokkoskangasta?

noksnoks

Suomessa nokkosta on kuitenkin pilvin pimein, sitä olisi ekologista hyödyntää. Nokkosmateriaalista vaatteita ja kodintekstiileitä valmistavat käsityöläiset Suomessa tilaa ulkomailta, ilmeisesti lähinnä vain Nepalista, nokkoskankaansa. Minä olisin kiinnostunut itse nokkoskankaan valmistuksesta, mutten löydä siihen edes ohjeita tai koulutuksia mistään. Olisi kiva alkaa nokkosesta valmistamaan vaatteita ja lankaa ja tehdä koko homman ihan alusta alkaen itse, käsityönä. Ihan harrastus mielessä tätä mietin. Nokkonen on hyvin kestävä ja hyödyllinen kangaskasvi.

8

2127

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EnSuosittele

      Ei ole menekkiä, nokkoskalsarit polttaa ikävästi.

    • noksnoks

      No hekoheko, kankaana nokkonen ei polta. Kuten ei ryöpättynä muutoinkaan.

    • noksnoks

      Nokkoselle saisi olla kyllä menekkiä, on niin järkevä kangas kaikkine ominaisuuksineen. Jos joku tietää kirjan tai jotain kursseja, joiden avulla opetella nokkoskankaan valmistusta, niin kuulisin mielelläni niistä ja olisin kiitollinen!

      • raijakehräsi

        Kolmekymmentä vuotta sitten Mikkelin lähellä oleva Raijan aitta kokeili nokkosen kehruuta. Yritys on käsittääkseni edelleen toiminnassa, joten kyselepä lisätietoja sieltä.


    • fgfhfgjds

      Nokkonen on upea kasvi muutenkin. Kasvaa hyvin. Sitä voi käyttää lannoitteeksi, varsia kuiduiksi ja lehtiä ruoaksi. Siemenet antavat voimia. Tänä vuonna ensimmäisen kerran kylvän niitä oikein ostosiemenistä lisää, vaikka on useita kohtia pihalla, jossa sitä kasvaa luonnostaan. Onhan se myös kaunis kasvi. Haluaisin myös oppia sen käsittelyä kuiduksi, tai voisin myydä kokoamiani jollekin toiselle harrastajalle. En tiedä, voiko ylivuotisia enää käyttää.

      Mummo teki nokkoskangasta omiin tarpeisiinsa. Harmi, että olin silloi niin nuori enkä tarpeeksi kiinnostunut kyselemään yksityiskohtia. Se oli lujaa ja pehmeää kangasta, hampun tapaista, muistelen.

      • Zakath9

      • fgfghfg
        Zakath9 kirjoitti:

        Tossa linkki jossa tehdään nokkos lankaa ja lopussa on kirjoja ja linkkejä nokkosen käsittelyyn.
        https://www.youtube.com/watch?v=361YVBkFylo

        Kiitos linkistä. Löysin sen jo aikaisemmin, mutta oli mukava katsella uudestaan. Jyväskylän kansalaisopistossa oli viime tai toissa vuonna nokkosenkehräyskurssi. En silloin sinne ehtinyt, ja näyttää jääneen siihen.


    • Anonyymi

      Eri nokkonen siellä Nepalissa kuin täällä kasvava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2567
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      120
      2206
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      125
      1879
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      104
      1877
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1594
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      143
      1186
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1095
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1052
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe