Kumpi on parempaa kosteuskatkoksi ryömintätilaan ulospäin viistotun perusmaan päälle laitettuna ja mikähän olisi sopiva kerros paksuus ?
Sepeliä vai singeliä ryömintätilaan...
Sepelisingeli
162522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kumpikaan ei ole oikein hyvä ratkaisu kosteudenhallintaan. Enemmän taidetaan suosia ratkaisua, missä maapohjalle asennetaan lämmöneristys. Omassa kohteessa laitoin maapohjalle routalevyn EPS120, paksuus 50 mm. Auttoi huomattavasti.
http://www.rakennustieto.fi/lehdet/ry/index/lehti/62E6JvIqa.html
Kerros Legasoraa on paras VTT testasi sen joskus.
Siltä tuo näyttäisi edellisen kirjoittajan linkissä olevasta kirjoituksesta Leca-soraa.
Sitä näyttäisi olevan tehty juuri tuohon tarkoitukseen ihan omansa Leca-sora.
Karkea sepeli on paras estämään kosteuden nousua kapillaarisesti.
Singelihän on pinnaltaan ehjää sileää kivipintaa ja sepelin pinta on " huokoista " rikottua kiveä.
Singelissä kapillaarinen kosteudennousu 15 cm ja sepelissä 20 cm. Edellyttäen että ovat puhtaita pestyjä versioita.
Kapillaarikatkot pilataan yleensä käsittelyssä, kun niihin pääsee hienoaineksia, autojen lavoilta ja kaivinkoneiden kauhoista. Pahimpia ovat moottorisahamiehet ja lastuja tai puruja ei saa kapillaarikatkokerroksesta pois millään. Homehtuvat ja haisevat siellä sitten mukavasti.
Löytyyköhän mistään tietoa Leca-soran kosteuden noususta ?
Alle 10 cm on valmistajan ilmoitus.
Ota sitten huomioon se, että Lecasora ei pysy paikallaan, jos liikut tilassa.
Ei siellä tarvitse liikkua, kun Leca-sora on levitetty. Jos tarvii niin voihan sen jälkeen liikkumisen jälet tasoittaa uudelleen. Täytyypä katso tuolta valmistajan sivuilta noita Leca-soran tietoja minkä paksuinen kerros riittää.
Leca-soran sivuilla suositellaan täyttöpaksuudeksi 150 - 300 mm se riittää ja joissain kuvissa oli perusmaan päälle levitetty suodatingankas ja Leca - soran sen päälle.
Mitä vittua täälä touhutaan, laita se talo ilmaan, talon ja maan väliin 50 senttiä ilmaa, ei nouse kosteus eikä mikään muukaan.
No sitä vittua, että muista eristää alapohja siinä tapauksessa kuin yläpohja. Niin, ja kuntek-liittymät myös kannattaa eristää kunnolla, ettei talvella lopu (hallittu) vedentulo taloon.
Fuktisol levy hyvä kapillaarikatko, muistaakseni kapillaarisuus max 1,5 senttiä. Meillä betonilattian alla ja kuivaa on ollut .
kaipa noi "rossipohjat" on aikansa tuotteita. Nykyään suositaan valitettavasti hinnan takia. Se mitä sillä saavutetaan on edullisuus ja vilpoiset lattiat jos halvalla tehdään. Pää syy tekemiseen on perustuksesta= paalutuksesta tinkiminen
Täysin toimiva rakenne oikein tehtynä ja radonkaasut eivät tule sisälle vaan poistuvat tuuletusaukoista. Laattasokkeli kerää kaasut alleen ja päästääne sisätiloihin, jos tuuletus putkistoa ei ole tehty rakennusvaiheessa laatanalle.
100 000 kappaletta ulkoilmalla tuuletettuja ja kasteltuja puu lattiaisia rossipohjia Suomessa. Sopii huonosti paksujen lattiaeristeiden kanssa yhteen.