Kumpi tämä sopimus on, määräaik/toistaiseksi ?

määrävaitoistainen

APUVA!

Eukko otti ja lähti.
Mulle jäi vuokra kämppä, turhan suuri/kallis sellainen.
Vuokrasopimuksessa lukee:

Toistaiseksi voimassa oleva sopimus
Sisäänmuuttopäivä 30.08.2015
Irtisanomiseen sovelletaan AHVL:ia kuitenkin siten, että irtisanomisajan ensimmäinen mahdollinen alkamispäivä on 31.07.2016. Kyseessä on sopimusrikkomus, jos sopimus irtisanotaan siten, että irtisanomisaika alkaa ennen edellä mainittua ajankohtaa.

Kumpi tämä on toistaiseksi voimassa oleva, jolloin irtisanomisaikani olisi 1kk
vai
määräaikainen, jolloin maksan vuokran tuolle 31.7 asti?
(tässä tapauksessa eukkokin saa kaivaa kuvetta sun senkin nimi on sopimuksessa)

8

511

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pokemon62

      "irtisanomisajan ensimmäinen mahdollinen alkamispäivä on 31.07.2016"

      Siis 31.7.2016 on ensimmäinen mahdollinen irtisanomispäivä, josta alkaa irtisanomisaika. Joka taitaa olla se kuukausi.

      Soita vuokranantajalle ja selosta tilanne, voi olla kyseinen tilanne voi olla riittävä syy katkaista sopimus? Toinen vaihtoehto, että alivuokraat kämpän tai huoneen kesäksi.

    • eitarvikaivaa

      Minun mielestä tuo 1kk irtisanomisaika pätee,kun sopimus on ollut toistaiseksi voimassa oleva!

    • KyseleVaan

      Höpö Höpö! Pokemon62 on tässä nyt oikeassa, eli heinäkuun lopussa saat vasta irtisanoa asunnon, aikaisemminkin kyllä, mutta joutunet maksamaan sopimussakkoa kuukauden vuokran. Mutta juttele vuokranantajan kanssa, saattaa hyvionkin ymmärtää tilanteesi.

      • Tuossa ei tarvitse maksaa periaatteessa mitään, sopimussakkoa kun ei ole määritelty. Toisaalta olisi parempi, että se olisi määritelty. Tuolla sanamuodolla vuokranantaja pystyy vaatimaan menetetyn positiivisen hyödyn menetyksen aiheuttamat kustannukset kokonaisuudessaan, tietenkin vain elokuun loppuun mutta kuitenkin. Eli jos olisi määritelty esim. yhden kuukauden vuokran määrää vastaava sopimussakko (itse käytän 1,24 x kuukausivuokraa = välityspalkkio arvonlisäveroineen), niin sopimuksesta pääsee irti sopimussakon hinnalla. Tässä tapauksessa tosiallinen menetys voi olla koko loppuajan vuokrat elokuun loppuun saakka, ellei vuokranantaja ei löydä uutta vuokralaista.


    • määrävaitoistainen

      Auts!
      Eli aika vaikea tuota taitaa olla purkaa ilman lisäkustannusta :-(
      Olin vuokranantajaan yhteydessä viime viikolla, ja ei tuo ollut mielissään siitä että tästä lähdettäisiin...taitaa korvauksia laskea ja lupasi olla yhteydessä nyt vapun jälkeen.

    • vuokraanantaja

      Toki joutuu maksamaan sopimusrikemaksua. Mutta neuvottelemalla se voi olla järkeväkin. Auta etsimään uusi vuokral. ja ole joustava näytöissä. Erotuksen ja puolet maksakoon toinen sopimujskumppani eli se eukko.

    • kutenlukee

      Sopimus on juuri kuten siinä lukee. Eli voimassa toistaiseksi ja ensimmäinen mahdolloisuus irtisanoa 31.7.2016, jolloin irsisanomiaika olisi elokuu ja voisit muuttaa pois elokuun lopussa.

    • tyhmä.vuokranantaja

      Tuossa on vuokranantaja taas ampunut itseään vähän jalkaan, kun on määritellyt ensimmäiseksi irtisanomisajankohdaksi heinäkuun viimeisen päivän, eli vuokranatajalle jää vain kuukausi aikaa hankkia uusi vuokralainen. Jos olisi määritellyt päiväksi 1.7., niin aikaa jäisi 1-2kk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      795
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      475
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      462
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. 21
      392
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      366
    Aihe