Kernel vika?

Ubuntu 16.04 ei käynnisty live-cd:ltä. Koittanut polttaa useamman kerran sen dvd-levylle. Erroreita vaan pukkaa. Vika todennäköisesti uudessa kernelissä. Onko mitään tehtävissä?
20243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Lataus, poltto tai asennus on poskellaan.

Äänestä

Laita joku kunnollinen polttis-ohjelma, vaikka XP Burneri

Äänestä
  • Onhan windovsista otettu fastboot pois päältä. Ja biosista kannattaa kokeilla ottaa myös secureboot pois päältä. Ja poltto tehty oikein eikä vaan poltettu sitä iso-tiedostoa levylle. Kernelissä ei kyllä ole mitään vikaa.

    Äänestä

Ei käynnisty. Ladannu useasti ISO-tiedoston ja polttanu eri ohjelmilla sen eri DVD-levyille. Muut versiot on toimineet aikaisemmin. Sama homma kaikilla versioilla jotka perustuu Ubuntu 16.04:jään. Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu jne...

Äänestä

Asenna usb tikulle.

Äänestä

Katso verios Ubusta joka sopii koneellesi!

sittä tämä johtuu.. kerro koneesi ja prossusi tiedot?

Äänestä
  • cpu
    description: CPU
    product: Intel(R) Core(TM) i3 CPU 550 @ 3.20GHz
    vendor: Intel Corp.
    physical id: 4
    bus info: cpu@0
    version: Intel(R) Core(TM) i3 CPU 550 @ 3.20GHz
    slot: CPU 1
    size: 1200MHz
    capacity: 3200MHz
    width: 64 bits
    clock: 133MHz

    Kone HP HPE-414sc.

    Äänestä

  • Tohon pitäisi mennä heittämällä.
    Itsellä ei mitään ongelmaa..

    Äänestä

Eikös nyt olisi vain helpompi luoda boottaava Linux-Live USB-muistitikulle ← Ubuntu 16.04, 64-bit.

https://unetbootin.github.io/

Äänestä

Uusimmat versiot eivät sovi aloittelijoille. Aloittelijoiden kannattaa lähteä stabiiliksi tunnetuista versioista. Itsellä toimii vielä Ubuntu 14.04 versio. Tämä tiedetään yleisesti stabiiliksi versioksi.
Ei ole ollut ongelmia.

Uudet versiot sopivat edistyneelle käyttäjälle ja niille joilla on todella uusi tietokone (käytännössä biosina UEFI ja Secureboot) ja tietävät mitä tehdä ongelmien edessä.
Ja yleensäkin aloittelijan on syytä vältellä "beta" (testi, release rc-1 ja rc-2 ) versioita.

Äänestä
  • 16.04 LST on kuitenkin toiminut useimmilla sen asentaneista oli kone sitte uusi tai vähän vanhempi.

    Äänestä

  • hössöntössön kirjoitti:

    16.04 LST on kuitenkin toiminut useimmilla sen asentaneista oli kone sitte uusi tai vähän vanhempi.

    LTS! Ja toimii kuin nakutettu ;)

    Äänestä

No pitää käyttää Mint 17.3 Xfce:tä. Siinä ei ole sitä kernel 4.4 joka ei passaa näköjään tähän koneeseen.

Äänestä
  • Siirry sinäkin LMDE2 ( LinuxMintDebianEdition2) distroon.

    Äänestä

  • LMDE2 kirjoitti:

    Siirry sinäkin LMDE2 ( LinuxMintDebianEdition2) distroon.

    Harrastelijoille on ihan omakin palsta jossa saa trollata harrasteviritelmiä.

    Äänestä

  • ubuntuthebest kirjoitti:

    Harrastelijoille on ihan omakin palsta jossa saa trollata harrasteviritelmiä.

    Tämä muistetaan kun seuraavan kerran revit leukojasi jossain.

    Äänestä

Kait siihen ilmestyy alkuvalikko, josta voit valita eri parametrejä kernelille.

Äänestä

Asennus onnistuu niin että ensin asentaa 15.10 version, päivittää 16.04 versioon. Käynnistyksessä voi valita toisen kernelin. Mutta kun valittee Nvidia näytönohjaimen ajurin jota suositellaan ja jota olen käyttäny ennenkin niin kone ei käynnisty enää millään lailla. Live-cd:ssä ei tiettävästi voi valita eri kerneliä.

Äänestä
  • Kernelille voi livessä antaa parametrin. Itse kokeilisin "nomodeset". Näytönohjaimelle et tarvitse suljettua ajuria jos et pelaa esim. Steamis. Jos pelaat niin asenna uusin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erkki__ kirjoitti:

Ubuntu 16.04 ei käynnisty live-cd:ltä. Koittanut polttaa useamman kerran sen dvd-levylle. Erroreita vaan pukkaa. Vika todennäköisesti uudessa kernelissä. Onko mitään tehtävissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu