Sopimussakon purku

näinPorissa

Muutin juuri ennen vappua uuteen asuntoon, jossa olen vuokralla. Edellisiltä asukkailta oli jäänyt tavaraa varastoon ja omistaja sanoi korjaavansa ne pois. Muuttoiltana (torstai) hallituksen pj ilmaantui oven taakse ja kyseli ovatko ulkona olevat rikkinäiset levyt ym. minun. Kerroin että ne ovat varmaan jääneet tältä omistajalta ja kun sanoin tulevani katsomaan niitä, hän sanoi että ei tarvitse, hän heittää ne pois. Itse asiassa en edes tiedä oliko siellä mitään.
Perjantaina raahasin osan tavaroista mainittuun varastoon ja sunnuntaina ilmaantui lappu ilmoitustaululle, miten joku oli perjantaina hetkeksi jättänyt tavaraa penkille ja osa siitä oli kadonnut.
Maanantaina eli tänään noin yhdeksän aikoihin aamulla tuntematon nainen seisoo oven takana ja kysyy pesenkö parveketta. Kerroin etten pese. Jostain kuulemma tippui vettä kovasti ja kun ihmettelein miksi se juuri minulta tippuisi, he olivat kuulemma laskeneet, että se tulisi kerroksestani. Hän poistui kun kerroin ettei se tule parvekkeeltani enkä ole sitä edes vielä pessyt. Kurkkasin parvekkeelta enkä nähnyt tippaakaan tippuvan omasta linjastani. Täti siis puheli pehmosia tai oli jäänyt lääkkeet ottamatta. Alakertaan oli myös laitettu lappu, jossa yläkerralta, toivottiin ettei parveketta pestä vettä loiskimalla.
Omasta mielestäni myös vuokralaiselle kuuluu oikeus kotirauhaan ja yksityisyyteen, eikä vuokralaisena oleminen tarkoita sitä, että toisilla asukkailla on oikeus käydä häiriköimässä oven takana ja puhua paskaa vuokralaisesta.
On täysin kohtuutonta vaatia asumaan vuoden asunnossa, jossa muut asukkaat käyttäytyvät vihamielisesti ja asennoituvat kuin heiltä olisi pitänyt ensin kysyä saako asunnon vuokrata ja jos niin kenelle.

10

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tabou

      Niin oliko tässä jokin kysymys? Vai vain yleistä purkautumista.

    • vuokraananataja

      No niin ettet kuulostaisi itsekin hämyltä/lääkkeet myöhässä niin otapa iisisti..... Älä välitä!

    • muuonlaitonta
      • tabou

        Tuo koskee tosiaan irtisanomista. Se ei koske sopimussakkoa. Se on sopimusvapautta, eikä liity irtisanomiseen millään lailla. Irtisanoa TOKI saa, mutta joutuu vain maksamaan sen sakon. Irtisanomisajan pituuteen se ei vaikuta :)


      • lueppauudelleenketku
        tabou kirjoitti:

        Tuo koskee tosiaan irtisanomista. Se ei koske sopimussakkoa. Se on sopimusvapautta, eikä liity irtisanomiseen millään lailla. Irtisanoa TOKI saa, mutta joutuu vain maksamaan sen sakon. Irtisanomisajan pituuteen se ei vaikuta :)

        Sopimussakko koskee nimen omaan irtisanomista ja on irtisanomisajan pidentämistä. Eli se on mitätön.


      • HeitäWolttia
        lueppauudelleenketku kirjoitti:

        Sopimussakko koskee nimen omaan irtisanomista ja on irtisanomisajan pidentämistä. Eli se on mitätön.

        Ei se ole laiton, irtisanomisaika on vain määritelty. Pitääkö rautakangesta vääntää, vai ymmärrätkö ihan itse näiden sopimusten eron?


      • volttaileitevaan
        HeitäWolttia kirjoitti:

        Ei se ole laiton, irtisanomisaika on vain määritelty. Pitääkö rautakangesta vääntää, vai ymmärrätkö ihan itse näiden sopimusten eron?

        Laiton. Toivottavasti ymmärrät ettei kukaan ota anonyymiä trollia vakavasti, joten heittele niitä voltteja vaikka itseksesi.


    • Höpsistä_1

      Ei se ole mitään häiriköintiä jos joku käy ovella kyselemässä jotain. Jos sama tyyppi alkaa käydä toistuvasti jankuttamassa jotain tyhjänpäivästä ja jatkaa tätä kiellostasi huolimatta, niin sitten se on häriköintiä ja voit tehdä vaikka rikosilmoituksen vainoamisesta.

    • hohhoijakkaa....k

      Muiden asukkaiden käytös ei ensinnäkään ole vuokranantajan vastuulla, toisekseen ovella käyminen ei ole mitään häiriköintiä.

      • puhdastahäirköintiä

        Sorry nyt vaan mutta perusteettomien syytösten heittely ovella on häiriköintiä. Nauhoitan jokaisen jatkossa ja laitan nettiin ja linkitän isännöitsijälle.
        Ehkä tännekin ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      51
      10674
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10186
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6374
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      35
      5097
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      61
      4835
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      132
      4172
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3476
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3185
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3124
    Aihe