peltikolari syyllinen epäselvä

ymmällään

Eli tapahtui piein kolari
Elikkä minulle paloi vihreä valo suoraan ja auto tuli vasemmalta minun eteeni. ja hän väittää nyt että hänelle paloi nuolivihreä vasemmalle, minulla on todistaja joka todistaa että minulle paloi vihreä, vastapuolella ei ole todistajaa joka todistaisi ajoiko hän punasilla vai vihreillä nuolivaloilla. tunteet kuumeni molemmin puolin ja poliisi kutsuttiin paikalle ja teki rikosilmoituksen ja kuulustelut luvassa. minkälainen prosesssi tästä nyt tuli ja kuinka asiat jatkuu kuulusteluiden jälkeen. päättääkö poliisi kuulusteluiden jälkeen että kumpi on syyllinen ja syyllinen saa sakon vai tuleeko tästä käräjä reissu. ei henkilkövahinkoja vain peltiä vähäsen ruttuun

8

1391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwqwq

      Jos esitutkinnan jälkeen syyllisyys on täysin selvä, niin polisi voi sakottaa syyllistä, mikäli asianomistaja siihen suostuu, tai antaa syylliselle huomautuksen. Jos syyllisyydestä on epäselvyyttä, tai syytön osapuoli ei sakkoon suostu, niin poliisi lähettää pöytäkirjan syyttäjälle, jolloin syyllisyys todennäköisesti ratkaistaan käräjillä.

    • wergwrgwrg

      Kertomasi perusteella olet vahvoilla kaikessa.

    • KarponHanski

      No vaikka molemmille oliskin palanu vihreä, niin sen olis tullu silti väistää koska sä tulit sen oikealta puolelta, eikö niin?

      (Ja kyl sun tää pitäs tietääkin, jos sulla ajokorttikin on?!? Onhan? Jos ei, niin sit se on oikeassa)

      • 15-15

        No onko sulla itselläs ajokortti pesukoneesta saatu? Jos vihreä valo palaa opastimessa, ei silloin tarvitse väistää, mutta tietenkään molemmille ei ole yhtäaikaa vihreä palanut vaan toinen puhuu paskaa. Ja jos aloittajalla on todistaja niin hän on silloin vahvoilla. Dashcam on hyvä laite.


      • elikkä
        15-15 kirjoitti:

        No onko sulla itselläs ajokortti pesukoneesta saatu? Jos vihreä valo palaa opastimessa, ei silloin tarvitse väistää, mutta tietenkään molemmille ei ole yhtäaikaa vihreä palanut vaan toinen puhuu paskaa. Ja jos aloittajalla on todistaja niin hän on silloin vahvoilla. Dashcam on hyvä laite.

        Elikkä vihreä valo ei tarkoita sitä, että elikkä esimerkiksi ei tarvitse väistää elikkä suoraan ajavaa. Eli. Tai. Joko Vai.

        Suoraan ajava saa ajaa ensin. Oliko toinen kääntymässä vasemmalle sinulle vastakkaisesta suunnasta? Jos oli, selvä peli. Hän maksaa.


      • 15-15
        elikkä kirjoitti:

        Elikkä vihreä valo ei tarkoita sitä, että elikkä esimerkiksi ei tarvitse väistää elikkä suoraan ajavaa. Eli. Tai. Joko Vai.

        Suoraan ajava saa ajaa ensin. Oliko toinen kääntymässä vasemmalle sinulle vastakkaisesta suunnasta? Jos oli, selvä peli. Hän maksaa.

        Luetun ymmärtämisessä vaikeuksia? Lue se aloittajan viesti. Eli: aloittaja ajoi suoraan vihreän palaessa. Hänen ei tietenkään tarvitse silloin väistää ketään, hälytysajossa olevaa ajoneuvoa lukuunottamatta. Kolarin toinen osapuoli kääntyi vasemmalle risteysaluella hänen eteensä, mutta hän myös väitti vihreän NUOLIvalon palaneen. Vihreän nuolivalon palaessa kääntyvän ajoneuvon ei myöskään tarvitse väistää ketään mistään suunnasta. Poislukien se hälytysajossa oleva ajoneuvo.

        Em. tilanne ei tietenkään ole mahdollinen, koska ei voi yhtäaikaa palaa vihreä valo suoraan meneville ja toisesta suunnasta vihreä opastinvalo kääntyville, eli toinen osapuoli valehtelee ja kun aloittajalla on todistaja, hän on silloin vahvoilla todistelun suhteen.


    • Elikkälästäkotoisin

      Elikkä elikkä elikkä elikkä.

    • mitenmeni

      Mä en edes ymmärrä, miten tällaiset ajolinjat olisi voinut risteytyä? Toinen menee suoraan ja vasemmalta tulee (omaa kaistaansa) vastaan? Mitä en nyt ymmärrä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe