kovalevyn formatointi

Mulla alkaa olla kone niin tiltissä, että ainoa vaihtoehto taitaa olla kovalevyn formatointi. En vaan tiedä miten sen teen, ja miten saan säilytettyä tallessa kaikki tärkeät kansiot ja tiedostot?Onko muuta keinoa kuin polttaa ne cd:lle?
3501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos sulla on useampi osio levyllä tai
toinen kiintolevy niin sinne.

Äänestä

Formatointi poistaa kaiken mitä kovalevyllä on. Kannattaa siis miettiä vielä muita vaihtoehtoja ennen niin radikaaleja toimenpitäeitä. Eheyttäminen ja pakkaaminen tehty, scandisk? Entä windowsin korjausasennus?

Toki ne tiedostot voi kopioida toiselle kovalevyllekin, mutta jos ei toista kovalevyä ole saatavilla eikä toiselle koneelle siirto mahdollista on polttaminen ainoa vaihtoehto.

Äänestä
  • niin miten tuo windowsin korjausasennus tehdään? Käyttöjärjestelmä on xp

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


amatööri kirjoitti:

Mulla alkaa olla kone niin tiltissä, että ainoa vaihtoehto taitaa olla kovalevyn formatointi. En vaan tiedä miten sen teen, ja miten saan säilytettyä tallessa kaikki tärkeät kansiot ja tiedostot?Onko muuta keinoa kuin polttaa ne cd:lle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu