McLarenin autoilla on ajettu kaikki neljä ensimmäistä kisaviikonloppua ilman teknisiä ongelmia. Hondan powerunit on kestävämpi kun muiden, Mercedeksen, Ferrarin ja Renaultin voimalähteet. Vielä kun hevosvoimia saadaan lisää, niin Alonso ja Button näykkivät jo kärkikuskeja persiistä.
McLarenilla luotettavimmat autot
poweredbyhonda
11148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vastalause! Button keskeytti tekniseen vikaan Bahrainissa.
Ei siinä... mäkkispekkis alkaa pikkuhiljaa hiipiä huipulle mikä on hyvä asia.
Kärkitallien haastaminen toteutunee aikaisintaan kaudella 2018.
McLaren/Honda kyllä varmasti nousee F1-sarjan huipulle.
Se vaan vielä vielä kaudet 16-17.
Sitten taistelee jo mestaruudesta
Historia tavallaan edellyttää kun otetaan huomioon McLaren-Hondan menestys 1988-92, niin se oli samankaltaista dominointia mitä Mercedes GP.llä nyt.
Viime vuoden ongelmat johtui pitkälti siitä että Honda päätyi McLarenin esityksestä kompromissiin sen suhteen että voimayksikön rakenne vastaa auton takapään aerodynaamisia tavotteita. Siis voimayksikkö piti pakata niin tiukkaan ja kompaktiin pakettiin että auton perä on mahdollisimman kapea. Tästä johtuen turbon ja energiankeruusysteemien toiminta kärsi pahasti ja ilmeni jäähdytysongelmia.
Lisäksi Hondalla luulivat ensin että vika on sensoreissa, koska niitä kärähti siinä alussa myös. Todellisen ongelman liian hidas huomaaminen oli ehkä Arain suurin synti. Vasta kesällä tajuttiin että pienihalkaisijainen mutta hurjan nopeasti pyörivä turbo ei mahdollista lämpöenergian keräämistä tarpeeksi. Ja kun tuli kuumenemisongelmia, polttomoottoriakaan ei voinut ajaa täydellä teholla turbon takia.
McLaren/Honda kyllä varmasti nousee F1-sarjan huipulle,kunhan tämä nolonso-altonno potkitaan tuhoamasta autoja sekä talleja.
Se altonno saa vaan vielä kaudet 16-17 sontanderin rahoilla jatkaa epätoivoista noloiluaan.
Sitten taistelee jo pääsystä ansaitsemattomalle eläkkeelle....nolo mikä nolo tää altonno!!
Mihin pyrit tällä purkauksella muuhun kun oman pahan olosi helpottamiseen?
On jokseenkin omituista kuinka henkilökohtaista suomalaisten f1-seuraajien suhtautuminen on Fernando Alonsoon. Mieheen jota he eivät tunne lainkaan, jota he eivät ole ikinä tavanneet ja joka ei ylipäätään liity mitenkään tavallisen suomalaisen elämään.
Johtuuko se siitä että espanjalainen otettiin Kimi Räikkösen tilalle 2010, vai siitä että kaudella 2014 Alonso päihitti niin murskaavasti Räikkösen harjoituksissa, aika-ajoissa ja kisoissa kun he ajoivat samassa tallissa samanlaisilla autoilla?
Olen jonkin verran seurannut keskustelua formula ykkösistä noin kansainvälisellä tasolla, ja olen väistämättä huomannut sen että suomalaiset ovat poikkeuksellisen kaunaisia, vihamielisiä, katkeria ja pahantahtoisia. Tähän lienee syynä tyypillinen täkäläinen alemmuuden tunne ja taipumus uhriutumiseen ja itsesääliin.
Alonson palkka 36 miljoonaa, Räikkösen 15 miljoonaa, enneminkin pitäisi olla toisin päin, eihän Alonso ole saanut mitään aikaiseksi pitkiin aikoihin.
http://www.iltasanomat.fi/formula1/art-2000001191660.html
Honda joutui panostamaan luotettavuuteen katastrofaalisen viime kauden jälkeen. Ovat kyllä osoittaneet että kone saadaan toimimaan vaikka turbo ja MGU-H ovatkin V:n sisällä. Nyt odottavat että koneille tulisi vaihtoaika (=4 kisaa täyteen) että pääsisi käyttämään 'tokeneita', mutta eivät ole vielä päättäneet mitä kehitysosistaan tuovat autoon. Nähtävästi muuttavat ensin lämpöenergian hyödyntämistä ja seuraavassa päivityksessä parantavat polttomottorin hyötysuhdetta. Tähänastinen tehon kasvu on tullut pelkästään säätöjä muuttamalla, yhtään 14 tokenista ei ole vielä käytetty. Nyt McLarenin oman datan mukaan ovat tehossa jossakin Ferrarin ja Mersun välissä.
McLaren haluaisi että Honda siirtyisi jo 2017 koneen kehittämiseen, kun säännöt muuttuvat ja auto kasvaa kokoa. Mc haluaisi myös että Honda siirtäisi turbon pois V:n sisältä samanlaiseen konfiguraatioon kuin Mersu, mutta Honda mielestä sillä päästään vaan samalle viivalle Mersun kanssa kun tavoitteena on mennä ohi. Haluavat varmaankin tuttuun Honda-tyyliin kehittää jotakin ihan ufoa mitä kukaan ei ole tullut ajatelleeksi. Saattaa mennä Boullierilta yöunet tuon asian kanssa...
Uusimman uutisen mukaan muuttaisivat sittenkin polttomoottoria, kuten Renaultkin. Mutta joutuvat päättämään vasta viime tipassa, koska testaavat luotettavuutta viimeiseen asti (Autosport):
"I want to introduce some of the updates of course, but at this moment, we can't confirm.
"The planned update in Sakura is on dyno, I saw some of the good results.
"The thing we have to do is confirm that the technology is OK."
The update is to be focused on the internal combustion engine.
Kyllä se muutos sitten olikin vähän sekä-että: uusi turbo. Tavoitteena tuskin oli ICE:n tehon nostaminen vaan lämpöenergian talteenoton parantaminen. Vieläkään ei ole kerrottu mikä Buttonin autosta hajosi: telemetriassa ei näkynyt mitään outoa ja moottori kyllä kävi, mutta Button sammutti sen. Onhan se varmaan jo purettu ja tarkastettu, mutta mitään ei ole kerrottu.