Puistojen ylläpitoon ei riitä rahaa. Poikkeukset ovat uudet puistot, joihin rahaa riittää miljoonia. Tapahtumattomuuspuisto ja Sairion leikkipuisto.
Puistoihin ei riitä rahaa
OlenOnnelline
14284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Yksi iso puisto, "kaupunkilaisten olohuone" kuittaa monta pienempää. Turhaa blackpainttausta.
Oliko vappuna Tapahtumapuisto täynnä valkolakkisia picnicillä? Vai onko olohuoneen paikka väärä?
Eipä näkynyt, mutta osa Aulangon puistosta olisi annettu kuulopuheiden mukaan jollekkin Teemu nimiselle henkilölle hoitoon, yksityistäminen kun on niin muodissa kilpailutetaan , voisi tulla halvemmaksi ,näytti siltä että siellä muutama kanto jo töröttää ja oksia oli karsittu , vai mitä ne oli totanoin sano.
Tapahtumaryteikössä tänään aamusta muutama koiran kusettaja ja yksi kaljakassin kantaja. Kyllä Kaupungin Olohuoneessa taas tapahtuu. Vappupicnicille tulijoitakin on varmasti taas todella runsaasti. Varauskalenterissa alkaa olemaan taas ahdasta.
Harva puisto on kuitenkaan sellainen, että maksaa itsensä yhdellä konsertilla ja tuottaa sen jälkeen pelkkää voittoa. Tämä täytyy kyllä laskea tämän puiston eduksi, vaikka ei ihmiset siellä viihtyisikään. Voiko puiston vuokra tosiaan olla neljä milliä per kerta? Okei tulihan pitsanmyyjille muutama extratilaus pariksi tunniksi.
täyty siä olla kovat myynnit kun veroinakin tuo 3,8 milliä tulostui. ai niin olihan vuokra 1000,e
Häsa:ssa et 1000 mamulle vuokra-asunnot pitäis saada , kyllä siinä puistot unohtuu kun maksupäivät lähenee ! Ei oo helppoo kellään , varsinkaan maksajapuolella .
Kukaan ei uskonut pari vuotta sitten, että noiden mamujen tieltä vielä ihmisiä häädetään kodeistaan keinolla millä hyvänsä. Ja kun sanon "millä hyvänsä", niin väitän tietäväni mistä puhun - laittavat viime kädessä littanaksi tai järkkäävät osastolle niin saadaan asunto tyhjäksi.
Teillä ei ole mitään rajaa tai rajoitinta täällä - hyvin vaarallinen tilanne puolueiden ulkopuolisille.
Hämeenlinnan Sairion puistoon näyttää rahaa riittävän:
- "karuselli" 5500 euroa
"kiipeilyteline" 3 palloa päällekäin 12000 euroa
- 6 "penkkiä" 3000 euroa kappale eli 18000 euroa
Hinnat löytyvät maahantuoja Kompanin sivuilta.
Lisäksi skeittiramppi ja asvalttialue, joiden hintaa ei ole tiedossa. Puistoon on uponnut melkoisesti rahaa perustuksien ja salaojien tekemiseen.
Puistossa muutama potkulautailija temppuilee muuten ei käyttäjiä sitten olekaan.
Lasten leikkipuisto purettiin asukkaita kuulematta. Työt aloitettiin kovalla kiireellä ennen Yhdyskuntalautakunnan kokousta. Asukkaiden Kuntalaisaloitetta ei Yhdyskuntalautakunta vaivautunut käsittelemään.
Keinut ja hiekkalaatikko ovat suunnittelijan mielestä tarpeettomia! Vehreä ja alueen luonteeseen sopiva puisto on pilattu!
Normitoimintaa asukasvihamielisessä Tavastehusissa. Nekin muutamat käyttäjät muuttavat parin vuoden kuluttua muualle muistamatta edes kiittää muotioikusta.
Salaojittaja paikalla jälleen, käyppä tutustumassa montako salaojaa löydät puistoista.
Taitaa joku hyväkin ystävä omistaa leikkitelinefirman.
Jonkun poliitikon kakara on tulossa skeittiikään. Ketähän poliitikkoja tai kunnan virkamiehiä asuu sillä suunnalla.
Hys hys nyt.