miten toimia kun uusi osakkeen omistaja laittoi itse aiheuttamansa keittiön koskteusvaurion (huonosti kiinnitetty pesukone) minun kontolleni joka myin asunnon? Mitään tarkastusta ei ehditty tehdä ja uusi omistaja remontoi keittiön ja vielä kalliimmilla materiaaleilla kuin se oli alunperin. Minä jouduin maksamaan sen. Onko minulla mitään mahdollisuuttaa enää saada rahojani takaisin? Eikös tuolla uudella omistajalla pitäisi olla minulle jonkinlainen dokumentti mistä käy ilmi tuo vaurio ja mitä se aiheutti ja mikä sen aiheutti? Neuvokaa eläkeläistä.
kuka vastaa keittiön kosteusvauriosta
Emma
51007
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin, olet samalla myöntänyt olevasi osittain syyllinen. On ollut todella tyhmää maksaa mitään, jos kerran mitään tarkastustakaan ei ole tehty. Molemmilla osapuolilla on tässä todistusvelvollisuus. Miten ajattelit todistaa sen, että uusi asukki on itse asentanut pesukoneen? Mihin tämä tietosi perustuu? Itse olen aina asentanut pesukoneet ja ei yksikään ole vuotanut tippaakaan.
Kalliimpaa materiaalia sinun ei missään nimessö olisi kuuluunut maksaa. Olisikohan kannattunut kysyä neuvoa ennenkuin maksoit mitään.
Mitä vakuutusyhtiö on sanonut asiasta?
uusi omistaja vastaa hänelle tapahtuvista vesivahingoista tai hänen kotivakuutus.jos vahinko on sattunut ennen kauppaa se kuuluu sinun vakuutukseen/vastuuseen
Jos mitään tarkastusta ei tehty niin vaurio ei kuulu sinun maksettavaksi. Pyydä rahat takaisin, jos maksoit jo. Jos sinulla on oikeusturvavakuutus niin laita lakimies asialle.
Tämän tyyppisen ongelman kanssa voit kääntyä kuluttajaviranomaisten puoleen ilman kuluriskiä. Kuluttajavalituslautakunta voi päätyä ratkaisuun, jossa se suosittelee maksamasi summan palauttamista, mikäli tapahtumat sitä edellyttävät.
Kaatunutta maitoa on turha surra, mutta näköjään myyjällä remontin maksattamisesta on tullut maan tapa. Surkeaa :(. Teettäkää tarkastus molempien osapuolien läsnäollessa jollain ulkopuolisella ja laatikaa kauppakirjat joissa on lain mukaiset ja -voimaiset präntit oikein laitettuina niin selviätte ainakin tällaisilta selviltä ostajan vedätyksiltä. Ottakaa selvää, mistä asioista joudutte myyjänä vastaamaan.
Ja myyjille myös, myykää rehellisesti se, mikä teillä on ja ilmaiskaa ne vauriot. Näin se on paras kaikkien kannalta koska homeen peittelyllä on taipumus tulla ilmi 5v varoajan sisällä eikä tarvi olla sitä aikaa paskat housuissa. Itse en ole luojan kiitos myymässä taloa ja jos sen myyn niin sitten purettavaksi :)