Eli oon kiinnostunu tosi paljon alottaan fudiksen.Oon joskus pienen halunnu alottaa mut vanhemmat vaa oot jo liian vanha alottaan (12v) Ja siis oon 17v tyttö, piti alottaa viimevuon mut sit en jostai syyst alottanukkaa.. Nii mitä mieltä, pystyykö vielä 17v alottaan fudiksen?
Ei oo mitää entisii futiskokemuksii paitsi koulun liikka ja vapaa-ajal frendienkaa pelailu.
Oon jo pitkää halunnu sellasen harrastuksen mis on rutiini et se 3-5krt viikos treenit kosk muuten mul ontosi tylsää. Tietty käyn salilla 2-3krt viikossa, mut tykkään enemmän ryhmäliikunnasta.
Ite oon aika nopee juoksija ja muutenki koordinaatiokyky ihan hyvä. Osaan pari kikkiiki pallol mut muuten kuljetus aika kömpelöö ja jokseekin hidasta. Mut eiköhä kehity treeneis.
Nyt on kevät ja kesä völis ja syksyl alottaisin nii täs on aikaa miettii. Mut jos harjottelisin kesäl kuljettaa ja potkii kunnol vaik sillai 3krt viikos nii eiköhä sillä pääse jo pitkälle eikä jengis ois nii huono, vaik muutonki tuplasti parempia.
Nyt meni kokoasian ydin varmaa iha ohi, nii mietin vaa että voiks tämmöne ei harrastanu fudist nii alottaa viel fudiksen ja kannattaako mennä suoraa 99 jengii vai köydä joku futiskurssi yms??
Ja siis mulla on nappikset säärisuojat ja sukat ja pökät. Et kamat mul on et ei tarvis sit ostaa uusia.
Vastauksia kiitos tai muita huomioitavia asioita :)
Jalkapallon aloitus
futiksenaloitustiedossa1
1
165
Vastaukset
- Into.Pallopeelo
Potkupalloilun alkuun pääsee, kun alkaa hyvin äänekkäästi kadehtia kaikkia menestyksekkäämpiä ja kulttuurisesti rikkaampia / juurevampia kotimaisia urheilulajeja. Samalla voi ajatella olevansa aika älykäs. Siinä tärkeimmät lähtökohdat, muu tulee sitten itsestään, kun jaksaa olla ahkera. Onnea saavutusten tavoitteluun!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1432679Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3611984- 401717
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii331584Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772