Aseeni on Tikka T3 30-06 ja kiikari Meopta Meostar R2 1,7-10x42 RD 4C, joilla tarkoitukseni on aloittaa sekä hirven että lintujen metsästys. Yhdistelmästä puuttuu kiikarin jalka, ja olen harkinnut Optilockia, joka käsittääkseni on parhaasta päästä. Mutta mikä korkeus sopii näille? Valitsenko matalimman, joka yhdistelmään sopii, vai onko korkein jalka jossakin suhteessa parempi?
Kiikarin jalka
4
2129
Vastaukset
- lauvantailotto
Ota kiikari ja pyssy mukaan ja mene liikkeeseen tai sepälle mikä noita myy... Ei tarvitse arpoa...
- ajanbemarillavitunköyhät
ei tommosia romuja kannata sepälle viedä. homma ensin kunnon kivääri ja kiikari.
- ammuskelija
Nosta ase poskelle ja kokeile sopiva ampuma-asento useammalla eri asennolla ja mittaa silmänkorkeus. Hirven ja linnun kanssa on vähän eri asennot, sillä hirheä ammutaan yleensä heittämällä liikkeeseen ja lintua on mahdollista tiirailla pitempään. Ehkä tuossa pitäisi painottaa enemmän nopeaa laukausta, sillä lintua voi vähän korkeammallakin kiikarilla tähtäillä. Kun tuo korkeus on kutakuinkin selvillä, niin sepän luokse jalkoja ostamaan.
- Radial
Jalkojen korkeuden määrää kiikarin etulinssin koko. Valitse matalin millä ei kiikarin etupää ota aseeseen. Ei Optilock huono ole, mutta mikään pikakiinnike se ei ole. Menetetään mahdollisuus ampua avotähtäimillä lähelle. Kiikarissa näkyy vain karvoja. EAW Schwenkmontage,niin kiikarin irroitus tai kiinnitys 2 sek. ja osumapiste säilyy.. (EAW = Ernst Apel) Niitä löytyy rengaskiinnityksellä 1 tuuma, 30 mm ja erilaisia kiskokiinnytyksiä.
http://www.eaw.de/en/service/mounting-instructions.html
Netistä ei näy kaikki erilaiset kiinnitykset, eikä ole syytä käyttää seppää joka ei niitä ole asentanut Itsellä on neljä kiikaria asennettuna noilla ja olen asentanut tuntemattoman määrän. Aseen lämpölaajeneminen ei myöskään muuta tällä osumapistettä mikä tPhtuu myös Optilokilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3704324Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463755KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti982666Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181848- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105