Sain osto tarjouksen lomaosakkeestani, hinta oli se mitä pyysin, ongelma alkoi siitä kun hän laittoi sopimuksen, sen mukaan minun olisi pitänyt maksaa sopimus raha etukäteen (muutama sata euroa), lisäksi sopimuksessa oli että he noudattavat EU:n lakia lomaosake kaupoissa, mutta kun ilmoitin että jos he noudattava tuota lakia, tulisi hänen tietää että sopimusmaksu maksetaan kaupanteon jälkeen, ei etukäteen.
Se ei tietenkään hänelle sopinut, onneksi on tuttuja ulkomailla myymässä noita osakkeita ja sain kuulla että mies on huijannut ihmisiltä useita tuhansia, jopa kymmeniä tuhansia Euroja. Sopimuksessa on seuraava firma: Vip-Collections Limited.
Älkää ostako tai myykö sähköpostin kautta lomaosakkeita, älkääkä maksako mitään ennakkoon. Netistä henkilön nimellä löytyy kyllä että on tehnyt joskus oikeasti lomaosake kauppaa ja tehkää heti ilmoitus poliisille, mies myös lähetti kopion passista.
Tämä jotta kukaan ei menetä rahojaan tuolle äijälle.
melkein tekisi mieli laittaa miehen nimikin, mutta siitä saattaisi koitua harmia jälkikäteen.
Älkää myöskään antako tietoja lomaosakkeestanne tai itsestänne, luultavasti lomaosakkeenne on kohta myynnissä jossain ja siitä tulee taas harmia jollekin.
Huijari liikkeellä
2
321
Vastaukset
- vbhfvnnbgvj
Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan joka maksaa.
- naurattaavieläkin
Flamingossa,Teneriffan saarella toimi ainakin vuosi pari sitten yks suomalainen lomaosakkeen ostaja, joka kyllä esitti niin huonoja sopimuksia lomaosakkeen omistajalle,(myyjälle),ettei niitä voinut edes vakavasti ottaa,jotain helevetin toimistomaksuja olisi pitänyt jo ennakkoon maksaan saarellaa joitakin tuhansia euroja, ja lomaosakkeen myynnistä ei ollut minkäänlaisia takeita, elikkä silkkaa huijausta ja rahastysyrityksiä tälläiset välittäjät ovat ja toivottavasti kukaan lomaosakkeen omistaja ei näihin lipeväkielisiin tyhjänlupauksiin sorru uskomaan!
Kaveri jaksoi laitella vielä vuodenpäivät sähköpostiakin ostajaehdokkaistaan ja "hyvistä"tarjouksista joita kuulemma oli paljonkin, no poijan kanssa tuli muutama sähköposti vaihdettua ja entistä paksumpaa pajunköyttähän sälli vaan sepusteli entisen kusetusyrityksen jatkoksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1145199Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744371649- 1991183
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111143Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201109Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861030Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64896
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836