Kumpi on parempaa kosteuskatkoksi ryömintätilaan ulospäin viistotun perusmaan päälle laitettuna ja mikähän olisi sopiva kerros paksuus ?
Sepeliä vai singeliä ryömintätilaan...
16
2276
Vastaukset
- juupaseipäs
Kumpikaan ei ole oikein hyvä ratkaisu kosteudenhallintaan. Enemmän taidetaan suosia ratkaisua, missä maapohjalle asennetaan lämmöneristys. Omassa kohteessa laitoin maapohjalle routalevyn EPS120, paksuus 50 mm. Auttoi huomattavasti.
http://www.rakennustieto.fi/lehdet/ry/index/lehti/62E6JvIqa.html - Esi_merkki
Kerros Legasoraa on paras VTT testasi sen joskus.
- Sepelisingeli
Siltä tuo näyttäisi edellisen kirjoittajan linkissä olevasta kirjoituksesta Leca-soraa.
Sitä näyttäisi olevan tehty juuri tuohon tarkoitukseen ihan omansa Leca-sora.
- 1610
Karkea sepeli on paras estämään kosteuden nousua kapillaarisesti.
- Sepelisingeli
Singelihän on pinnaltaan ehjää sileää kivipintaa ja sepelin pinta on " huokoista " rikottua kiveä.
- V.Ahanenen
Sepelisingeli kirjoitti:
Singelihän on pinnaltaan ehjää sileää kivipintaa ja sepelin pinta on " huokoista " rikottua kiveä.
Singelissä kapillaarinen kosteudennousu 15 cm ja sepelissä 20 cm. Edellyttäen että ovat puhtaita pestyjä versioita.
Kapillaarikatkot pilataan yleensä käsittelyssä, kun niihin pääsee hienoaineksia, autojen lavoilta ja kaivinkoneiden kauhoista. Pahimpia ovat moottorisahamiehet ja lastuja tai puruja ei saa kapillaarikatkokerroksesta pois millään. Homehtuvat ja haisevat siellä sitten mukavasti. - Sepelisingeli
Löytyyköhän mistään tietoa Leca-soran kosteuden noususta ?
- BobBuilder
Sepelisingeli kirjoitti:
Löytyyköhän mistään tietoa Leca-soran kosteuden noususta ?
Alle 10 cm on valmistajan ilmoitus.
Ota sitten huomioon se, että Lecasora ei pysy paikallaan, jos liikut tilassa. Ei siellä tarvitse liikkua, kun Leca-sora on levitetty. Jos tarvii niin voihan sen jälkeen liikkumisen jälet tasoittaa uudelleen. Täytyypä katso tuolta valmistajan sivuilta noita Leca-soran tietoja minkä paksuinen kerros riittää.
- Sepelisingeli
BobBuilder kirjoitti:
Alle 10 cm on valmistajan ilmoitus.
Ota sitten huomioon se, että Lecasora ei pysy paikallaan, jos liikut tilassa.Leca-soran sivuilla suositellaan täyttöpaksuudeksi 150 - 300 mm se riittää ja joissain kuvissa oli perusmaan päälle levitetty suodatingankas ja Leca - soran sen päälle.
- wercqwe
Mitä vittua täälä touhutaan, laita se talo ilmaan, talon ja maan väliin 50 senttiä ilmaa, ei nouse kosteus eikä mikään muukaan.
- Urpojurpo
No sitä vittua, että muista eristää alapohja siinä tapauksessa kuin yläpohja. Niin, ja kuntek-liittymät myös kannattaa eristää kunnolla, ettei talvella lopu (hallittu) vedentulo taloon.
- Rintamamiestalosta
Fuktisol levy hyvä kapillaarikatko, muistaakseni kapillaarisuus max 1,5 senttiä. Meillä betonilattian alla ja kuivaa on ollut .
- halavallatehty
kaipa noi "rossipohjat" on aikansa tuotteita. Nykyään suositaan valitettavasti hinnan takia. Se mitä sillä saavutetaan on edullisuus ja vilpoiset lattiat jos halvalla tehdään. Pää syy tekemiseen on perustuksesta= paalutuksesta tinkiminen
- Sepelisingeli
Täysin toimiva rakenne oikein tehtynä ja radonkaasut eivät tule sisälle vaan poistuvat tuuletusaukoista. Laattasokkeli kerää kaasut alleen ja päästääne sisätiloihin, jos tuuletus putkistoa ei ole tehty rakennusvaiheessa laatanalle.
- Välttäkää
100 000 kappaletta ulkoilmalla tuuletettuja ja kasteltuja puu lattiaisia rossipohjia Suomessa. Sopii huonosti paksujen lattiaeristeiden kanssa yhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251078Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54893- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759