Elikkäs hain huhtikuun alusta toimeentulotukea, sain silloin 870e ja päätös tuli postissa. Tänään ovat maksaneet sen vahingossa uudestaan tililleni, kun on kuun viiminen päivä. Soitin maksatusneuvontaan, en kertonut että ovat maksaneet sen jo aiemmin, esitin vain kysymyksen: "Onko tuki maksettu oikein, onko määrä oikein?". Vastaus oli että kyllä joo, näkyy että päätös lähetetty kuuun alussa ja rahasumma pitäisi olla ihan oikein.
Eli, jos ja kun huomaavat tämän maksun virheellisesti toistuneen kuukauden sisällä kahteen otteeseen, niin voivatko periä sitä takaisin? Maksatusneuvonnan puheluita ei käsittääkseni edes tallenneta?? Laitoin kalenteriini nyt merkinnän että olen soittanut sinne, pistin kellonajan ylös mahdollista tulevaa takaisinmaksuriitaa silmällä pitäen. Onko sossun laitonta periä takaisin, kun olen vielä itse soittanut ja kysynyt että onko maksu oikein??
Sossu maksoi saman tuen kaksi kertaa kuun sisällä
9
160
Vastaukset
- 814
Josko ovat tehneet 2 kuukauden ttt-päätöksen ja maksu on tullut vuorokautta liian aikaisin.
- Allurainen
Ei ole. Päätöksiä on tullut 1 kpl ja siinä lukee että vain yhdelle kuulle
Tuo riippuu pitkälti asiakkaan vilpittömyydestä, ja osin myös taloudellisesta tilanteesta. Et liene ihan vilpitön. Etenkin siinä vaiheessa jos tukea ruvetaan perimään takaisin ja kerrot, että juuri takaisinperintää varten olet laittanut muistiin ko. maksuun liittyviä asioita, koska olet arvannut, että kyseessä on virhe, ja voipi olla että jutun sitten häviät.
Tuo riippuu pitkälti asiakkaan vilpittömyydestä, ja osin myös taloudellisesta tilanteesta. Et liene ihan vilpitön. Etenkin siinä vaiheessa jos tukea ruvetaan perimään takaisin ja kerrot, että juuri takaisinperintää varten olet laittanut muistiin ko. maksuun liittyviä asioita, koska olet arvannut, että kyseessä on virhe, ja voipi olla että jutun sitten häviät.
- 1444
Kyllä nuo yleensä huomataan. Itselläni on kela tehnyt muutaman kerran virheen. Paristi olen itse ilmoittanut virheestä, mutta silti minua kohdeltiin melkein rikollisena ja uhkailtiin tuen lakkauttamisella. Viimeisellä kerralla en enää vaivautunut itse ilmoittamaan, mutta virkailija korjasi päätöksen seuraavassa kuussa.
Sossun kanssa tilanne on varmasti vielä hankalampi, jos et ilmoita vahingosta. Toisaalta, jos et enää hae tukea, niin voithan odotella, miten käy.
Eikös noihin hakemuksiin muuten yleensä tarvita tiliotteet. Huomaahan ne sitten seuraavan kuun hakemuksessa liikaa maksetun summan, eli ehkä on parempi nyt ilmoittaa ihan ite. - allurainen
Kela ja sossu onkin ihan eri asia. Kela perii aina takaisin. Jos ne sossusta huomaa, niin en tietenkään sano, että kirjotiin sen puhelun ylös sitä varten että ruvetaan perimään takaisin, vaan koska pidän muutenkin "päiväkirjaa" ja teen kaikenlaisia merkintöjä, niin siellä kirjaus tästä, koska olin ihmetellyt asiaa. En hae enää tukea kun sain työpaikan. Tiliotteet lähetinkin silloin kuun alussa, kun tukea hain. Enää ei tarvitse lähettää kun en hae tukia. Kaipa ne sen joskus äkkäävät ja saattavat yrittää pyytää takaisin. Luin kuitenkin netistä muutaman vuoden takaisia, samankaltaisia tapauksia, joissa sossu oli yrittänyt periä takaisin, ja siinä oli kyse laittomasta perinnstä, koska saavat kuulemma periä vain siinä tapauksessa, että tukea on hankittu vilpillisesti, esim. jätetty toimittamatta joitakin pyydettyjä asiakirjoja tms. Kaiketi tämäkin menisi siis laittoman perinnän piikkiin, varsinkin kun olen itse soittanut sinne ja kysynyt onko tuki aiheellisesti maksettu tililleni.
- allurainen
Näin lukee finlexin sivuilla toimeentulotuesta määrätyssä laissa:
Toimeentulotuen takaisinperintä
19 §
Takaisinperintäkielto
Toimeentulotukea ei saa periä takaisin, ellei tässä luvussa toisin säädetä.
20 § (26.6.2015/815)
Takaisinperinnän perusteet
Päättäessään toimeentulotuen myöntämisestä Kansaneläkelaitos tai kunnan toimielin voi samalla määrätä, että toimeentulotuki tai osa siitä peritään takaisin:
1) tuen saajalta, jos hänellä on tuloja tai varoja tai oikeus elatusta turvaavaan etuuteen, mutta tulot, varat tai etuus eivät ole tukea myönnettäessä hänen määrättävinään tai hän ei muusta syystä voi niitä silloin käyttää;
2) tuen saajalta, jos hän on tahallaan laiminlyönyt velvollisuuden pitää huolta omasta elatuksestaan;
3) tuen saajalta, jos tuen myöntäminen on aiheutunut lakkoon osallistumisesta, kuitenkin vain lakkoon osallistuneelle itselleen myönnetyn tuen osalta; sekä
4) tuen saajan elatusvelvolliselta, jos hän on tahallaan laiminlyönyt elatusvelvollisuutensa.
Jos tuen myöntäminen on perustunut tahallaan annettuihin erehdyttäviin tietoihin tai 17 §:ssä säädetyn ilmoitusvelvollisuuden tahalliseen laiminlyöntiin, Kansaneläkelaitos tai kunta voi periä tuen takaisin näiden tietojen antajalta tai ilmoitusvelvollisuuden laiminlyöneeltä siltä osin kuin tuen myöntäminen on perustunut tästä syystä virheellisiin tietoihin.
Eli toisinsanoen eivät voi periä sitä sossusta takaisin? Koska en ole toiminut vilpillisesti, vaan olen palauttanut kaikki tarvittavat ja pyydetyt asiakirjat määräaikaan mennessä enkä ole antanut erehdyttävää tietoa tuloistani. Minulla ei ole ollut tuloja silloin kun etuutta on haettu, vaan tuloja on alkanut tulla vasta tuen maksamisen jälkeen. Eikös tämän perusteella perintä olisi siis laiton?- en_saa_mitään
Anteeksi ehkä asiaton kysymykseni, mutta millä perusteella saa esim. tuon 870€/kk?
- allurainen
Sairaanhoitokuluja oli koitunut sen verran paljon, että maksoivat niihin. Pyysin myös ruokaan, vaatteisiin, vakuutuksen maksuun ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M357067Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1143845Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463796KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501991Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e561896Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331870Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn391439- 781273
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj301226Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61176